Menu
1 / 0
Aktualności /

Od 2020 roku Witold Bańka pokieruje Światową Agencją Antydopingową

Od 2020 roku Witold Bańka pokieruje Światową Agencją Antydopingową

We wtorek 14 maja w Montrealu przedstawiciele rządów w Radzie Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej postanowili mianować na jedynego kandydata na prezydenta tej organizacji obecnego ministra sportu i turystyki Witolda Bańkę.

Oficjalnie Polak zostanie desygnowany na nowe stanowisko podczas jesiennego kongresu WADA w Katowicach. Dzisiejsza decyzja oznacza, że będzie to jednak tylko formalność. Witold Bańka Światową Agencja Antydopingową będzie kierować od 1 stycznia 2020 roku.

Zgodnie z zasadą rotacji prezydenta WADA na kadencję rozpoczynającą się w 2020 roku mianują przedstawiciele rządów. Polak na fotelu sternika światowego ruchu antydopingowego zastąpi Craiga Reede’go, piastującego to stanowisko od 2014 roku z ramienia ruchu olimpijskiego. Rywalem ministra Witolda Bańki był dominikański pływak Marcos Diaz. Wcześniej były 400-metrowiec zyskał aprobatę Rady Europy, która wybrała go na kandydata Starego Kontynentu w wyborach na prezydenta agencji. Polak w swoim programie opowiedział się m.in. za stworzeniem funduszu wspierającego antydoping w biedniejszych państwach.

Witold Bańka urodził się w 1984 roku. Jako lekkoatleta specjalizował się w biegu na 400 metrów. W 2007 roku zdobył brązowy medal mistrzostw świata w sztafecie 4 x 400 metrów. Od 2015 roku zarządza resortem sportu i turystyki.

Maciej Jałoszyński / foto: Marek Biczyk 

Powrót do listy

Więcej