1 / 0

IV dzień Uniwersjady: złoty medal Konieczek

O trzy medale powiększył się w czwartek dorobek naszych studentów w Neapolu: Alicja Konieczek triumfowała w biegu przeszkodowym, po brąz sięgnęła Klaudia Kardasz w pchnięciu kulą oraz Patryk Dobek w biegu przez płotki.

Alicja Konieczek nie była faworytką, przystąpiła do biegu na dystansie 3000 metrów z przeszkodami z piątym wynikiem w sezonie wśród startujących, a rekordy życiowe Argentynki i Turczynki są lepsze o ponad 15 sekund. Na początku trzeciego kilometra do ataku ruszyła Etiopka Meswat Asmare Dagnaw zyskując ponad 10 metrów przewagi. W pogoń ruszyła Alicja wyprzedzając rywalkę na 200 metrów przed metą i niezagrożona zwyciężyła w czasie 9:41.46, przed Argentynką Belen Casettą 9:43.05 i Dagnaw 9:45.48.
– Trudno mi uwierzyć, że wygrałam. Jestem bardzo szczęśliwa. Pierwszy raz przyjechałam na międzynarodowe zawody z założeniem, że chcę zająć miejsce w pierwszej trójce, choć nie mówiłam o tym głośno. Ten złoty medal to spełnienie moich marzeń – skomentowała swoje zwycięstwo Konieczek.
Nie zawiódł Patryk Dobek, po raz pierwszy w br. przebiegł dystans 400 metrów przez płotki poniżej 49 sekund (48.99). Trafił jednak na świetnie dysponowaną parę 19-latków: Alisona Santosa z Brazylii (48.57) i Sokwakhana Zaziniego (RPA) 48.73.
Patryk Dobek przyznał, że mocno zmotywował go środowy sukces Michała Rozmysa, który wygrał rywalizację na 1500 metrów.
– To mnie zmotywowało, bo jesteśmy z tej samej uczelni i mieszkaliśmy w tym samym pokoju – dodał Dobek.
Konkurs pchnięcia kulą wygrała Kanadyjka Sarah Mitton 18.31, Portious Warren (RPA) 17.82.
W walce o brąz Klaudia Kardasz (17.65) o 13 centymetrów pokonała Białorusinkę Alenę Pasecznik. Dla Klaudii to już drugi medal Uniwersjady, przed dwoma laty zdobyła srebro.
Bartłomiej Stój zakwalifikował się do finału rzutu dyskiem z drugim rezultatem. Paulina Ligarska po pierwszym dniu siedmioboju zajmuje czwarte miejsce.
W klasyfikacji medalowej Polska z dorobkiem trzech złotych i dwóch brązowych krążków zajmuje trzecie miejsce za Włochami i Brazylią.

V dzień Uniwersjady – wyniki Polaków
złoty medal – 3000 metrów z przeszkodami – ALICJA KONIECZEK (WMLKS Nadodrze Powodowo, Western Colorado University) 9:41.46
brązowy medal – 400 metrów przez płotki – PATRYK DOBEK (MKL Szczecin, Uniwersytet Szczeciński) 48.99
brązowy medal – pchnięcie kulą – KLAUDIA KARDASZ (KS Podlasie Białystok, Politechnika Opolska) 17.65