Menu
1 / 0
Aktualności /

Stadion Śląski gospodarzem IAAF World Relays 2021!

Stadion Śląski gospodarzem IAAF World Relays 2021!

Polska – jako pierwszy europejski kraj – będzie gospodarzem IAAF World Relays. Impreza odbędzie się 1 i 2 maja 2021 roku na Stadionie Śląskim.

Piąta edycja, organizowanych w interwale dwuletnim, zawodów zostanie rozegrana w Europie. Stadion Śląski stanie się tym samym pierwszym obiektem na naszym kontynencie, który ugości najlepsze zespoły sztafetowe.  Dotychczas zawody odbywały się w Nassau (pierwsze trzy edycje w 2014, 2015 i 2017 roku) oraz w Jokohame (2019).  

Podczas tegorocznej edycji festiwalu IAAF World Relays spektakularnym sukcesem popisała się polska sztafeta 4 x 400 metrów. Aniołki Matusińskiego, z ambasadorką Stadionu Śląskiego Justyną Święty-Ersetic na czele, triumfowały pozostawiając w pokonanym polu m.in. utytułowaną ekipę Stanów Zjednoczonych.

Jak podkreślają władze IAAF powierzenie Polsce kolejnego wydarzenia to efekt doświadczenia jakim dysponujemy. Od 1987 roku gdy w Warszawie odbyły się mistrzostwa świata w biegach przełajowych nasz kraj gościł liczne imprezy spod egidy IAAF m.in. halowy czempionat globu czy dwukrotnie juniorskie mistrzostwa świata.

- Polska to jedna z najbardziej aktywnych federacji zrzeszonych w IAAF. Ma reputację doskonałego organizatora, ponieważ od lat jest gospodarzem udanych wydarzeń lekkoatletycznych. Cieszę się, że za dwa lata kolejna impreza trafi do Polski. – powiedział prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych Lord Sebastian Coe.

IAAF World Relays 2021 wpisuje się w historię Stadionu Śląskiego, która ma wiele lekkoatletycznych punktów. Właśnie na śląskim gigancie reprezentująca ZSRR Nadieżda Cziżowa, późniejsza mistrzyni olimpijska, jako pierwsza kobieta uzyskała w pchnięciu kulą ponad 20 metrów (20.09 w 1969 roku). W zeszłym roku Stadion Śląski był gospodarzem memoriału Janusza Kusocińskiego oraz Kamili Skolimowskiej – te dwie imprezy z trybun śledziło w sumie ponad 60 000 sympatyków sportu. 

- Stadion Śląski to w tej chwili najlepszy lekkoatletyczny obiekt w Polsce. Mamy najlepszą infrastrukturę, a tysiące kibiców tworzą wyjątkową atmosferę. IAAF World Relays będzie doskonała okazją do zobaczenia znakomitych zawodników, ale także do rozbudzenia w młodych ludziach pasji do sportu. Przy promocji imprezą wesprą nas ambasadorowie m.in. Ewa Swoboda i Justyna Święty-Ersetic. – zapowiada marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryk Olszewski nie ukrywa, że powierzenie właśnie teraz tak ważnej imprezy jest swoistym prezentem urodzinowym dla świętującej jubileusz 100-lecia federacji. 

- Patrząc historycznie mamy ogromne osiągnięcia w sztafetach. Nasi zawodnicy zdobywali medale igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy, bili rekordy świata. Cieszę się, że w roku jubileuszu dowiadujemy się iż IAAF właśnie nam powierzył organizację kolejnej edycji World Relays. Nasze znakomite sztafety, szczególnie jakże lubiane przez kibiców Aniołki Matusińskiego, będą mogły wystartować przed polską publicznością. Doping własnych kibiców będzie dla nich z pewnością dodatkową motywacją.  – powiedział Henryk Olszewski.

IAAF World Relays to najmłodsza impreza z kalendarza światowej federacji. Idea jej organizowania narodziła się w 2011 roku, pierwsza edycja miała miejsce 3 lata później na Bahamach. W ramach zawodów oprócz tradycyjnych biegów rozstawnych 4 x 100 i 4 x 400 metrów organizowana jest rywalizacja na nietypowych dystansach. W 2019 roku w programie imprezy zadebiutowała np. sztafeta płotkarska.

Polska w dotychczasowych edycjach IAAF World Relays wywalczyła sześć miejsc na podium – daje to biało-czerwonym wysokie czwarte miejsce w tabeli medalowej. Absolutnym dominatorem są Stany Zjednoczone, które mają na koncie 22 zwycięstwa i w sumie 31 miejsc w pierwszej trójce.

Stadion Śląski nadal ubiega się o prawo organizacji lekkoatletycznych mistrzostw Europy w roku 2024. Już 14 września odbędzie się tutaj dziesiąta, jubileuszowa, edycja LOTTO Memoriału Kamili Skolimowskiej.

IAAF World Relays 2021 zostanie przeprowadzone 1 i 2 maja. Zawody będą kwalifikacją dla zespołów sztafetowych do 18. IAAF Mistrzostw Świata, które odbędą się w amerykańskim stanie Oregon latem 2021 roku.

Maciej Jałoszyński / foto: Tomasz Kasjaniuk 

Powrót do listy

Więcej