1 / 0

Šamorin: Pyzik 8. w 24. ME w Biegach Przełajowych

Z 14-osobowej reprezentacji Polski startującej w niedzielnych 24. Mistrzostwach Europy w Biegach Przełajowych w słowackim Šamorin najlepiej spisała się Weronika Pyzik, która w silnej stawce w kategorii U23 zajęła ósme miejsce.

Pod nieobecność Sofii Ennaoui, obrończyni tytułu, bieg kobiet w kategorii młodzieżowej zapowiadał się jako pojedynek 20-latek, Aliny Reh i Konstanze Klosterhalfen. Niemki oderwały się od rywalek już po kilkuset metrach. Triumfowała Reh (w aż czterech startach w mistrzostwach w kategorii U20 kolejno zajmowała miejsca 5–4–3–4), o trzy sekundy przed Klosterhalfen (dwukrotną mistrzynią U20) i o 23 s przed Brytyjką Jessiką Judd. Weronika Pyzik straciła do zwyciężczyni 56 sekund, był to jej trzeci występ w mistrzostwach (w 2014 r. była 10.).

Zgodnie z przewidywaniami w biegu juniorek najszybszą w naszej drużynie okazała się Beata Topka, 26. na mecie wśród 104 startujących. Zdecydowanie triumfowała Brytyjka Harriet Knowles-Jones, która ma obecnie komplet medali zdobytych w klasyfikacji indywidualnej w mistrzostwach. W punktacji drużynowej Polki zajęły 13 miejsce wyprzedzając siedem zespołów.

W biegu mężczyzn U23 piątka Polaków ukończyła dystans blisko siebie, niespodziewanie najwyżej (65.) uplasował się przeszkodowiec Mateusz Kaczmarek, dopiero szósty w mistrzostwach Polski przed dwoma tygodniami. Zaskakująco łatwo z rywalami poradziła sobie trójka Francuzów, z Jimmy’m Gressierem (zdyskwalifikowanym w ME U23 w Bydgoszczy) na czele, których rozdzielił tylko Włoch Yemaneberhan Crippa (dwukrotny mistrz Europy U20).

Debiutująca w kategorii seniorek Katarzyna Rutkowska (piąta przed rokiem w U23) zajęła 31 miejsce. Triumfowała Yasemin Can, Kenijka w barwach Turcji, która sięgnęła po szósty tytuł mistrzyni Europy w ciągu dwóch sezonów (w różnych konkurencjach).

Patryk Kozłowski, tegoroczny „zdobywca szlema” wśród juniorów (cztery tytuły mistrza Polski), 44. wśród 109 startujących, uległ równo minutę obrońcy tytułu 17-letniemu Norwegowi Jakobowi Ingebrigtsenowi.

W biegu seniorów po raz czwarty z rzędu triumfował biegacz kenijski w barwach tureckich, tym razem był nim maratończyk Kaan Kigen Özbilen. Robert Głowala zajął 71. miejsce

W sztafecie mieszanej (2 mężczyzn + 2 kobiety), po raz pierwszy rozgrywanej w mistrzostwach, Wielka Brytania zaledwie o sekundę wyprzedziła Czechy i o dwie sekundy Hiszpanię.

Klasyfikację medalową po raz 15. z rzędu (!) wygrała Wielka Brytania (pięć złotych medali – cztery zdobyte przez kobiety oraz przez sztafetę mieszaną).

Zawody rozegrano w słonecznej i wietrznej pogodzie, w temperaturze minus 1 stopień Celsjusza.

24. Mistrzostwa Europy w Biegach Przełajowych, Šamorin (Słowacja), 10.12.2017

(8.230 m) 1. Yasemin Can (TUR) 26:48; 2. Meraf Bahta (SWE) 27:03; 3. Karoline Bjerkeli Grøvdal (NOR) 27:04
31. Katarzyna Rutkowska 28:23
Drużynowo: 1. GBR 23 pkt, 2. ROU 31, 3. TUR 54

U23 (6.280 m)
1. Alina Reh 20:22; 2. Konstanze Klosterhalfen (obie GER) 20:25; 3. Jessica Judd (GBR) 20:45
8. Weronika Pyzik 21:18
Drużynowo: 1. GBR 12, 2. GER 15, 3. TUR 46

U20 (4.180 m)
1. Harriet Knowles-Jones (GBR) 13:48; 2. Lili Tóth (HUN) 13:59; 3. Miriam Dattke (GER) 14:03

(10.180 m)
1. Kaan Kigen Özbilen (TUR) 29:45; 2. Adel Mechaal (ESP) 29:54; 3. Andrew Butchart (GBR) 30:00
71. Robert Głowala (Polska) 32:37
Drużynowo: 1. TUR 17, 2. ESP 20, 3. GBR 35

U23 (8.230 m)
1. Jimmy Gressier 23:45; 2. Hugo Hay (obaj FRA) 24:37; 3. Yemaneberhan Crippa (ITA) 24:42

U20 (6.280 m)
1. Jakob Ingebrigtsen (NOR) 18:39; 2. Ramazan Barbaros (TUR) 18:41; 3. Louis Gilavert (FRA) 18:45
44. Patryk Kozłowski 19:39
Drużynowo: 1. ESP 20, 2. FRA 27, 3. TUR 49

Sztafeta mieszana seniorów i seniorek (6.280 m)
1. Wielka Brytania 18:24; 2. Czechy 18:25; 3. Hiszpania 18:26