1 / 0

ME U20: trzy srebra Polaków

Sesja popołudniowa drugiego dnia Mistrzostw Europy U20 w Grosseto przyniosła reprezentacji Polski trzy srebrne medale, Szymona Mazura w pchnięciu kulą, Karoliny Urban w rzucie dyskiem i Jakuba Andrzejczaka w trójskoku. Nasz zespół prowadzi w klasyfikacji punktowej.

Pchnięcie kulą M – finał
Szymon Mazur zdobył srebrny medal z wynikiem 20.70, złoto wywalczył Norweg Marcus Thomsen, który osiągnął 21.36 (najlepszy wynik w br. na świecie, przed mistrzostwami liderem pozostawał Polak o dwa centymetry przed Norwegiem). Podopieczny Andrzeja Kurdziela o trzy centymetry wyprzedził Greka Odisseasa Mouzenidisa. Dla Szymona jest to drugi medal z międzynarodowych mistrzostw, przed dwoma laty w Cali zdobył srebro mistrzostw świata U18.

Szymon Mazur podczas finałowego konkursu w Grosseto

Rzut dyskiem juniorek – finał
Srebrny medal Karoliny Urban jest niespodzianką, Polka przystąpiła do konkursu z siódmym rekordem życiowym. Zawodniczka SKLA Sopot w drugiej próbie wynikiem 53.88 ustanowiła rekord życiowy ulegając ostatecznie tylko Aleksandrze Emilianow z Mołdawii, medalistce mistrzostw świata U20, która osiągnęła rezultat 56.38. Za podopieczną Aleksandry Walczak uplasowała się Kristina Rakocevic z Czarnogóry, mistrzyni świata U20 z Bydgoszczy, 53.56.

Skok w dal M – finał
Zdecydowanym faworytem konkurencji był Miltiadis Tentoglou, wicemistrz świata z Bydgoszczy, legitymujący się wynikiem 8.30. Grek nie zawiódł, zwyciężył rezultatem 8.07, ale tylko o pięć centymetów mniej skoczył Jakub Andrzejczak (8.02), który poprawił rekord życiowy o 16 cm. Niestety kontuzja zmusiła zawodnika z Aleksandrowa Łódzkiego do wycofania się po drugiej kolejce. Na szóstej pozycji zakończył konkurs Mateusz Różański, z pomoca wiatru +2.3 m/s osiągnął odległość 7.78 (w regularnych warunkach rezultatem 7.66 poprawił rekord życiowy ustanowiony w kwalifikacjach w Grosseto).

Jakub Andrzejczak po ośmiometrowym skoku

Siedmiobój – finał
Czołowe wieloboistki rywalizowały na bardzo wysokim poziomie, triumfowała Ukrainka Alina Szuh 6381 przed Szwajcarką Geraldine Ruckstuhl 6357. Adrianna Sułek nie zdołała utrzymać wysokiej czwartej lokaty, którą zajmowała po pięciu konkurencjach. W rzucie oszczepem osiągnęła odległość 33.35 (24.) pięć metrów poniżej rekordu życiowego, 800 m przebiegła w czasie 2:22.29 (14.). Bydgoszczanka zgromadziła łącznie 5784 punkty, plasując się na siódmej pozycji z nowym rekordem Polski. Przed dwoma laty do srebrnego medalu wystarczył rezultat 5720 pkt.

100 m juniorek – finał
Najszybszą sprinterką mistrzostw niespodziewanie okazała się Irlandka Gina Akpe-Moses 11.71 (pod wiatr -1.4), która wyprzedziła o 0.04 faworyzowaną Niemkę Keshię Kwadwo. Klaudia Adamek z wynikiem 11.96 zajęła szóste miejsce.

Trójskok juniorek – finał
Agnieszka Bednarek po raz drugi w karierze przekroczyła granicę 13 metrów, rezultat 13.09 (z wiatrem +2.2) zapewnił jej piątą pozycję. Ostatnim skokiem na odległość 14.21/+2.4 Białorusinka Wioletta Skworcowa wyprzedziła Francuzkę Ilionis Guillaume 13.97.

400 m juniorek – półfinał
Zarówno Natalia Kaczmarek (54.62) jak i Karolina Łozowska (53.86) skutecznym finiszem na ostatnich metrach zapewniły sobie awans do finału. Obie zajęła trzecie miejsce w swych seriach.Walka o złoto może rozegrać się pomiędzy Ukrainką Anastazją Bryzhiną i Rumunka Andreą Miklos.

400 m juniorów – półfinał
Najlepszy czas w pierwszej rundzie Tymoteusza Zimnego zaowocował łatwiejszą stawką rywali w biegu półfinałowym. Wyraźnie oszczędzający się zawodnik Baszty Szamotuły był drugi z czasem 47.10 (siódmym w półfinale), w finale Polak powinien włączyć się do walki o medale.

100 m przez płotki juniorek – półfinał
Klaudia Siciarz wygrała swą serię z czasem 13.54 (trzecim w półfinale) biegnąc pod przeciwny wiatr -2.3 m/s. Klaudia Wojtunik, piąta w serii, z wynikiem 14.13/-2.4 (15. miejsce), Zuzanna Hulisz, szósta, 14.54/-1.4. Faworytką w finale będzie Brytyjka Alicia Barrett najszybsza w półfinale – 13.41 (liderka tabel z wynikiem 13.07).

3000 m z przeszkodami M – I runda
Nikodem Dworczak do ostatniego okrążenia trzymał się czołówki, z czasem 9:11.17 zajął czwarte miejsce w serii awansując do finału. Najlepszy wynik uzyskał 16-letni Norweg Jakob Ingebrigtsen (9:06.81), który przed dwoma tygodniami w debiucie na tym dystansie poprawił 41-letni rekord Europy (8:26.81).

200 m – I runda
Martyna Kotwiła, trzecia w serii,  awansowała do półfinału z wynikiem 24.27/-1.3 (10. czas rundy).
Dominik Smosarski, drugi w serii, awansowal do półfinału z rezultatem 21.34/0.0 (6. czas rundy).