1 / 0

Cztery polskie sztafety w finałach – 8. dzień MŚ w Osace

Wszystkie polskie sztafety zdobyły awans do finałów. W finale sztafet 4x100m: Marta Jeschke, Daria Korczyńska, Dorota Jędrusińska i Ewelina Klocek na 8 pozycji, męźczyźni nie kończą biegu.

Po 8 dniach zawodów ekipa polska zgromadziła 32 punkty, zajmując 13 lokatę w klasyfikacji za 8 miejsc. W klasyfikacji medalowej Polacy, z dorobkiem dwóch brązowych medali, plasują się na 32 pozycji.

W sesji porannej 8. dnia mistrzostw świata w konkurencji chodu sportowego na 50km najlepiej z trójki Polaków spisał się Grzegorz Sudoł (AZS-AWF Kraków) zajmując - w czasie 4:07:48 - 21 lokatę. Rafał Fedaczyński (Unia Hrubieszów) uplasował się na 30 pozycji - 4:24:51. Kamil Kalka (AZS-AWF Warszawa) nie ukończył dystansu wycofując się na 22km (na 20km zajmował 44 miejsce). Na półmetku Grzegorz Sudoł okupował 17 lokatę ze stratą 5:21 do lidera, a Rafał Fedaczyński był na 31 pozycji (strata 8:04). Wygrał rekordzista świata, Australijczyk Nathan Deakes – 3:43:53, wyprzedzając mistrza Europy, Francuza Yohana Diniza o 31s i brązowego medalistę z MŚ’05, Włocha Alexa Schwarzera o 45s. Do mety dotarło 31 zawodników, 9 zdyskwalifikowano, a 14 wycofało się.

Bardzo dobrze pobiegł zespół polski w eliminacjach sztafety 4x100m kobiet, uzyskując 5 miejsce w swojej serii z czasem – 43.25, zapewniającym start w biegu finałowym (ósmy czas). Nasz kwartet, prowadzony przez trenerkę Jadwigę Zajdel, biegł w składzie: Marta Jeschke (AZS-AWFiS Gdańsk), Daria Korczyńska (Śląsk Wrocław), Dorota Jędrusińska (AZS Poznań) i Ewelina Klocek (Śląsk Wrocław). Najlepszy czas eliminacji osiągnęły Amerykanki – 42.24.

W sesji popołudniowej w eliminacjach sztafety 4x400m Polki, startujące w zestawieniu: Agnieszka Karpiesiuk (AZS-AWFiS Gdańsk), Grażyna Prokopek (AZS-AWF Warszawa), Zuzanna Radecka-Pakaszewska (AZS-AWF Katowice) i Anna Jesień (AZS-AWF Warszawa), ukończyły swoją serię na trzeciej pozycji, gwarantującej udział w finale, osiągając czas 3:26:45 (6 rezultat w obu seriach). Najlepszy wynik na świecie w br. osiągnęły zawodniczki Stanów Zjednoczonych – 3:23.37.

W biegu mężczyzn 4x400m Polacy biegnący w zestawieniu: Rafał Wieruszewski (Orkan Środa Wielkopolska), Witold Bańka (Budomark Mysłowice), Marcin Marciniszyn (Śląsk Wrocław) i Daniel Dąbrowski (AZS Łódź) po emocjonującym biegu również uplasowali się na trzecim miejscu uzyskując 3:02.39 (7 czas w bilansie obu biegów). Zawodnicy Bahamów, zwycięzcy pierwszej serii, byli najszybsi w eliminacjach – 3:00.37.

W finałowym biegu sztafet 4x100m polski zespół biegnący w identycznym składzie jak w eliminacjach (Marta Jeschke, Daria Korczyńska, Dorota Jędrusińska i Ewelina Klocek) uzyskał swój drugi czas w tegorocznym sezonie, 43.57, plasując się na ósmym miejscu. Złoty medal w najlepszy czasie sezonu przypadł sprinterkom Stanów Zjednoczonych – 41.98, srebro zdobyły Jamajki – 42.01, a po brąz sięgnęły Belgijki – 42.75, które po raz drugi w Osace poprawiły rekord kraju.

Michał Bielczyk, Łukasz Chyła, Marcin Jędrusiński i Dariusz Kuć nie zdołali ukończyć biegu finałowego sztafet 4x100m. Podobny los spotkał zespół Nigerii. Sprinterzy Stanów Zjednoczonych zdobyli złoty medal w najlepszym czasie sezonu – 37.78. Jamajczycy poprawili rekord kraju, 37.89, zajmując drugie miejsce, o jedną setną przed Brytyjczykami. Brazylijczykom czas 37.99 wystarczył tylko do czwartego miejsca. Japończycy wynikiem 38.03 ustanowili rekord Azji.