1 / 0

Finał DL w Brukseli: drugie miejsce Lewandowskiego

Po bardzo dobrym taktycznie biegu Marcin Lewandowski zajął drugie miejsce w finałowym mityngu Diamentowej Ligi IAAF w Brukseli.

Mimo siedmiotygodniowej przerwy, spowodowanej kontuzją, w środku sezonu letniego Marcin Lewandowski może być bardzo zadowolony ze swych dokonań po powrocie na bieżnię. Zwyciężył w Pucharze Świata w Londynie (1500 m), został wicemistrzem Europy (1500 m) i zajął drugie miejsce w finale Diamentowej Ligi IAAF (800 m).
Wbrew oczekiwaniom tempo biegu w Brukseli nie było bardzo szybkie (400 m – 51.10), dlatego zawodnik Zawiszy Bydgoszcz już na przeciwległej prostej objął prowadzenie (600 m – 1:18.42). Marcin nie dotrzymał kroku rewelacyjnemu Kenijczykowi Emmanuelowi Korirowi (1:44.72), ale wyszedł zwycięsko z niezwykle emocjonującego pojedynku o drugie miejsce z jego rodakiem Fergusonem Rotichem. Polak uzyskał czas 1:45.21, Kenijczyk był wolniejszy o 0.07 sekundy. Lewandowski powtórzył sukces sprzed roku, wówczas w finale DL był drugi za Nijelem Amosem (Botswana).

Po dwóch dniach od rywalizacji tyczkarzy na dworcu kolejowym w Zurychu w Memoriale van Damme'a ponownie triumfował Rosjanin Timur Morgunow (5.93), przed Amerykaninem Samem Kendricksem (5.88) i Kanadyjczykiem Shawnacym Barberem (5.83). Piotr Lisek pierwszą wysokość (5.63) pokonał dopiero w trzeciej próbie, później trzy bezbłędne skoki (5.63-5.68-5.73) pozwoliło mu zająć czwarte miejsce. Paweł Wojciechowski z wynikiem 5.68 uplasował się na szóstej pozycji wyprzedzając mistrza Europy Szweda Armanda Duplantisa (5.68). Dla Piotra Liska był to już 40. konkurs w tym roku.

W rzucie dyskiem w ostatniej chwili dokooptowany Robert Urbanek zajął siódme miejsce z rezultatem 64.03. Jamajczyk Fedrick Dacres zwyciężył rzutem z pierwszej kolejki na odległość 68.67 pokonując Litwina Andriusa Gudžiusa, mistrza świata i Europy, 67.56.

W bardzo silnej stawce w biegu na 1500 m Sofia Ennaoui dobrze finiszowała zajmując z czasem 4:03.49 siódmą lokatę. Cztery zawodniczki „złamały” granicę czterech minut, po długim finiszu triumfowała Brytyjka Laura Muir 3:58.49 przed Amerykanką Shelby Houlihan 3:58.94 i Holenderką Sifan Hassan 3:59.41.

Z 19 nowo kreowanych mistrzów Europy z Berlina w Diamentowej Lidze zwyciężyły tylko trzy panie: Muir, Marija Lasickiene w skoku wzwyż i Katerina Stefanidi w skoku o tyczce.

Pełne wyniki:   BRUKSELA