1 / 0

71 medali Polaków w ME Masters

21. Mistrzostwa Europy Masters, rozgrywane na trzech stadionach w pobliżu Wenecji, Polacy zakończyli z dorobkiem 71 medali – 20 złotych, 27 srebrnych i 24 brązowych.

Klasyfikację medalową zdominowały trzy nacje: Włosi (337 medali), Niemcy (317) i Brytyjczycy (247). Nasza reprezentacja zajęła ósme miejsce – o jedno wyżej niż przed dwoma laty w ME w Aarhus, gdzie zdobyliśmy 63 „krążki”.
Pięcioro naszych zawodników zdobyło po dwa złote medale w konkurencjach indywidualnych: Jakub Adamczyk, Marek Mielcarek, Mariusz Walczak, Małgorzata Gąsowska (trzecie złoto w sztafecie 4x100 m) i Aneta Lemiesz (podobnie jak przed dwoma laty wygrała 400 m i 800 m).
Na najwyższym stopniu podium stanęli również znakomici niegdyś zawodnicy: Anna Ksok-Widawska, Anna Zagórska-Rostkowska i Joanna Wiśniewska. Tytuły mistrzowskie obroniły: Patrycja Włodarczyk i Danuta Woszczek, która dodatkowo ustanowiła rekord Europy na dystansie 2000 m z przeszkodami (w swej nowej kategorii W40).
Tradycyjnie sporo emocji przyniosły biegi rozstawne, znakomicie spisał się zespół w składzie: Małgorzata Gąsowska, Joanna Balcerzak i Aneta Grot, do którego – wobec kontuzji Anety Lemiesz – dokooptowano Annę Rostkowską, specjalistkę od znacznie dłuższych dystansów. Panie dopingowane przez trzech mężów, czwórkę dzieci i jedną mamę wygrały z przewagą ponad dwóch sekund bijąc czasem 49.76 rekord kraju.

Małgorzata Gąsowska, Joanna Balcerzak, Aneta Grot

Dorobek medalowy i nowe rekordy Polski (opracowane przez Mirka Łuniewskiego):     PZLAM
Strona mistrzostw:   ME Masters