Menu
1 / 0
Aktualności /

Wspominamy tych, którzy odeszli w ostatnich 12 miesiącach

Wspominamy tych, którzy odeszli w ostatnich 12 miesiącach

Przełom października i listopada to tradycyjnie czas w którym wspomina się zmarłych. My przypominamy osoby ze środowiska lekkoatletyki, które odeszły od nas w ostatnich 12 miesiącach.

Tadeusz Cygański

22 grudnia w wieku 55 lat odszedł Tadeusz Cygański. Tadeusz Cygański odnosił sukcesy na bieżni w biegach średnich, był mistrzem Warszawy młodzików i juniorów młodszych. Nauczyciel wf. na Pradze-Południe - w szkole podstawowej nr 54, a następnie w jednej z najsłynniejszych lekkoatletycznych szkół średnich w Polsce, w Technikum Łączności (włączonym do Zespołu Szkół nr 37). Trenował m.in. Macieja Wojtkowskiego, halowego rekordzistę Polski juniorów młodszych. Nie ograniczał się jedynie do prowadzenia zajęć wf., ale z właściwą sobie pasją pełnił też rolę swoistego menadżera szkoły. We wrześniu 2015 r. Jego kilkuletnie starania zakończyły się pełnym sukcesem - na boisku ZS nr 37 położono nawierzchnię syntetyczną. Codziennie nadzorował budowę, a wcześniej był autorem koncepcji projektu jak również pomysłu, aby 250-metrowa bieżnia miała nieco nierównoległe proste (tym sposobem zachowano jedenaście dębów wewnątrz bieżni). Od tamtej pory Szkolny Stadion przy ZS nr 37 tętni życiem, Tadeusz organizował tam m.in. Praskie Czwartki Lekkoatletyczne dla uczniów południowo-praskich szkół oraz wiosenne i jesienne testy Coopera dla wszystkich chętnych (w tym 6-minutowe Mini-Cooperki dla najmłodszych). Tadeusz Cygański pod koniec lat 80. rozpoczął współpracę z PZLA, przez prawie dwa lata wydawał Biuletyn Związku. Był także cenionym spikerem lekkoatletycznym, Jego głos przez lata towarzyszył m.in. uczestnikom zawodów organizowanych pod egidą WMOZLA.

Zygmunt Grzesik

16 stycznia zmarł szkoleniowiec, który najdłużej związany był z klubem AKS Chorzów. Wśród jego podopiecznych w ostatnich latach pracy byli m.in. Marcin Rurański zdobywca brązowego medalu na mistrzostwach Polski młodzików w Zamościu w 2009 oraz Aleksandra Kokowska mistrzyni Polski młodzików z 2010 roku oraz zdobywczyni trzech brązowych medali mistrzostw Polski (OOM Kraków 2012, U20 Toruń 2014, U23 Białystok 2015).

Urszula Świderska

Na początku lutego 2020 roku zmarła Urszula Świderska, która reprezentowała barwy warszawskiego Lotnika, w 1961 roku dokonała rzadkiego wyczynu zdobywając trzy tytuły mistrzyni Polski juniorek w konkurencjach indywidualnych: w biegach na 100 m i 200 m oraz na dystansie 80 m przez płotki. W 1963 r. była trzykrotną finalistką mistrzostw Polski seniorek, na 100 m (6 miejsce), 200 m (6.) i w sztafecie 4x100 m (5.). W 1966 r. wraz z koleżankami z Lotnika ustanowiła klubowy rekord Polski w biegu rozstawnym 4x100 m (47.4).

Ludwik Łyczakowski

4 lutego zmarł Ludwik Łyczakowski. Był związany ze Żmigrodem gdzie stworzył UKS ”Sokół” Żmigród. Był również współzałożycielem MUKS ”Kadet” Rawicz, w którym rozpoczynali swoją karierę między innymi Anita Włodarczyk i Robert Maćkowiak.Do jego wychowanków należeli Bartłomiej Krupa czwarty zawodnik mistrzostw świata juniorów w Moncton w rzucie młotem, wielokrotny mistrz Polski, Katarzyna Sawicka medalistka MP w rzucie młotem, Paweł Łusiarczyk również wielokrotny medalista MP oraz wielu zawodników z czołówki krajowej. Jako nauczyciel szkoły w Żmigrodzie przez wiele lat przyczyniał się do zwycięstw w klasyfikacji wojewódzkiej w rywalizacji Szkolnego Związku Sportowego.

