1 / 0

ME U23 w Gävle: Swoboda i Bukowiecki obronili tytuły mistrzowskie! Dwa srebra na płotkach

Ewa Swoboda i Konrad Bukowiecki obronili w szwedzkim Gävle tytuły mistrzów Europy do lat 23. Srebrne medale wywalczyli Klaudia Siciarz oraz Michał Sierocki. Po dwóch dniach czempionatu Polska jest liderem klasyfikacji medalowej.

Swoboda zdeklasowała rywalki. Bieg na 100 metrów wygrała z dużą przewagą osiągając czas 11.15. Rezultat ten jest lepszy od wskaźnika na igrzyska olimpijskie, jest też rekordem Polski w kategorii U23. Niespełna 22-letnia polska sprinterka jako pierwsza lekkoatletka w historii rozgrywanych od 1997 roku młodzieżowych mistrzostw Europy obroniła tytuł w rywalizacji na 100 metrów. Po biegu podopieczna Iwony Krupy zapowiedziała, że nie wystartuje w tym roku w mistrzostwach świata skupiając się na przygotowaniach do przyszłorocznego startu w Tokio.

Początek konkursu pchnięcia kulą był nerwowy. W pewnym momencie Konrad Bukowiecki zajmował nawet miejsce poza czołowa trójką, ale w czwartej serii uzyskał 21.51 i zdecydowanie pokonał rywali. Drugiego Włocha Leonarda Fabbriego pokonał dokładnie o 101 centymetrów. Piątkowe złoto pochodzącego ze Szczytna kulomiota sprawiło, że biało-czerwoni na podium mistrzostw Europy U23 w pchnięciu kulą stają nieprzerwanie od 2013 roku gdy złoto i srebro wywalczyli Jakub Szyszkowski i Dominik Witczak. W Gävle na 11. miejscu zawody zakończył Szymon Mazur (18.16).

W półfinale biegu na 100 metrów przez płotki Klaudia Siciarz uzyskała 13.00 i pewnie awansował do finału. W nim pobiegła jeszcze szybciej – uzyskała 12.82. Ten wynik, lepszy od dotychczasowego rekordu życiowego, pozwolił Polce zająć drugie miejsce i dał przepustkę uprawniającą do startu w przyszłorocznych igrzyskach w Tokio. Najlepsza w Gävle była doświadczona Białorusinka Elwira Herman – 12.70. Klaudia Wojtunik z czasem 13.49 zajęła w biegu finałowym siódme miejsce.

Podobnie jak Siciarz wicemistrzem Europy do lat 23 w biegu przez płotki został Michał Sierocki. Srebro zawodnik klubu AZS UMCS Lublin zawdzięcza świetnemu finiszowi. Na mecie Polak uzyskał czas 13.63, który jest jego rekordem życiowym. Szósty w finale, z czasem 13.90, był Dawid Żebrowski. Mistrzem kontynentu w gronie młodzieżowców został Szwajcar Jason Joseph – 13.45.

Z dobrej strony zaprezentowała się młociarka Aleksandra Śmiech. Polka zajęła wysokie czwarte miejsce poprawiając rzutem na 66.87 rekord życiowy. Do podium podopiecznej Mikołaja Rosy zabrakło 1,5 metra. Wygrała Sofija Pałkina – 71.08.

Mateusz Różański po próbie na 7.78 przez pewien czas plasował się w czołowej trójce rywalizacji w skoku w dal. Niestety dalej skakali rywale i trenowany przez Jarosława Walaszka zawodnik z Tarnowa zakończył udział w mistrzostwach na piątym miejscu. Dziesiąty z rezultatem 7.54 był Piotr Tarkowski. Mistrzem Europy do lat 23 został Grek Miltiadis Tendoglu – ten mający na koncie tytuły mistrza Europy z Berlina i Glasgow zawodnik skoczył w Szwecji aż 8.32.

W rozegranym w deszczu konkursie skoku w dal do siedmioboju – rozpoczynającym drugi dzień zmagań – Adrianna Sułek uzyskała jedynie 5.80 i została sklasyfikowana na ósmym miejscu. Pierwsza w tej konkurencji była Belgijka Hanne Maudens, która osiągnęła wynik 6.22 – będący także w zasięgu Polki. Po pięciu odsłonach siedmioboju Sułek spadła z drugiej pozycji na czwartą, tracąc do rywalek niewiele punktów. Mimo iż w rzucie oszczepem poprawiła rekord życiowy (42.50) to przy znakomitej postawie rywalek w tej konkurencji Sułek przesunęła się na dalszą lokatę. Po biegu na 800 metrów ostatecznie okazało się, że Bydgoszczanka z dorobkiem 5954 pkt zajęła szóste miejsce. Do podium zabrakło 139 punktów. Złoto zdobyła Szwajcarka Geraldine Ruckstuhl (6274 pkt.).

Dziesiąta w finale trójskoku była Gaja Wota (12.91), dwunaste miejsce w rzucie dyskiem zajęła Karolina Urban (48.62).

Bardzo dobrze w eliminacjach 200 metrów zaprezentowali się biało-czerwoni. Marlena Gola (23.96) oraz Martyna Kotwiła (23.86) oraz Adrian Brzozowski (21.22) i Adam Balcerek (21.23) awansowali do półfinałow.

Natalia Kaczmarek wygrała bieg pierwszej rundy rywalizacji na 400 metrów z czasem 53.11 i bez problemu awansowała do finału.

W półfinałach biegu na dystansie jednego okrążenia Tymoteusz Zimny uzyskał 46.41 i awansował do finału. Drugi z naszych reprezentantów na tym poziomie mistrzostw – Maciej Hołub – osiągając czas 47.34 zajął siódme miejsce i nie pobiegnie w finale.

Bez problemu do finału rywalizacji na 800 metrów awansował Mateusz Borkowski. Polak uzyskał czas 1:48.88 i w biegu eliminacyjnym zajął drugie miejsce, minimalnie ustępując Włochowi Simone Barontininiemu.

W biegu eliminacyjnym na 1500 metrów startowała Eliza Megger. Polka zaatakowała na wirażu i zajmując trzecie miejsce (4:30.54) awansowała do finału.

Na końcu dystansu 400 metrów przez płotki Natalia Wosztyl wysunęła się na drugie miejsce i z czasem 59.07 awansowała do kolejnej rundy.

Zaliczenie w trzeciej próbie 1.78 pozwolił awansować do finału skoku wzwyż Paulinie Borys. Z taką samą wysokością jak Polka uporało się jeszcze 12 zawodniczek i po decyzji zespołu sędziowskiego przerwano eliminacje, a w finale wystartuje 13 skoczkiń.

W finale skoku o tyczce zameldowała się także Agnieszka Kaszuba, która w eliminacjach zajęła czwarte miejsce w grupie A z wynikiem 4.15.

Kulomiotka Maja Ślepowrońska już w pierwszej próbie przekroczyła o 9 centymetrów wyznaczone minimum kwalifikacyjne i z rezultatem 16.09 awansowała do finału.

Pełne wyniki: Gävle