Menu
1 / 0
Aktualności /

Prezes Henryk Olszewski: witam w roku jubileszu 100-lecia PZLA

Prezes Henryk Olszewski: witam w roku jubileszu 100-lecia PZLA

Drodzy Przyjaciele, 

Wkraczamy w wyjątkowy dla całej polskiej lekkoatletyki rok – rok, w którym świętować będziemy 100-lecie powstania Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Przypomnę, że grupa pasjonatów sportu 11 października 1919 roku w budynku Towarzystwa Krakowskiego Lekarskiego założyła pierwsze w odradzającej się po 123 latach zaborów Polsce stowarzyszenie sportowe. PZLA powstało więc dzień przed ukonstytuowaniem się Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Rok 2019 będzie ze wszech miar wyjątkowy. Świętując 100-lecie PZLA będziemy organizować liczne wydarzenia związane z tym pięknym jubileuszem. Zwieńczeniem obchodów będzie uroczysta gala, którą planujemy na 15 listopada. W ciągu nadchodzących 12 miesięcy nie zabraknie także wydarzeń sportowych. Największą impreza organizowaną w Polsce będą Drużynowe Mistrzostwa Europy, które w sierpniu odbędą się w Bydgoszczy. Jestem przekonany, że zawody te przyniosą szereg światowych wyników. Nie wątpię, że poziom sportowy naszych lekkoatletów pozwoli podczas nich powalczyć biało-czerwonej drużynie o najwyższe cele!

Polscy lekkoatleci od lat przynoszą chwałę naszej Ojczyźnie. W ciągu 100 lat historii Polskiego Związku Lekkiej Atletyki mieliśmy niezliczone wręcz powody do radości. W jubileuszowym roku – obok wspomnianego już drużynowego czempionatu – czekają nas kolejne sportowe zmagania, do których przygotowują się reprezentanci Polski. W marcu wyruszymy do Glasgow na halowe mistrzostwa Europy – na imprezę, której klasyfikację medalową wygraliśmy przed dwoma laty w Belgradzie. Głównymi zawodami sezonu przedolimpijskiego będą natomiast – rozgrywane późno, bo na przełomie września i października – mistrzostwa świata w stolicy Kataru.  

Obok 100-lecia PZLA w roku 2019 czekać nas będą także dwa inne małe jubileusze –w czerwcu chorzowski Stadion Śląski ugości już 65. Memoriał Janusza Kusocińskiego, w sierpniu Radom zaprosi na 95. edycję mistrzostw Polski.

W roku 2019 nasze myśli będą także przy Irenie Szewińskiej – zmarłą w ubiegłym roku najwybitniejszą polską lekkoatletkę Polski Związek Lekkiej Atletyki uhonoruje organizując w lipcu pierwszą edycję memoriału poświęconego Jej pamięci.

Jubileusz 100-lecia PZLA, który obchodzić będziemy w tym roku, to także czas na spojrzenie w przyszłość. Stawiamy sobie ambitne cele, walczymy o organizację w Polsce licznych imprez międzynarodowych. Dynamiczny rozwój naszej dyscypliny z pewnością da radość polskim kibicom, tak spragnionym sukcesów biało-czerwonych sportowców.

Henryk Olszewski

Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki

Powrót do listy

Więcej