1 / 0

Trzeci medal Polaków, brąz sztafety męskiej 4x400m – 9. dzień MŚ w Osace

Polska sztafeta męska w składzie: Marek Plawgo, Daniel Dąbrowski, Marcin Marciniszyn i Kacper Kozłowski zdobyła brązowy medal w finałowym biegu 4x400m. Zespół kobiecy uplasował się na 6 pozycji. Igor Janik poprawił rekord życiowy zajmując 7 lokatę.

Polska sztafeta męska w składzie: Marek Plawgo, Daniel Dąbrowski, Marcin Marciniszyn i Kacper Kozłowski zdobyła brązowy medal w finałowym biegu 4x400m. Zespół kobiecy uplasował się na 6 pozycji. Igor Janik poprawił rekord życiowy zajmując 7 lokatę w rzucie oszczepem.

Sztafeta 4x400m biegnąca w zestawieniu: Marek Plawgo (Warszawianka), Daniel Dąbrowski (AZS Łódź), Marcin Marciniszyn (Śląsk Wrocław) i Kacper Kozłowski (AZS-UWM Olsztyn) uzyskała czas 3:00.05 – najlepszy od MŚ w Edmonton w 2001 r. Medale otrzymują również startujący w biegu eliminacyjnym: Rafał Wieruszewski (Orkan Środa Wielkopolska) i Witold Bańka (Budomark Mysłowice). Zwyciężył zespół Stanów Zjednoczonych z najlepszym rezultatem w br. na świecie – 2:55.56, przed Bahamami – 2:59.18. Za Polakami linię mety przekroczyli Jamajczycy – 3:00.76, zdobywcy medali w tej konkurencji na ostatnich sześciu mistrzostwach świata (2 srebrne i 4 brązowe).
Marek Plawgo jest pierwszym naszym lekkoatletą, która na jednych mistrzostwach świata zdobył dwa medale.

Polacy po raz szósty na MŚ startowali w finale 4x400m, osiągając poniższe wyniki:

1995 5m. 3:03.84 P.Rysiukiewicz, P.Januszewski, R.Maćkowiak, T.Jędrusik
1997 4m. 3:00.26 T.Czubak, P.Rysiukiewicz, P.Haczek, R.Maćkowiak
1999 2m. 2:58.91 T.Czubak, R.Maćkowiak, J.Bocian, P.Haczek
2001 4m. 2:59.71 R.Wieruszewski, P.Haczek, P.Długosielski, P.Rysiukiewicz
2005 5m 3:00.58 M.Marciniszyn, R.Maćkowiak, P.Rysiukiewicz, P.Klimczak
2007 3m. 3:00.05 M. Plawgo, D. Dąbrowski, M. Marciniszyn, K. Kozłowski

Sztafeta kobieca startująca w kolejności: Zuzanna Radecka-Pakaszewska (AZS-AWF Katowice), Grażyna Prokopek, Ewelina Sętowska-Dryk i Anna Jesień (wszystkie trzy z AZS-AWF Warszawa) zajęła szóstą pozycję w czasie 3:26.49. W biegu eliminacyjnym w naszej drużynie na pierwszej zmianie wystąpiła Agmieszka Karpiesiuk zastąpiona w finale przez Sętowską-Dryk. Choroba uniemożliwiła start Monice Bejnar (AZS-AWF Warszawa). Zwycięstwo przypadło zawodniczkom Stanów Zjednoczonych, które osiągnęły czas 3:18.55, przed Jamajkami - 3:19.73 (rekord kraju) i Brytyjkami - 3:20.04 (rekord kraju). Polki zostały jeszcze wyprzedzone przez broniące tytułu Rosjanki – 3:20.25 i Białorusinki – 3:21.88 (rekord kraju). Był to czwarty kolejny finał w tej konkurencji z udziałem naszych zawodniczek: 7’01 (3:27.78), 5’03 (3:26.64), 4’05 (3:24.49) i 7’07 (3:26.49).

Igor Janik (AZS-AWFiS Gdańsk) poprawił w trzeciej kolejce, wynikiem 83.38, rekord życiowy w rzucie oszczepem zajmując 8 lokatę. Triumfował wicemistrz Europy, Fin Tero Pitkämäki rzucając w ostatniej próbie na odległość 90.33. Wyprzedził mistrza olimpijskiego Norwega Andreasa Thorkildsena – 88.61 i lidera tabel światowych, Amerykanina Breaux Greera – 86.21.
Pełna seria polskiego zawodnika: 79.82 / X / 83.38 / X / - / X.
24-letni Janik jest pierwszym polskim oszczepnikiem, który zakwalifikował się do finału MŚ. Jego największymi dotychczas sukcesami są tytuły: mistrza świata juniorów (Kingston ’02), mistrza Uniwersjady (Daegu ’03), młodzieżowego mistrza Europy (Erfurt ’05) oraz zwycięstwo w Zimowym Pucharze Europy w Rzutach (Tel-Awiw ’06).

W biegu na 1500m Lidia Chojecka (Warszawianka) uplasowała się na 10 miejscu uzyskując czas 4:08.64. Zwyciężyła, urodzona w Etiopii, Maryam Yusuf Jamal z Bahrajnu – 3:58.75, przed halową rekordzistką świata, Rosjanką Jeleną Sobolewą – 3:58.99 i Ukrainką Iriną Liszczyńską - 4.00,69.