1 / 0

Swoboda druga w Düsseldorfie i najlepsza w IAAF World Indoor Tour

Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice) osiągnęła czas 7.10 i zajęła drugie miejsce w mityngu PSD Bank w Düsseldorfie. Polka odebrała w Niemczech nagrodę za triumf w tegorocznym IAAF World Indoor Tour.

W eliminacjach Swoboda osiągnęła czas 7.21 i ponownie w tym sezonie pokonała utytułowaną Holenderkę Dafne Schippers. Godzinę później Polka musiała w drugiej części dystansu uznać wyższość reprezentantki Wybrzeża Kości Słoniowej Marie Josée Ta Lou. Afrykanka triumfowała z czasem 7.02, spychając Swobodę z fotela liderki światowych tabel. Nasza sprinterka byłą druga z drugim rezultatem w sezonie – 7.10. W Düsseldorfie podopieczna Iwony Krupy przypieczętowała natomiast pierwszy w karierze triumf w IAAF World Indoor Tour. W nagrodę Swoboda otrzyma 20 000 dolarów oraz dziką kartę uprawniającą do startu w przyszłorocznych halowych mistrzostwach świata w Nankinie (Chińska Republika Ludowa). Zawodniczka akademickiego klubu z Katowic jest czwartym polskim zawodnikiem, który triumfował w IAAF World Indoor Tour – wcześniej sztuki tej dokonali Adam Kszczot, Piotr Lisek oraz Joanna Jóźwik.

Czwarte miejsce w biegu na 800 metrów zajęła Sofia Ennaoui (2:02.39). Wygrała Habitam Alemu – 2:00.70. Czwarty w drugiej serii rywalizacji na 400 metrów był Rafał Omelko – Polak osiągnął czas 47.58. Z wynikiem 7.87 na eliminacjach przygodę z biegiem na 60 metrów przez płotki zakończył w Düsseldorfie Damian Czykier.

Wydarzeniem mityngu był bieg na 1500 metrów, którego tempo w środkowej części dystansu nadawał Adam Czerwiński. Na mecie fenomenalny 18-letni Jakob Ingebrigtsen, mistrz Europy z Berlina na 1500 i 5000 metrów, osiągnął znakomity wynik 3:36.02 i ustanowił nie tylko seniorski rekord Norwegii, ale także rekord świata do lat 20!