Emil Muszyński

Urodzony w 1932 roku w Krakowie Emil Muszyński w młodości uprawiał lekkoatletykę. Po zakończeniu kariery zajmował się pracą trenerską. Związany był z klubami krakowskimi (m.in. Wawelem, Cracovią czy Wisłą). Pracował jako trener Kadry Narodowej. Współpracownik znakomitych szkoleniowców m.in. Tadeusza Starzyńskiego. 

Jerzy Klockowski

Urodził się w dniu 13 stycznia 1940 roku w Raczkowie koło Wągrowca (województwo poznańskie), zmarł w Otwocku 3 marca 2020 roku. Jego nazwisko najczęściej kojarzone jest z rugby, ale sukcesy odnosił również w piłce ręcznej, siatkówce, podnoszeniu ciężarów i w piłce nożnej. W lekkoatletyce reprezentował kluby Wybrzeża: Zryw Gdańsk (1956-57), Bałtyk Gdynia (1958-64) i Wybrzeże Gdańsk (1965-70). W latach 1963-1967 pięć razy z rzędu stawał na podium mistrzostw Polski zdobywając brązowe medale. 10-krotnie plasował się w czołowej ósemce mistrzostw Polski (1962-1969), w tym dwukrotnie w pchnięciu kulą. Czterokrotnie występował w reprezentacji kraju w meczach międzypaństwowych odnosząc jedno zwycięstwo.

Jan Fus

10 marca w wieku 79 lat zmarł Jan Fus, zawodnik i trener lekkoatletyczny. Karierę zawodnika rozpoczął w klubie ŁKS Łódź (1959-60), następnie reprezentował Gwardię Olsztyn (1961-66) i Śląsk Wrocław (1967-69). Już w wieku 18 lat znalazł się w tabelach seniorów na dystansie 1500 m i 3000 m. Dwa lata później zadebiutował w biegu przeszkodowym kończąc sezon na ósmym miejscu w Polsce. W 1965 roku uzyskał wynik poniżej dziewięciu minut i zajął piąte miejsce w mistrzostwach Polski. Po zakończeniu kariery zawodnika z powodzeniem podjął pracę szkoleniową, w połowie lat 70. był trenerem kadry juniorek na długich dystansach, a następnie trenerem kadry narodowej przeszkodowców. Specjalizował się również w treningu maratończyków, znaczące sukcesy pod jego kierunkiem odnosili m.in. Antoni Niemczak. W ostatnich latach trenował zawodników w klubie LKS Orkan Ostrzeszów.

Wiesław Szczepanik

30 marca zmarł Wiesław Szczapnik, założyciel firmy Polanik. W połowie lat 70. XX wieku rozpoczął w Piotrkowie Trybunalskim produkcja oszczepów. Już wtedy były one sprzedawane nie tylko na rynku polskim, ale także za granicą. Dzięki konsekwentnym działaniom w 1985 roku Wiesław Szczepanik ukończył budowę maszyny do produkcji oszczepów aluminiowych. Na początku lat 90. powstała nowa siedziba firmy, a asortyment stopniowo rozrastał się o kolejne przyrządy potrzebne do kompleksowego wyposażania obiektów lekkoatletycznych. Marka Polanik zaczęła być widoczna na stadionach całego świata.

