Menu
1 / 3
Aktualności /

Wernisaż wystawy "Szybciej, wyżej, dalej. 100 lat Polskiego Związku Lekkiej Atletyki"

Wernisaż wystawy "Szybciej, wyżej, dalej. 100 lat Polskiego  Związku Lekkiej Atletyki"
Wernisaż wystawy "Szybciej, wyżej, dalej. 100 lat Polskiego  Związku Lekkiej Atletyki" Wernisaż wystawy "Szybciej, wyżej, dalej. 100 lat Polskiego  Związku Lekkiej Atletyki" Wernisaż wystawy "Szybciej, wyżej, dalej. 100 lat Polskiego  Związku Lekkiej Atletyki"

Szybciej, wyżej, dalej – takie hasło towarzyszy otwartej dziś (5 kwietnia) w stołecznym Centrum Olimpijskim wystawie jubileuszowej poświęconej 100-leciu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.  

Polski Związek Lekkiej Atletyki powstał 11 października 1919 roku jako pierwsza federacja sportowa w odradzającej się Polsce. Z okazji jubileuszu 100-lecia Muzeum Sportu i Turystyki przygotowało niezwykłą ekspozycję, która pozwala odbyć podróż po historii lekkoatletyki. Wernisaż wystawy zgromadził liczne grono byłych zawodników oraz osób związanych z lekkoatletyką. Nie zabrakło m.in. złotych medalistów olimpijskich Jacka Wszoły i Władysława Kozakiewicza, przybył mistrz Wunderteamu Zbigniew Makomaski, czy dwukrotny medalista mistrzostw Europy Władysław Nikiciuk. Zacne grono uzupełnił także mistrz olimpijski w pchnięciu kulą Tomasz Majewski, który wspólnie z dyrektorem Muzeum Sportu i Turystyki Tomaszem Jagodzińskim podjął się roli konferansjera. Głos zabrał także Andrzej Majkowski, który funkcję prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki piastował pół wieku temu.

- Moje pierwsze wspomnienie związane z lekkoatletyką to boisko, które zbudowaliśmy z kolegami na warszawskim Grochowie. Mieliśmy tam nawet betonowe koło do kuli, ale mogliśmy tam uzyskiwać maksymalnie 14 metrów, dlatego nie moglibyśmy tam zaprosić prezesa Majewskiego – śmiał się Honorowy Prezes PZLA, który był sternikiem lekkoatletyki w roku jubileuszu 50-lecia Związku.

Po części oficjalnej zorganizowanej w westybulu Centrum Olimpijskiego goście udali się do Galerii -1, w której znajduje się ekspozycja. Symbolicznego otwarcia wystawy strzałem z pistoletu startowego dokonał prezes Henryk Olszewski.

Na zwiedzających czekają liczne artefakty związane z historią polskiej Królowej Sportu. W gablotach można podziwiać m.in. medale z pierwszych mistrzostw Polski, które odbyły się w 1920 roku we Lwowie, pierwszy statut PZLA ustanowiony w październiku 1919 roku, medale z memoriałów Kusocińskiego, menu z bankietu organizowanego przy okazji pamiętnego meczu Polska – USA z 1958 roku oraz niezliczone pamiątki związane z bohaterami rodzimej lekkoatletyki.

Na parterze Centrum Olimpijskiego dostępna jest dla zwiedzających także interesująca galeria fotografii lekkoatletycznych, których autorami są cenieni autorzy: Szymon Sikora, Marek Biczyk oraz Tomasz Kasjaniuk

Wystawę „Szybciej, wyżej, dalej. 100 lat Polskiego Związku Lekkiej Atletyki” można oglądać do 23 kwietnia w Galerii – 1. Wstęp jest bezpłatny.

Maciej Jałoszyński / foto: Marek Biczyk 

Powrót do listy

Więcej