Aż trzy nowe rekordy świata ustanowili kulomioci podczas 17. Mistrzostw Polski Masters w Rzutach Nietypowych. W rywalizacji weteranów bardzo udanie zadebiutował Rafał Kownatke, który był autorem jednego z tych wyników.
Uczestnicy czempionatu rywalizowali w trzech nietypowych wielobojach: shotoramie (pięciobój w pchnięciu kulami z miejsca), shockoramie (trójbój w rzutach kulami sposobem dyskowym) i speeroramie (trójbój w rzutach kulami sposobem oszczepniczym). Wśród konkurencji indywidualnych znalazły się między innymi rzuty – ciężarkiem ważącym aż 25,4 kg, granatem sportowym, dyskiem antycznym (greckim) i młotem szkockim. W tych dwóch ostatnich przypadkach sprzęt przypomina ten używany w typowych zawodach lekkoatletycznych, jednakże generalnie jest od tego standardowego znacznie cięższy (np. mężczyźni z kategorii M35-M45 rzucają młotem szkockim ważącym aż 13 kilogramów, a panie z kategorii do K45 dyskami greckimi o masie 2,5 kg). Rywalizacja w tego typu konkurencjach ma wśród weteranów charakter nawet międzynarodowy. Organizowane są oficjalne Mistrzostwa Europy w Rzutach Nietypowych LSW, tworzone są uniwersalne regulaminy techniczne określające wymogi dla poszczególnych konkurencji, notowane są rekordy Europy i świata. W tej rywalizacji specjalizują się zwłaszcza Niemcy, jednakże nasi miotacze-weterani też często zapisują się w międzynarodowych tabelach.
W trakcie już siedemnastej edycji Mistrzostw Polski Masters w Rzutach Nietypowych, która odbyła się w Toruniu, ustanowiono aż trzy nowe rekordy świata. Autorem jednego z nich jest Rafał Kownatke, który jeszcze do niedawna z powodzeniem walczył o najważniejsze krajowe tytuły w pchnięciu kulą. Gród Kopernika jest bardzo szczęśliwym miejscem dla reprezentanta LKS Ziemi Puckej, gdyż to właśnie tam zdobywał on większość najcenniejszych trofeów w swojej karierze. W 2016 roku wywalczył złoto halowych mistrzostw Polski, w 2014 – srebro, a w 2017 – brąz. W swoim dorobku ma też tytuł wicemistrza kraju wywalczony na stadionie, po który sięgnął również w Toruniu. Teraz, po siedmiu latach od tamtego wydarzenia, znowu stanął do rywalizacji na obiekcie im. Grzegorza Duneckiego, tym razem już w gronie mastersów. Kownatke, który przed czterema miesiącami ukończył 35 lat, znakomicie poradził sobie w debiucie wśród lekkoatletycznych weteranów. Ustanowił nowy rekord świata w kategorii M35 w shotoramie, czyli w pięcioboju pchnięcia kulą z miejsca. Równie kapitalnie w tej samej konkurencji poradził sobie zawodnik gdańskiej Lechii, Przemysław Płoski, który z kolei ustanowił najlepszy wynik na świecie w kategorii czterdziestolatków (M40). Trzeci rekord świata w trakcie toruńskich zawodów padł w speeroramie, czyli w trójboju polegającym na rzutach kulami stylem oszczepniczym. Jego autorem jest Grzegorz Pawelski, startujący w kategorii M50. Co warte podkreślenia, przy okazji ustanowił on w tej konkurencji rekord kraju dla trzeciej kategorii wiekowej z rzędu (wcześniej bił rekordy dla kategorii M40 i M45).
Bliski ustanowienia nowego rekordu Europy był Jerzy Jabłoński, który rywalizował w towarzyszącym mistrzostwom konkursie rzutu młotem. Olsztynianin niedawno wyrównał w Toruniu rekord Starego Kontynentu w kategorii M75, posyłając wówczas młot na odległość 50,64 m. Tym razem do tego rekordowego wyniku zabrakło raptem kilkadziesiąt centymetrów. Poniekąd na pocieszenie sięgnął po dwa nowe rekordy Polski w M75 – w rzucie młotem szkockim i ciężarkiem 25,4 kg.
W sumie razem w trakcie 17. Mistrzostw Polski w Rzutach Nietypowych ustanowiono aż 15 nowych rekordów kraju (7 – panie, 8 – panowie).
W lipcu lekkoatletyczni mastersi spotkają się w Toruniu raz jeszcze. We wtorek 28.07 w trakcie 42. Memoriału im. Grzegorza Duneckiego będą rywalizowali w przewidzianych dla zawodników powyżej 35 roku życia 5. Mistrzostwach Polski w Trójboju Sprinterskim.
Fot. Julia Truszczyńska – Rafał Kownatke trzykrotnie stawał na najwyższym stopniu podium
Tomasz Niejadlik MEDIA