Mieczysław Długoborski

4 kwietnia w wieku 89 lat zmarł Mieczysław Długoborski (ur. 10 stycznia 1931 roku w Pruszkowie). Karierę sportową rozpoczął pod koniec lat 40. XX wieku. Był zawodnikiem Spójni Wrocław oraz klubów stołecznych: Gwardii i Polonii. Z tym ostatnim związał się także po zakończeniu kariery biegowej pracując przy Konwiktorskiej jako szkoleniowiec. W 1952 roku reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach. Brał udział w biegu eliminacyjnym na 1500 metrów, w którym zajął szóste miejsce z czasem 3:57.8 i nie awansował do kolejnej rundy (najlepszy w tym biegu był późniejszy złoty medalista Luksemburczyk Josy Barthel). Medalista mistrzostw Polski w hali i na stadionie. Był jednym z ostatnich żyjących reprezentantów Polski w lekkoatletyce na igrzyska w Helsinkach. 

Andrzej Skorupiński

29 kwietnia w wieku 75 lat zmarł Andrzej Skorupiński. Jego talent lekkoatletyczny został doceniony przez Leszka Niedźwieckiego, nauczyciela wf w Technikum Radiowym im. Marcina Kasprzaka, w 1960 r. rozpoczął treningi w warszawskiej Sparcie (od 1966 r. – Spójni). Już dwa lata później pod fachowym okiem Andrzeja Siennickiego zdobył dwa tytuły wicemistrza Polski juniorów na dystansach 200 i 400 metrów przez płotki (dwukrotnie ulegając Włodzimierzowi Martinkowi). W następnym sezonie wiek juniora zakończył brązowym medalem mistrzostw Polski na dystansie 400 metrów, w tabelach sezonu na 400 m pł uplasował się na 13 pozycji wśród seniorów. W 1965 roku najpierw zwyciężył na „niskich” płotkach w Memoriale Janusza Kusocińskiego, a następnie sięgnął po złoty medal w pełnych niespodzianek Mistrzostwach Polski w Szczecinie (w obu biegach identyczne czasy uzyskał drugi na mecie Martinek). Był to zdecydowanie najlepszy rok w karierze Andrzeja Skorupińskiego, w Budapeszcie dotarł do półfinału Letniej Uniwersjady, zadebiutował w meczu międzypaństwowym reprezentacji Polski (łącznie wystąpił w czterech meczach, w tym w półfinale Pucharu Europy w Rzymie '65 . Karierę zawodnika zakończył w 1972 roku, ale wciąż można Go było spotkać na warszawskich stadionach – został sędzią Okręgowego Kolegium Sędziowskiego.

Piotr Kaczmarek

29 kwietnia zmarł trener Piotr Kaczmarek. Urodzony w 1939 roku w latach 60. należał do czołowych polskich zawodników w skoku wzwyż. Reprezentując klub Górnik Wałbrzych zdobył w 1965 roku w Szczecinie mistrzostwo Polski osiągając wynik 2.03. Rok później w Poznaniu został wicemistrzem kraju w skoku wzwyż. W 1967 roku zdobył brązowy medal mistrzostw Polski w dziesięcioboju (osiągając 7086 pkt., wg. ówczesnej punktacji). Reprezentant Polski w meczach międzypaństwowych (cztery starty w latach 1964 - 1966). W czasach gdy szefem szkolenia PZLA był Marek Biskupski Piotr Kaczmarek był trenerem kadry skoku wzwyż. W latach 90. był pierwszym szkoleniowcem późniejszego mistrza Polski, a dziś czołowego trenera, Michała Modelskiego.

Wanda Wasielewska-Strzelczyk

Na początku maja zmarła jedna z najstarszych medalistek mistrzostw Polski. Reprezentując klub Zgoda Świętochłowice w 1947 roku zdobyła dwa złote medale mistrzostw Polski. W Katowicach była wówczas najlepsza osiągając w biegu na 800 metrów czas 2:34.1. Wygrała także przełajowe mistrzostwa kraju w Łodzi. Rok wcześniej, we wrześniu 1946, zdobyła brąz mistrzostw Polski w biegu na 800 metrów. 

