1 / 0

Włodarczyk trzecia w Plebiscycie Przeglądu Sportowego

Anita Włodarczyk (RKS Skra Warszawa) zajęła trzecie miejsce w 83. Plebiscycie Przeglądu Sportowego. Zwyciężył mistrz skoków narciarskich Kamil Stoch, dla którego był to – po zwycięstwie w Turnieju Czterech Skoczni – drugi sukces w sobotnie popołudnie. W finałowej „dziesiątce” znalazła się czwórka lekkoatletów, a najlepszym sportowcem niepełnosprawnym została mistrzyni świata Joanna Mazur.

W kończącej się dziś edycji tego drugiego najstarszego na świecie plebiscytu na najlepszych sportowców nominowano liczne grono lekkoatletów. W „20” znaleźli się Anita Włodarczyk, Paweł Fajdek, Piotr Lisek, Adam Kszczot oraz brązowa sztafeta naszych pań z londyńskiego czempionatu IAAF. Na swoich faworytów kibice głosowali przez ponad miesiąc korzystając z Internetu, SMS-ów oraz tradycyjnych kuponów drukowanych na łamach Faktu oraz oczywiście Przeglądu Sportowego.

Wyniki dorocznego plebiscytu poznaliśmy podczas Gali, która odbyła się w warszawskim hotelu DoubleTree by Hilton. W czołowej „dziesiątce” znalazła się czwórka lekkoatletów – obok Włodarczyk byli to Piotr Lisek (8. miejsce), Adam Kszczot (7. miejsce) oraz Paweł Fajdek (5. miejsce).

- Moja mama zawsze powtarzała żeby otaczał się dobrymi ludźmi. Tak robię i myślę, że to doprowadziło mnie tutaj. – mówił odbierając czempiona Lisek, który słowa podziękowań skierował także w stronę swojego szkoleniowca Marcina Szczepańskiego.

Ubiegłoroczna zwyciężczyni, Anita Włodarczyk, tym razem musiała uznać wyższość drugiego Roberta Lewandowskiego oraz zwycięzcy głosowania, czyli Kamila Stocha, który triumfował w plebiscycie drugi raz w karierze.

- Chciałam podziękować wszystkim kibicom, którzy mnie wspierali przez cały rok. Chciałam też przeprosić kibiców, że podczas mistrzostw świata w Londynie w czasie tego trudnego finału, przeżyli stres. To już mój ósmy czempion, który zawdzięczam moim najbliższym. – mówiła Anita Włodarczyk, jedyna kobieta w finałowej dziesiątce plebiscytu.

Przypomnijmy, że Anita Włodarczyk w minionym sezonie kontynuowała swoją zwycięską passę, triumfowała w IAAF Hammer Throw Challenge oraz – co najważniejsze – zdobyła złoty medal mistrzostw świata w Londynie. Podopieczna Krzysztofa Kaliszewskiego podczas mityngu w Cetniewie zbliżyła się do własnego rekordu świata uzyskując wynik 82.87 – według tabel międzynarodowej federacji był to najlepszy rezultat uzyskany przez kobietę w światowej lekkoatletyce w całym 2017 roku.

Laureaci 83. Plebiscytu Przeglądu Sportowego, w tym gronie liczne grono lekkoatletów: Anita Włodarczyk, Joanna Mazur, Paweł Fajdek, Adam Kszczot oraz Piotr Lisek (foto: Marek Biczyk)

Trójka lekkoatletów była także nominowana w kategorii sportowiec niepełnosprawny. Z tego grona najlepsza okazała się Joanna Mazur – ta niewidoma biegaczka w zeszłym sezonie zdobyła dwa medale (w tym złoto na 1500 metrów) mistrzostw świata IPC w Londynie.

Lekkoatletycznym akcentem były też dwie nominacje w dodatkowych kategoriach – wyróżniono nimi LOTTO Warszawski Memoriał Kamili Skolimowskiej (impreza roku, wygrało The World Games) oraz akcję popularyzacji sportu Alternatywna Lekcja WF-u organizowaną przez fundację medalistki mistrzostw świata w skoku o tyczce Moniki Pyrek (w kategorii Serce dla Sportu, wygrała akcja Lepszy Gest firmowana przez Jakuba Błaszczykowskiego).

Podobnie jak przed rokiem z inicjatywy Piotra Małachowskiego odbyła się licytacji pod nazwą Dar Mistrzów Sportu. Dochód z tej akcji zostanie przekazany na rehabilitację Agnieszki Borowskiej, wieloboistki, która w 2015 roku złamała kręgosłup i doznała naruszenia rdzenia kręgowego podczas treningu bobslejowego w łotewskiej Siguldzie. Dziś Borowska walczy o środki, które pomogą sfinansować dalszą rehabilitację.