1 / 3

Radom, MP U20: szybkie 400 metrów w II dniu mistrzostw

Radom, MP U20: szybkie 400 metrów w II dniu mistrzostw Radom, MP U20: szybkie 400 metrów w II dniu mistrzostw Radom, MP U20: szybkie 400 metrów w II dniu mistrzostw

Daniel Sołtysiak (ALKS AJP Gorzów Wielkopolski) wygrał bieg na 400 metrów uzyskując w Radomiu czas 46.74. To czwarty w tym roku wynik w Europie w kategorii U20.

Bieg na 400 metrów

Rekord życiowy czasem 54.06 ustanowiła mistrzyni Polski Kinga Gacka. Bydgoszczanka obroniła tytuł wywalczony przed rokiem w Raciborzu i zwyciężyła na radomskim stadionie z bezpieczną przewagą nad rywalkami. Wicemistrzynią Polski do lat 20 została Wiktoria Drozd (54.98). Brązowy medal zdobyła Aleksandra Formella (55.07).

Świetnym biegiem popisał się w finale Daniel Sołtysiak. Podopieczny Tomasza Saski mocno wyprowadził stawkę na ostatnią prostą i po samotnej walce finiszował ze znakomitym czasem 46.74. Gorzowianin o ponad sekundę poprawił rekord życiowy i wysunął się na czwarte miejsce w europejskich tabelach U20. Drugie miejsce wywalczył Mikołaj Kotyra (47.50), który minimalnie wyprzedził Patryka Grzegorzewicza (47.51).

Bieg na 800 metrów

Broniąca tytułu Zuzanna Bronowska kontrolowała bieg do ostatnich metrów i wygrała rywalizację w czasie 2:10.97. Z najlepszym wynikiem w sezonie – 2:11.69 – srebro zdobyła Oliwia Sowa. Na trzecim miejscu linię mety przekroczyła Karolina Porębska (2:12.39).

Bardzo ciekawie wyglądał finałowy bieg mężczyzn. Panowie mocno ruszyli na 200 metrów przed metą i stoczyli wyrównany bój o miano najlepszego juniora na dystansie dwóch okrążeń. Wyjątkowo emocjonujący pojedynek zakończył się zwycięstwem obrońcy tytułu i lidera krajowych tabel, Jakuba Augustyniaka. Na mecie uzyskał on 1:50.67 i minimalnie pokonał Mateusza Kuchmana (1:50.75) oraz Adama Masaczyńskiego (1:50.79).

Bieg na 400 metrów przez płotki

Po pasjonującym pojedynku Alicja Kaczmarek uzyskała czas 59.44 i pokonała Karolinę Gajewską (59.96). Te dwie zawodniczki zdecydowanie wyprzedziły trzecią na mecie Blankę Zaporę (61.96).

Na ostatniej prostej finału A mężczyzn Sebastian Urbaniak z Vectry Włocławek nie pozwolił dogonić zawodnikowi z Kielc. Wygrał, ale z dużej przewagi na ostatnim płotku na mecie pozostało tylko 0.20 s. Czas mistrza kraju to 52.26, drugi Jakub Sobura-Durma uzyskał 52.46. Brąz wywalczył kolega klubowy złotego medalisty, czyli Dawid Skowyra (53.39).

Sztafeta 4 x 100 metrów

Zdecydowane zwycięstwo w sztafecie pań 4 x 100 metrów odniosły sprinterki Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego. Zawodniczki z Trójmiasta uzyskały w Radomiu czas 47.41. Drugie miejsce z czasem 47.66 wywalczyły panie z Orkanu Września. Brązowe krążki wybiegały zawodniczki Unii Hrubieszów (48.33).

Z wyraźną przewagą po tytuł mistrzów Polski w sztafecie 4 x 100 metrów pomknął zespół MKSu-MOSu Wrocław. Panowie ze stolicy Dolnego Śląska osiągnęli czas 41.61. Drugie miejsce wywalczyli sprinterzy klubu AZS UMCS Lublin (42.25), a trzeci metę minęła ekipa Stali Ostrów Wielkopolski (42.38).

Bieg na 2000 metrów z przeszkodami

Natalia Bielak, liderka tabel, kontrolowała bieg przez cały dystans. Zawodniczka klubu ze Szklarskiej Poręby wygrała z czasem 6:46.27. Podopieczna Piotra Rostkowskiego wyraźnie wyprzedziła Julię Koralewska (7:00.03) oraz Katarzynę Główczewską (7:04.75).

Tytuł mistrza kraju zdobył lider tabel Adam Kołodziej – 5:49.50. Drugi z rekordem życiowym 5:54.67 był Michał Zieleń. Na ostatnich metrach brązowy medal zapewnił sobie Klaudiusz Wojciechowski. Zawodnik bydgoskiego Zawiszy przed metą wyprzedził Szymona Bodurę i finiszował z czasem 6:03.85.

Skok wzwyż

Mistrzynią Polski została Wiktoria Miąso. Rzeszowianka, trenowana przez Michała Tittingera, obroniła tytuł, ale zaliczyła wysokość 4 centymetry słabszą niż rok temu. W Radomiu pokonała poprzeczkę zawieszoną na 1.76. Srebrna medalistka, wieloboistka Julia Słocka, poprawiła wynikiem 1.74 rekord życiowy. Brąz dla Julii Moszury – 1.70.

Skok o tyczce

Dwie najlepsze zawodniczki radomskich zawodów zaliczyły 4.10. Mistrzynią kraju została Wrocławianka Anna Łyko, która pokonała tą wysokość w pierwszej próbie. Dopiero przy drugim podejściu sztuki tej dokonała Victoria Kalitta i została wicemistrzynią kraju. Panie atakowały – bez powodzenia – także 4.15 i 4.20. Brązowy medal dla Karoliny Wejman (3.90).

Rzut oszczepem

Pierwszy raz w karierze granicę 50 metrów oszczepem 600 gramowym przekroczyła w Radomiu Gabriela Andrukonis. Ubiegłoroczna mistrzyni olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy w ostatniej osiągnęła 51.04, odebrała prowadzenie Małgorzacie Maślak i zdobyła pierwszy w karierze złoty medal mistrzostw Polski U20. Wicemistrzyni kraju rzuciła 47.54. Z wynikiem 45.71 brąz zdobyła Kornelia Kalinowska.

Tytuł mistrza Polski U20 w rzucie oszczepem zdobył Opolanin Marek Mucha. W ostatniej serii rzucił 70.45 i o 5 centymetrów wyprzedził ówczesnego lidera Eryka Kołodziejczaka. Trzecie miejsce zajął Dominik Stępień – 61.33.

Rzut młotem

Aleksandra Nowaczewska rzuciła 59.21 i zdecydowanie pokonała w Radomiu Karolinę Bombę (56.42) oraz Jolantę Klimasz (53.96).

Chód na 10 000 metrów

Rekord życiowy czasem 53:53.95 ustanowiła Patrycja Oller. Druga była Kinga Waleriańczyk (54:08.15). Trzecie miejsce zajęła Anna Zdziebło – młodsza siostra Katarzyny, mistrzyni Polski seniorek z Włocławka – uzyskała 55:02.42.

W chodzie panów Miłosz Oczkoś zdecydowanie pokonał rywali finiszując z czasem 47:55.57. Drugie miejsce zajął Tomasz Strzeszewski, trzeci przed rokiem w Raciborzu, który osiągnął 50:47.80. Brąz dla Mikołaja Nowostawski (51:41.96).

Pełne wyniki: Radom

Radom, Maciej Jałoszyński / foto: Adam Nurkiewicz