1 / 3

PZLA HMP U18 i U20: Paulina Zielińska wyrównuje rekord Polski U20 na 400 metrów

PZLA HMP U18 i U20: Paulina Zielińska wyrównuje rekord Polski U20 na 400 metrów PZLA HMP U18 i U20: Paulina Zielińska wyrównuje rekord Polski U20 na 400 metrów PZLA HMP U18 i U20: Paulina Zielińska wyrównuje rekord Polski U20 na 400 metrów

Po świetnym finiszu Paulina Zielińska wyrównała rekord Polski U20 w biegu na 400 metrów osiągając w Arenie Toruń czas 54.16*. Drugie miejsce zajęła Susanne Lachele – 54.17.

Bardzo zacięty był finał A biegu na 400 metrów pań. Na wyjściu z ostatniego wirażu Paulina Zielińska zaatakowała Susanne Lachele. Panie zrównały się ze sobą i na metę wpadły niemal jednocześnie. Po chwili zegar wskazał czas 54.16 i z wyrównania rekordu Polski Anny Kiełbasińskiej cieszyła się Zielińska, która do mistrzostw przystępowała z rekordem na poziomie 55.06.

- Czułam się dobrze od startu, byłam wyluzowana i pewna siebie. W Chełmie, gdzie mieszkam, nie ma obiektów lekkoatletycznych, tym bardziej cieszy ten sukces.  – powiedziała po biegu zawodniczka Agrosu Chełm.

Świetny czas uzyskała także Lachele – zawodniczka z Piły od dziś legitymuje się rekordem życiowym 54.17. Trzecie miejsce zajęła Aleksandra Wsołek – 56.11.

Pia Skrzyszowska, faworytka biegu na 60 metrów przez płotki, nie zawiodła. Do wywalczonego wczoraj złota w sprincie dziś dołożyła medal z najcenniejszego kruszcu w rywalizacji płotkarskiej. Młoda zawodniczka z Warszawy pobiegła nieco wolniej niż przed tygodniem w Łodzi na mityngu Orlen Cup gdzie osiągnęła 8.14. W niedzielny wieczór w Toruniu zdeklasowała rywalki, wygrywając z czasem 8.42. Drugie miejsce wywalczyła Aleksandra Kiryluk (8.70), a trzecie Monika Kiepura (8.73).

Halowym mistrzem Polski U20 w biegu na 60 metrów przez płotki został Olgierd Michniewski, który czasem 7.86 poprawił o 0.01 sekundy rekord życiowy. Srebrny medal zdobył Natan Frąckiewicz (8.00), a brązowy finiszujący niemal jednocześnie z nim Jakub Czak – 8.01.

Porażkę we wczorajszym finale sprintu na 60 metrów powetowała sobie dziś Magdalena Stefanowicz. Ślązaczka była najszybsza na dystansie 200 metrów osiągając w Arenie Toruń czas 24.08. Juniorka klubu AZS-AWF Katowice pokonała Kingę Gacką (24.40) oraz Alicję Potasznik (24.81).

Halowym mistrzem Polski do lat 20 w biegu na 200 metrów został Patryk Wykrota, który na mecie ustanowił wartościowy rekord życiowy 21.38. Drugie miejsce zajął Mateusz Wróbel (21.62), a trzecie Damian Trzaska (21.93).

W biegu na 400 metrów panów dominował Daniel Saar-Malinowski, który został halowym mistrzem kraju z czasem 48.14. Drugie miejsce zajął Jacek Majewski (48.44), trzeci był Ryszard Piasecki – 49.26.

Na początku ostatniego okrążenia biegu na 800 metrów juniorek na prowadzenie wysunęła się Alicja Stój, która pozycji liderki nie oddała już do mety. Zawodniczka SKLA Sopot osiągnęła czas 2:10.38. Wicemistrzynią Polski została Emilia Czapka, prowadząca przez większość rywalizacji, z wynikiem 2:11.86. Brązowy medal dla Zuzanny Bronowskiej – 2:11.87.

Jakub Augustyniak – podobnie jak Alicja Stój – objął prowadzenie na 200 metrów przez metą i został halowym mistrzem Polski na dystansie 4 okrążeń. Średniodystansowiec z Grudziądza osiągnął czas 1:53.01. Wicemistrzem kraju został Adam Masaczyński (1:53.85), a brązowy medal zdobył Jakub Szkudlarek (1:54.13).

