1 / 0

71. PZLA MP U20: 21.34 Szymona Mazura!

Szymon Mazur (MKS-MOS Płomień Sosnowiec) zdobywając złoty medal mistrzostw Polski U20 w Toruniu został – z wynikiem 21.34 – liderem światowych tabel juniorów w pchnięciu kulą. Jakub Andrzejczak przesunął się dziś na trzecie miejsce w tabelach europejskich juniorów w skoku w dal uzyskując najpierw 7.71, a później 7.76.

Startujących w pierwszym dniu mistrzostw na stadionie im. Grzegorza Duneckiego nie rozpieszczała pogoda. W piątkowe popołudnie nad obiektem przechodziły opady deszczu, które momentami były bardzo intensywne. Trudne warunki nie przeszkodziły młodym zawodnikom w uzyskaniu szeregu wartościowych rezultatów.

Finał sprintu kobiet zakończył się zwycięstwem Klaudii Adamek, która zaatakowała w drugiej części dystansu – podobnie jak triumfator męskiej setki – finiszowała z czasem 11.77. Zawodniczka z Piły o 0.02 sekundy wyprzedziła na mecie Martynę Kotwiłe. Brązowy medal zdobyła specjalistka od płotków, halowa rekordzistka świata U20, Klaudia Siciarz, która uzyskała 12.02.

Klaudia Adamek w drodze po złoto w biegu na 100 metrów (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Dominik Smosarski zaatakował w drugiej połowie dystansu i zdecydowanie wygrał męski sprint na 100 metrów. W Toruniu, na mokrej bieżni stadionu im. Grzegorza Duneckiego, zawodnik Gwardii Szczytno uzyskał czas 10.49, będący jego rekordem życiowym. Wicemistrzem Polski został Adrian Brzeziński (10.74), który pokonał Szymona Woźniaka (10.77).

Rekordy życiowe i minima na mistrzostwa Europy U20 padły łupem medalistek w biegu na 3000 metrów. Swój najlepszy wynik w karierze wyśrubowała Beata Topka, która złoty medal zdobyła z wynikiem 9:32.29. Srebrna i brązowa medalistka krajowego czempionatu wypełniły wskaźniki na mistrzostwa w Grosseto – Weronika Lizakowska pobiegła 9:34.91 (życiówka), a Eliza Megger 9:36.07 (także życiówka). Bliska uzyskania minimum była także czwarta na mecie Kamila Pogoda – dziś 9:40.98.

W biegu mężczyzn na 3000 metrów najlepszy okazał się Mateusz Dębski (8:34.58), który pokonał Andrzeja Kowalczyka (8:35.59) oraz Rocha Goszczyńskiego (8:38.46).

Znakomicie spisuje się w tym sezonie Adrianna Sułek. Wieloboistka Zawiszy, rekordzistka Polski w siedmioboju, nie dała w Toruniu szans rywalkom w skoku w dal. Podopieczna Wiesława Czapiewskiego wygrała poprawiając wynikiem 5.94 rekord życiowy. Bydgoszczanka pokonała Natalię Kołodziejczak (5.82) oraz Gaję Wotę (5.77), która brąz w skoku w dal zdobyła także przed rokiem w Suwałkach.

Już w eliminacjach Jakub Andrzejczak przesunął się na trzecie miejsce w europejskich tabelach skoczków w dal U20. W finale zawodnik z Aleksandrowa Łódzkiego umocnił się na tej pozycji skacząc już w pierwszej kolejce 7.76. Nie zagrożony przez rywali zrezygnował z dalszych skoków po trzeciej serii. Srebro zdobył Matusz Różański (7.31), a brąz Piotr Mańczuk (7.25). Warto dodać – mając na uwadze zbliżające się mistrzostwa Europy U20 – że liderem tabel w tej kategorii jest Miltiádis Tentóglou, który wynikiem 8.30 ustanowił w tym sezonie znakomity rekord Grecji juniorów.

Jakub Andrzejczak to jeden z polskich faworytów mistrzostw Europy U20, które odbędą się za niespełna 2 tygodnie (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Już w pierwszej próbie, gdy deszcz nad stadionem w Toruniu nie był jeszcze tak ulewny jak później, Anna Niedbała poprawiła rekord życiowy w pchnięciu kulą wynikiem 16.10 i zapewniła sobie złoty medal. Walkę o srebro stoczyły Maja Ślepowrońska oraz Karolina Urban. Początkowo prowadziła ta druga, ale w trzeciej serii na pozycję wiceliderki przesunęła się Ślepowrońska, która została wicemistrzynią Polski z wynikiem 15.71. Karolina Urban brąz zdobyła pchając 15.48.

W gronie mężczyzn główny faworyt Szymon Mazur zaczął konkurs od próby na 19.94 i już wtedy był pewny triumfu. Później podopieczny Andrzeja Kurdziela – startujący w Toruniu tuż po mocnym obozie w Cetniewie – dwukrotnie przekroczył 20 metrów, a triumf przypieczętował genialną próbą z szóstej serii, w której uzyskał 21.34. Dzisiejszy wynik kulomiota Płomienia Sosnowiec jest jego rekordem życiowym, najlepszym wynikiem na świecie w sezonie 2017 wśród juniorów oraz 10. rezultatem w historii światowej lekkoatletyki U20. Mazur zdecydowanie pokonał dziś rywali – srebro zdobył Oskar Stachnik (17.69), brąz Krzysztof Perkowski (17.37).

W piątek rozegrano także szereg eliminacji. Tymoteusz Zimny przebiegł 400 metrów w 47.16 i bez problemu awansował do finału. W gronie kobiet najszybsze były Katarzyna Martyna (55.55) oraz Natalia Kaczmarek (55.78). Cyprian Mrzygłód zdecydowanie wygrał eliminacje rzutu oszczepem osiągając 75.14.

Wyniki I dnia: Toruń