Menu
1 / 0
Aktualności /

Regulamin 3. Pucharu Kontynentów w Ostrawie

Regulamin 3. Pucharu Kontynentów w Ostrawie

Sebastian Coe jest zachwycony, że pod naciskiem IAAF Lokalny Komitet Organizacyjny Ostrava 2018 wprowadził szereg zmian do regulaminu pucharu, które mają dostarczyć dodatkowych emocji widzom.

Przed obejrzeniem transmisji proponujemy zapoznać się z poniższym tekstem, aby nieco bliżej zrozumieć, co szef IAAF miał na myśli: „W ciągu najbliższych kilku dni zobaczycie koncepcje i formaty, które moim zdaniem możemy zrozumieć i uczyć się z nich, a także wchłonąć i zaadaptować”.

W każdej indywidualnej konkurencji pucharu startuje po dwóch reprezentantów czterech kontynentów + po jednej sztafecie 4x100 m męskiej i kobiecej + po jednej sztafecie 4x400 m mieszanej (dwóch mężczyzn i dwie kobiety).
Punktacja za konkurencje indywidualne - dwuetapowa: punkty dla zawodników za miejsca - 8 pkt (1. miejsce), 7 (2.)... 1 (8.), a następnie punkty dla drużyn oraz za sztafety - 8 pkt (1.), 6 (2.), 4 (3.) i 2 (4.).
Konkurencje biegowe
W najdłuższych konkurencjach biegowych (3000 m i 3000 m z przeszkodami) do mety ma dotrzeć po czterech startujących, pozostali będą eliminowani na cztery/trzy/dwa/jedno pełne okrążenie przed metą. Zasada jak w kolarskim wyścigu australijskim – odpada ostatni przebiegający przez linię mety „na lotnym finiszu”. W sztafecie mieszanej kolejność zmian jest dowolna, można ją zmieniać nawet w czasie biegu (poza rozpoczynającym bieg).
Konkurencje rzutowe i skoki horyzontalne (długie)
Konkursy składają się z pięciu kolejek. Po trzech kolejkach (eliminacyjnych) odpadają słabsi z dwóch reprezentantów każdego kontynentu (miejsca 5-8). Tylko wyniki z czwartej kolejce, z udziałem czterech zawodników, decydują o dwuosobowym składzie finału (odpadający zajmują miejsca 3-4). O ostatecznym zwycięstwie decydują wyłącznie wyniki z piątej kolejki.
Jeśłi w czwartej kolejce wszyscy będą mieć próby nieważne, do piątej awansuje dwóch najlepszych po trzeciej, oczywiście z różnych teamów), a jeśli w czwartej – tylko jeden będzie mieć próbę ważną, drugi zostanie podobnie dokooptowany). Jeśli w piątej – obydwaj „spalą”, wygrywa ten z lepszym wynikiem w czwartej kolejce.
W całym konkursie kolejność na liście startowej nie ulega zmianie, będzie zgodna z ustaloną dla wszystkich konkurencji przed zawodami.
Konkurencje jokerowe
Przed każdym dniem zespół wskazuje  po jednej konkurencji męskiej i kobiecej, w których otrzyma podwojoną liczbę punktów.
Nagrody finansowe (w tys. USD) w konkurencjach: indywidualnych – 30 (za najlepszy wynik), 15 (2. wynik), 10 (3.), 7 (4.), 5 (5.) 3 (6.), 2 (7.) i 1 (8. wynik) i sztafetach (do podziału) – 30 (1.), 20 (2.), 10 (3.) i 8 (4.).

© Getty Images for IAAF
jr

Komentarz
Wyścig australijski w biegach zastosowano podczas inauguracyjnej edycji drużynowych mistrzostw Europy w 2009 r. Na stronie European Athletics zamieszczono wówczas bardzo pochlebne opinie m.in. Sebastiana Coe:  "Zmiany przepisów w sprintach, a szczególnie w skokach, są pozytywnym krokiem naprzód, chociaż biegi na długich dystansach wymagają dalszych przemyśleń", powiedział Coe, ówczesny wiceprezes IAAF .
Po dziewięciu latach w biegach na 3000 m wprowadzono jedną zmianą – jeżeli zawodnik po otrzymaniu informacji o wyeliminowaniu nie zatrzyma się, zostanie zdyskwalifikowany (nie otrzyma punktów). Po zapoznaniu się z regulaminem biegu na 3000 m ze startu zrezygnowała Brytyjka Eilish McColgan, wicemistrzyni Europy z Berlina na dystansie 5000 m.

Kolejki 1 – 3 będą praktycznie służyć jedynie „bratobójczej” walce. W niektórych konkurencjach mamy duże dysproporcje między wynikami w różnych zespołach. Np. w trójskoku do czwartej rundy nie zakwalifikuje się liderka tabel światowych Caterine Ibarguen (COL, 14.96) albo wiceliderka Tori Franklin (USA, 14.84). Ale na pewno zobaczymy tam Zinzi Chabangu (RSA, 13.65) albo Grace Anigbatę (NGR, 13.22).
W rundach czwartej i piątej w zdecydowanie korzystniejszej sytuacji będzie ostatni na liście startowej, szczęście dopisało Michałowi Haratykowi, ale wcześniej musi pokonać Tomasza Stańka.
Wyniki 2. Pucharu Kontynentów (Marakesz ’14)

Europa 447.5  
Ameryka 390  
Afryka 339  
Azja-Pacyfik 257.5  

janusz.rozum@gmail.com

Powrót do listy

Więcej