Pewne zwycięstwo w biegu na 3000 metrów – najdłuższym dystansie rozgrywanych w Toruniu halowych mistrzostw Polski – zdobyła Klaudia Kazimierska. Włocławianka, trzecia zawodniczka europejskiego czempionatu kadetów z 2018 roku, osiągnęła w niedzielę czas 10:01.99. Druga była ubiegłoroczna złota medalistka Milena Pyka (dziś 10:03.38). Brązowy medal zdobyła Diana Karpiuk (10:04.33).

W gronie panów na 3000 metrów triumfował Aleksander Wiącek (8:29.33), który wyprzedził Michała Groberskiego (8:29.80) oraz Tomasza Kurowskiego (8:38.47).

Aleksandra Kwiecień osiągnęła w trójskoku 12.65 i do wczorajszego brązu ze skoku w dal dołożyła dziś złoto w kolejnej konkurencji. Drugie miejsce zajęła Julia Janus (12.37), trzecia Karina Sofińska (12.17).

Pewne zwycięstwo w konkursie trójskoku panów odniósł Bartosz Leszczuk, który w trzeciej kolejce uzyskał aż 14.66. Drugie miejsce i srebrny medal wywalczył w ostatniej serii Adam Podsiadły (14.42). Brązowy krążek odebrał Filip Cetlicer – 14.37.

Znakomicie szedł przez konkurs skoku wzwyż Jakub Bujak. Kędzierzynianin w pierwszych próbach pokonał 1.91, 1.95, 1.99, 2.02, 2.03, 2.05 oraz 2.08. Zatrzymał się dopiero na 2.10, chociaż był bliski pokonania także i tej wysokości. Srebrny medal wywalczył Gracjan Wiśniewski, który podobnie jak brązowy medalista Przemysław Rutowicz pokonał poprzeczkę zawieszoną na 2.05.

Martyna Lewandowska bez problemu pokonała 1.65, 1.70, 1.74, 1.76 oraz w drugiej próbie 1.78. To zapewniło wicemistrzyni świata U18 z Nairobi złoto mistrzostw Polski U20. Później Płocczanka atakowała – bez powodzenia – 1.82. Drugie miejsce dla debiutującej w kategorii juniorek Wiktorii Miąso, która skoczyła w Toruniu 1.76. Brązowy medal zdobyła Weronika Stefaniuk – 1.70.

Pokonanie w pierwszych skokach 3.60 i 3.80 oraz w drugiej próbie 4.00 zapewniło Annie Łyko pierwszy złoty medal w kategorii U20. Ubiegłoroczna mistrzyni kraju (w hali i na stadionie) w gronie juniorów młodszych atakowała jeszcze rekord życiowy, ordynując wysokość 4.12, ale dziś nie udało się poprawić najlepszego wyniku w karierze. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Białogońska (3.65), a trzecie Olga Czarnecka (3.40).

W pchnięciu kulą Ewa Różańska czterokrotnie przekroczyła 14 metrów. Zawodniczka z Łęczycy w najlepszej próbie uzyskała 14.71 zdeklasowała rywalki pokonując drugą w konkursie Barbarę Nowak o blisko 2 metry (12.67). Brązowy medal Weroniki Muszyńskiej – 12.55.

Rafał Żyła zgromadził w siedmioboju U18 4812 punktów i bijąc rekord życiowy zdobył złoty medal. Drugie miejsce wywalczył Mateusz Murias (4755 pkt.), a brąz zdobył Jakub Florczak – 4601 pkt.

Najlepszym siedmioboistą wśród juniorów został Kacper Jastrzębski, który podczas mistrzostw Polski zgromadził 4697 punktów poprawiając rekord życiowy. W drugim dniu, w drodze po złoto, zawodnik z Ostrzeszowa wygrał bieg przez płotki. Drugie miejsce zajął Szymon Kłosiński – 4475 pkt. Wicemistrz Polski w siedmioboju był najlepszy w skoku o tyczce. Brąz wywalczył Eryk Świergocki – 4328 pkt.

Pełne wyniki: Toruń