Menu
1 / 0
Aktualności /

World Athletics wstrzymuje kwalifikacje olimpijskie do końca listopada

World Athletics wstrzymuje kwalifikacje olimpijskie do końca listopada

World Athletics (dawny IAAF) poinformował, że do 30 listopada 2020 roku zawiesza kwalifikacje do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Jednocześnie poinformowano, że dotychczas uzyskane przepustki do Tokio zachowają ważność.  

Walka o prawo wyjazdu do Tokio rozpocznie się na nowo 30 listopada i potrwa do końca maja w przypadku chodu sportowego na 50 kilometrów oraz maratonu lub do 29 czerwca 2021 roku dla pozostałych konkurencji.

­- Jesteśmy przekonani, że takie rozwiązanie przyczyni się do bardziej sprawiedliwych warunków dla wszystkich sportowców. Mam nadzieję, że niebawem wrócimy do normalności – skomentował decyzje World Athletics szef organizacji Brytyjczyk Sebastian Coe.

Jednocześnie podkreślono, że wszystkie dotychczas uzyskane kwalifikacje (tak wynikowe jak i wynikające z rankingów) zostaną utrzymane.

- To dobra wiadomość dla takich zawodników jak Alicja Konieczek, Damian Czykier czy Klaudia Kardasz. Decyzja World Athletics praktycznie zapewniła im pewność startu w Tokio – zauważa statystyk Tomasz Spodenkiewicz.

Dotychczas minima na igrzyska wypełniło 24. polskich lekkoatletów. Prawo startu w Tokio mają zapewnione także sztafety: 4 x 400 MIX oraz 4 x 400 metrów kobiet.

Zgodnie z ustaleniami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego kwalifikacje we wszystkich sportach muszą zakończyć się maksymalnie 29 czerwca 2021 roku. Zgłoszenia sportowe do igrzysk planowane są do 5 lipca przyszłego roku. Ceremonia otwarcia zawodów w Tokio ma się odbyć 23 lipca.

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Tomasz Kasjaniuk

Powrót do listy

Więcej