1 / 0

Brzozowski czwarty w Pucharze Europy w Chodzie w Olicie

W Olicie w 13. Pucharze Europy w Chodzie Sportowym z bardzo dobrej strony zaprezentował się Artur Brzozowski, który na dystansie 50 km zajął czwarte miejsce bijąc czasem 3:46:42 rekord życiowy o 3 minuty i 25 sekund.

Na dystansie 50 km klasą dla siebie był 41-letni Yohann Diniz (aktualny mistrz świata i 3-krotny mistrz Europy), wynikiem 3:37:43 ustanowił rekord pucharu Europy. Francuz już po pierwszym kilometrze osiągnął ćwierćminutową przewagę nad rywalami, na mecie wyprzedził Białorusina Dzmitrija Dziubina (3. w ME w Berlinie) aż o 8:08. Artur Brzozowski niemal przez całą trasę maszerował z João Vieirą, w walce o brązowy medal uległ Portugalczykiem tylko o cztery sekundy. Jakub Jelonek (po 28 km, po otrzymaniu trzech czerwonych kartek, odbył pięciominutową karę w Pit-Lane) i Rafał Sikora zakończyli rywalizację po trzech godzinach, po pokonaniu 37 km. Artur Brzozowski (aktualny mistrz Polski na 20 km) powrócił do 50 km po siedmiu latach, uzyskał wynik lepszy od minimów na Mistrzostwa Świata w Dosze ’19 i Igrzyska Olimpijskie w Tokio ’20.
Bliski złotego medalu na 10 km w kategorii U20 był Łukasz Niedziałek, od początku dystansu pozostawał samotnym liderem, po siedmiu kilometrach dołączył do niego Ricardo Orsoni. Atak Łukasza przed ostatnim kilometrem zakończył się trzecią czerwoną kartką i jedną minutą postoju w Pit-Lane). Ostatecznie zwyciężył Włoch (42:43), przed Hiszpanem Pedro Conesą (43:18) i Polakiem (43:28), który powtórzył sukces z poprzedniego Pucharu Europy w Podiebradach’17 (3 miejsce w czasie 41:28).
W inauguracyjnej w pucharze Europy rywalizacji kobiet na 50 km zaimponowała Włoszka Eleonora Giorgi, jej debiut na tym dystansie zakończył się rekordem Europy 4:04:50. Agnieszka Ellward po raz trzeci ustanowiła rekord Polski (poprawa o 1:28), czas 4:31:19 zapewnił jej 16 miejsce, Antonina Lorek wynikiem 4:46:44 poprawiła rekord życiowy (21 miejsce). Paulina Buziak-Śmiatacz została zdyskwalifikowana po 12 km.
Katarzyna Zdziebło pokonała 20 km w bardzo równym tempie (47:21+47:22), zajęła 14 miejsce z rezultatem 1:34:43. Olga Niedziałek uplasowała się na 26 pozycji (1:39:17) a Agnieszka Yarokhau (Szwarnóg) – na 37 (1:43:29). Triumfowała Litwinka Živilė Vaiciukevičiūtė (brązowa medalistka ME U23 z Bydgoszczy) 1:29:48. Drużynowo zwyciężyły Hiszpanki, nasze chodziarki zajęły szóstą lokatę.
Rafał Augustyn (1:25:15) i Damian Błocki (1:25:25) – specjaliści od 50 km wystąpili tym razem na 20 km plasując się odpowiednio na 22 i 23 miejscu. Dawid Tomala osiągnął czas 1:27:31 (33 pozycja). Zwyciężył Szwed Perseus Karlström (lider tabel światowych, trzeci przed dwoma laty) 1:19:54. Drużynowo zdecydowanie wygrali Hiszpanie, Polaków sklasyfikowano na dziewiątym miejscu.

Pełne wyniki:  PE-OLITA