1 / 0

Tajpej: 76.85 i złoto Malwiny Kopron

Trwa znakomity sezon Malwiny Kopron, w sobotę zdobyła złoty medal 29. Uniwersjady osiągając  odległość 76.85, dalej w br. na świecie rzucała jedynie Anita Włodarczyk.

Po 29 finałach w klasyfikacji medalowej prowadzi Polska 4–2–2 przed Niemcami 3–2–1.
W klasyfikacji punktowej Polska zgromadziła 104.5 pkt, drugie miejsce zajmują Włochy 58 pkt.

Malwina Kopron zwycięski rzut wykonała w pierwszej kolejce, przez dłuższą chwilę nie mogła uwierzyć w zmierzony wynik. Poprawiła rekord życiowy sprzed 11 dni o 145 cm. Joanna Fiodorow rzucając na odległość 71.33 dodała brąz do srebra sprzed dwóch laty. Drugie miejsce zajął Hanna Małyszczyk (Białoruś) 74.93.
Kopron wysunęła się na drugie miejsce w historii polskiej lekkoatletyki  (o dwa centymetry przed Kamilę Skolimowską) i na dziesiąte w światowych tabelach all-time.

Karolina Kołeczek (13.31) w biegu 100 m przez płotki uległa trójce medalistek z Mistrzostw Europy U23 w Bydgoszczy (kolejność identyczna), Nadine Vesser (Holandia) 12.98, Elwirze Herman (Białoruś) 13.17 i Luce Kozak (Węgry) 13.19.

Znakomite wyniki padły w ostatniej kolejce rzutu oszczepem, Chao-Tsun Cheng (Tajwan) osiągając odległość 91.36 (rekord Uniwersjady) został 17. zawodnikiem w historii, który przekroczył granicę 90 metrów. Jako następny na rozbiegu stanął Andreas Hoffmann (Niemcy) i uzyskując 91.07 również po raz pierwszy w karierze dokonał tej sztuki. Marcin Krukowski był piąty (79.38).

Również piąte miejsce z wynikiem 49.51 zajął w biegu 400 m przez płotki Patryk Dobek, zwyciężył Juander Santos (Dominikana) 48.65.

Kolejne piąte miejsce było dziełem Justyny Śmietanki, która zaliczyła wysokość 4.30. Kamila Przybyła (4.10) podzieliła ósmą pozycję. Cztery tyczkarki pokonały 4.40, wygrała Irina Żuk (Białoruś).

W biegu przeszkodowym Matyldzie Kowal czas 10:23.47 wystarczył do 10. miejsca, złoto i brąz dla Turcji, zwyciężyła Tugba Guvenc (9:51.27).

W skrócie o startach pozostałych Polaków
Pchnięcie kulą – Paulina Guba z czwartym (17.36) i Klaudia Kardasz z piątym wynikiem (17.23) awansowały do finału.
1500 m – Martyna Galant, czwarta w serii (4:19.31), pobiegnie w finale.
800 m – Michał Rozmys (1:51.08) wygrał serię, Artur Kuciapski (1:52.44) był trzeci, wystąpią w pófinale.
110 m przez płotki (-3.8 m/s) – Damian Czykier (14.30) awansowal do półfinału.
Artur Zaczek (21.64) odpadł w półfinale biegu na 200 m.