Menu
1 / 0
Aktualności /

Skład reprezentacji Polski w sztafecie olimpijskiej Pekin 2008

23 października 2007 r., na konferencji prasowej w siedzibie PKOLu w Warszawie, ogłoszony został pełny skład reprezentacji Polski w sztafecie olimpijskiej Pekin 2008.

23 października 2007 r., na konferencji prasowej w siedzibie PKOLu w Warszawie, ogłoszony został pełny skład reprezentacji Polski w sztafecie olimpijskiej Pekin 2008.

   Zwycięzcami wielkiego konkursu, którego stawką był udział w sztafecie olimpijskiej zostali: Maciej Dąbrowski i Magdalena Piotrowska. Razem z nimi pobiegną znane osoby ze świata mediów i sportu: Reni Jusis, Paweł Małaszyński oraz Krzysztof Hołowczyc. Cała piątka poniesie ogień olimpijski w Chinach w czerwcu przyszłego roku.

   By dostąpić zaszczytu uczestnictwa w sztafecie, zwycięzcy konkursu musieli pokonać prawie siedem tysięcy konkurentów. Najmłodszy miał 16 lat, najstarszy – 76. Wśród konkurentów najwięcej było uczniów i studentów, ale chęć do wzięcia udziału w sztafecie zgłosili też: pielęgniarka, nauczyciel i ksiądz. Każdy kandydat rejestrował się na stronie http://www.sztafetaolimpijska.pl/ i uzasadniał, dlaczego właśnie on powinien reprezentować Polskę podczas tego doniosłego wydarzenia. Ze wszystkich zgłoszeń najpierw wybrano 100, następnie zaś – 10. Ich autorzy zostali zaproszeni do rozgrywki finałowej, która polegała między innymi na rozwiązaniu testu z pytaniami dotyczącymi igrzysk olimpijskich. 23. października w Warszawie jury wyłoniło dwójkę zwycięzców. 

  W skład jury weszli: Adam Krzesiński (PKOL), Przemysław Babiarz (TVP Sport), Marcin Gadziński (sport.pl) oraz Bartosz Herman - przedstawiciel firmy Samsung – Partnera Prezentującego Sztafety Olimpijskiej. 

   Polscy uczestnicy będą nieść znicz z ogniem olimpijskim 4 czerwca 2008 roku w okolicach chińskiego Guangzhou. Sztafeta zakończy się zapaleniem Ognia Olimpijskiego podczas ceremonii otwarcia igrzysk 8 sierpnia 2008 roku w Pekinie. Honorowy patronat nad akcją objął Polski Komitet Olimpijski.

   Zanim na stadionie miasta-gospodarza igrzysk zapłonie znicz, ogień olimpijski wędruje przez kilka kontynentów, kilkadziesiąt państw i wiele tysięcy kilometrów, niesiony w sztafecie. Uczestniczą w niej tysiące biegaczy z wielu krajów, w symboliczny sposób łącząc cały świat w duchu idei olimpijskich. W sztafecie uczestniczą gwiazdy sportu, artyści i osoby publiczne a także zwycięzcy konkursów, organizowanych w poszczególnych krajach.

   Początki historii znicza można odnieść do biegu z pochodniami, który był znany w Atenach starożytnych. Jest symbolem idei olimpijskiej, kontynuacji i trwałości więzi olimpijczyków ery nowożytnej z antycznymi olimpionikami. Tradycja znicza olimpijskiego sięga od Igrzysk XI Olimpiady w Berlinie w 1936 roku. Wtedy to po raz pierwszy biegacze sztafety ponieśli zapalony w Olimpii płomień na stadion w Berlinie przez: Grecję, Bułgarię, Jugosławię, Węgry, Austrię, Czechosłowację i Niemcy. Z ideą znicza olimpijskiego wystąpił sekretarz generalny Niemieckiego Komitetu Olimpijskiego Carl Diem. Natomiast pomysł wzniecenia ognia za pomocą promieni słonecznych w Olimpii wysunął działacz greckiego ruchu olimpijskiego, Jean Ketseas.

   Zgodnie z olimpijskim protokołem wśród ruin świątyni Hery, w świętym gaju (Altis) w Olimpii, grecka aktorka w asyście szesnastu młodych Greczynek odzianych w białe szaty antycznych kapłanek, dokonuje za pomocą zwierciadła wzniecenia od promieni słonecznych świętego ognia.

Reni Jusis, Paweł Małaszyński i Krzysztof Hołowczyc

Irena Szewińska została zaproszona przez chińskich organizatorów igrzysk do wzięcia udziału w końcowej części sztafety. Będzie to już trzeci start prezes PZLA w sztafecie, poprzednie odcinki Irena Szewińska biegła przed igrzyskami w Sydney i w Atenach.

(źródło: portal PKOl http://www.olimpijski.pl/)

Powrót do listy

Więcej