Menu
1 / 0
Aktualności /

Chód i maraton podczas tokijskich igrzysk odbędą się w Sapporo

Chód i maraton podczas tokijskich igrzysk odbędą się w Sapporo

MKOl oraz komitet organizacyjny przyszłorocznych igrzysk olimpijskich po przeprowadzeniu konsultacji m.in. z World Athletics (dawniej IAAF) zdecydowały ostatecznie o przeniesieniu rywalizacji w chodzie sportowym i maratonie z Tokio do Sapporo.

Decyzja jest następstwem sytuacji, która miała miejsce podczas tegorocznych mistrzostw świata. W Dosze chód oraz maraton rozegrano w trudnych warunkach atmosferycznych – takie też panują na przełomie lipca i sierpnia w Tokio. Klimat w Sapporo jest natomiast łagodniejszy niż panujący w stolicy Japonii.

Chodziarze rywalizować będą w Parku Odori – ponad siedmiohektarowym pasie zieleni położonym w centrum Sapporo. Teren ten będzie także areną części biegu maratońskiego.

W następstwie decyzji o przeniesieniu rywalizacji z Tokio do oddalonego o ok. 800 kilometrów na północ Sapporo zmieniony został program minutowy chodu i maratonu. Zmagania w tych konkurencjach będą rozgrywane przez cztery kolejne dni igrzysk – od 6 do 9 sierpnia. Mimo relokacji maratonu organizatorzy chcą by najlepsi w tej konkurencji medale odebrali tradycyjnie podczas ceremonii zamknięcia igrzysk (maraton rozgrywany jest w ostatnim dniu zawodów). Specjalnie dla nich ma być zorganizowany szybki transfer lotniczy do Tokio.

Uaktualniony program minutowy:

6 sierpnia

16:30 (czasu lokalnego) – chód na 20 kilometrów mężczyzn

7 sierpnia

05:30 (czasu lokalnego) – chód na 50 kilometrów mężczyzn
16:30 (czasu lokalnego) – chód na 20 kilometrów kobiet

8 sierpnia

07:00 (czasu lokalnego) – maraton kobiet

9 sierpnia

07:00 (czasu lokalnego) – maraton mężczyzn 

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Marek Biczyk 

Powrót do listy

Więcej