Menu
1 / 0
Aktualności /

100 dni do Mistrzostw Świata Masters w Toruniu

100 dni do Mistrzostw Świata Masters w Toruniu

Wielkimi krokami zbliżają się 8. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters, które odbędą się w Toruniu 24-30 marca przyszłego roku, podczas piątkowej konferencji prasowej omówiono stan przygotowań do imprezy.

Pod koniec marca w Toruniu do rywalizacji staną około 4 tysiące sportowców z blisko stu krajów położonych na sześciu kontynentach. Statystycznie zakłada się, że jeden sportowiec weźmie udział w dwóch konkurencjach, tak więc organizatorzy liczą na około 8 tysięcy osobostartów!
– To będzie dla nas szczególne wydarzenie, gdyż imprezy typowo sportowej z udziałem tak wielkiej liczby uczestników Toruń jeszcze nigdy nie gościł – stwierdziła w trakcie konferencji prasowej Mariola Soczyńska, Dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia.
Większość konkurencji w ramach 8. World Masters Athletics Championsips Indoor odbędzie się w Arenie Toruń. Choć czempionat z założenia ma charakter halowy, to jednak w jego ramach odbędą się też konkurencje na stadionie (rzut młotem, oszczepem i dyskiem), cross na dystansie 6 i 8 kilometrów, a także chód uliczny na 10 km, bieg na 10 km i półmaraton, którego trasa będzie wiodła ulicami Torunia.
Jak w trakcie konferencji zapewnili przedstawiciele organizatorów, czyli Miasta Torunia i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters, przygotowania do mistrzostw idą bardzo sprawnie.
– Przed tygodniem był tu wiceprezydent światowej federacji masters, Brian Keaveney, który stwierdził, że jak na tak długi okres przed zawodami, to stan naszych przygotowań jest już na tyle zadowalający, że on uważa, iż będą to najlepsze mistrzostwa świata w historii – podkreślał Wacław Krankowski, prezes PZLAM.
O jakość organizacji WMACI 2019 jest też spokojny wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Sebastian Chmara, który również wziął udział w piątkowym spotkaniu.
Przy okazji nawiązano również do innej wielkiej imprezy lekkoatletycznej, która zagości w toruńskiej Arenie – seniorskich mistrzostw Europy w 2021 roku.
Mistrza nie pyta się o jego formę, a wiemy, że Toruń jest mistrzem w zakresie organizacji imprez sportowych – mówił były utytułowany wieloboista. – Miasto pokazało klasę w przypadku wielu wydarzeń i nie mamy wątpliwości, że doskonale poradzi sobie też z tymi dwoma wyzwaniami.
Sebastian Chmara będzie jednym z kilkudziesięciu olimpijczyków, którzy wezmą udział w sportowej rywalizacji w ramach marcowego czempionatu. Swój start poza utytułowanym bydgoszczaninem zapowiedziały takie tuzy polskiego sportu, jak choćby: Robert Korzeniowski, Tomasz Majewski, Władysław Kozakiewicz, Urszula Kielan, Ludwika Chewińska, Genowefa Patla, Anna Jakubczak, Janusz Trzepizur, Rafał Fedaczyński i wielu, wielu innych. Aktualnie na listach startowych jest już niemal 500 zawodników, z czego ponad setka Polaków. Organizatorzy czempionatu liczą jednak, że polska kadra ostatecznie będzie liczyła blisko tysiąc osób i powalczy o zwycięstwo w klasyfikacji medalowej.
Jestem przekonany, że jeszcze wielu polskich lekkoatletów, jak ten czas zgłoszeń będzie dobiegał końca, gremialnie ruszy do zapisów i zawodnicy ci będą starali się dołączyć do naszej reprezentacji – podkreślał Sebastian Chmara. – Wierzę w to, że marzenia organizatorów się spełnią i ta reprezentacja będzie bardzo liczna i mocna.
Co warte podkreślenia, do walki u boku mistrzów może stanąć praktycznie każdy, kto spełnia kryterium wieku (ukończone min. 35 lat) i komu pozwala na to stan jego zdrowia (decyduje wyłącznie oświadczenie uczestnika). Klasy sportowe i minima nie są wymagane.
Rejestracja trwa do 29 stycznia.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Witold Bańka (Minister Sportu i Turystyki), Andrzej Kraśnicki (Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego), Henryk Olszewski (Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki), Piotr Całbecki (Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego) i Michał Zaleski (Prezydent Miasta Torunia).
Więcej informacji na temat mistrzostw wydarzenia
– na oficjalnej stronie internetowej mistrzostw https://wmaci2019.com
– na stronie związku https://www.pzlam.pl
– a także na fanpage'ach WMACI2019 i PZLAM
– i w serwisie społecznościowym Facebook.

Tekst: Tomasz Niejadlik (PZLAM)
Fot.: Krzysztof Szmit

Powrót do listy

Więcej