Tadeusz Milewski

11 maja zmarł Tadeusz Milewski. W młodości z powodzeniem uprawiał biegi średnie i długie. W 1966 roku był brązowym medalistą mistrzostw Polski w biegu na 5000 metrów, osiągając czas 14:13,4. Cztery lata wcześniej bronił biało-czerwonych barw w meczu przeciwko Grecji, zajmując drugie miejsce w biegu na 1500 metrów. W 1972 roku, w wyniku wypadku samochodowego, utracił wzrok. Powrócił jednak do sportu skupiając się na konkurencjach technicznych. Startując w rzucie dyskiem wywalczył brązowy medal igrzysk paraolimpijskich w 1976 roku w Toronto. Był działaczem społecznym związanym m.in. z Polskim Związkiem Niewidomych. Mocno angażował się w działania mające na celu odbudowanie słynnego stadionu leśnego w Olsztynie.

Stanisław Roszkowski

9 czerwca w wieku 76 lat zmarł w Łomży trener Stanisław Roszkowski. W młodości uprawiał pchnięcie kulą. Na arenie krajowej był jednym z czołowych zawodników, w 1968 roku zajął w Zielonej Górze czwarte miejsce na mistrzostwach Polski seniorów. Rekord życiowy w pchnięciu kulą doprowadził do poziomu 16.83.  Był trenerem konkurencji rzutowych w Podlasiu Białystok oraz klubach łomżyńskich - Zorzy i Narwi. Doprowadził szereg zawodników do medali mistrzostw Polski. 

Svein Arne Hansen

20 czerwca zmarł Svein Arne Hansen – prezydent European Athletics. Norweg przewodził strukturom europejskiej federacji od 5 lat. W zeszłym roku w Pradze na stanowisko prezydenta European Athletics został wybrany na drugą kadencję.  Urodzony 6 maja 1946 roku w Bygdøy Norweg od 1985 roku był dyrektorem słynnego mityngu Bislett Games w Oslo. W tym czasie działał także w europejskich strukturach lekkoatletycznych. W latach 1998-2006 był przewodniczącym stowarzyszenia EuroMeetings, a od 2007 do 2011 piastował stanowisko wiceprezydenta European Athletics. W 2003 roku wybrano go na szefa Norweskiej Federacji Lekkoatletycznej.15 marca 2020 roku Svein Arne Hansen trafił do szpitala po udarze, którego doznał przebywając w domu. Stan Norwega polepszał się, ale niestety na przełomie kwietnia i maja przyszło załamanie stanu zdrowia. Prezydent European Athletics zmarł w wieku 74 lat.

Witold Baran

Wicemistrz Europy z Belgradu (1962) zmarł w czerwcu. Witold Baran urodził się 29 lipca 1939 roku w Chmielowie. Karierę sportową rozpoczął w Zrywie Ostrowiec Świętokrzyski. Później startował w barwach m.in. warszawskiej Legii oraz bydgoskiego Zawiszy.W 1962 roku podczas mistrzostw Europy w Belgradzie zdobył srebrny medal w biegu na 1500 metrów. Uzyskał wówczas czas 3:42.1, a zwyciężył francuski wicemistrz olimpijski Michel Jazy. Polak trzeciego na mecie Tomáša Salinger (Czechosłowacja) wyprzedził zaledwie o 0.1 s. Dwa lata później zajął szóste miejsce na igrzyskach olimpijskich w Tokio ustanawiając czasem 3:38.9 rekord Polski. Wielokrotnie reprezentował Polskę w meczach międzypaństwowych – w sumie wystartował w takich zawodach 40-krotnie rywalizując na dystansach 800, 1500 i 5000 metrów. Był uczestnikiem zawodów finałowych pucharu Europy. W latach 1959-1968 zdobył jedenaście medali mistrzostw Polski (w tym 7 złotych). Sześciokrotnie poprawiał rekord Polski, w tym trzy razy na swoim koronnym dystansie – 1500 metrów. 3 sierpnia 1964 roku w Londynie czasem 3:56.04 ustanowił rekord Europy w biegu na milę. Po zakończeniu kariery był trenerem w klubie Zawisza Bydgoszcz. Zasiadał w Zarządzie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Odznaczony Złotą Honorową Odznaką PZLA.

Jan Żurek

7 lipca zmarł pochodzący z Zaolzia Jan Żurek. W młodości związał się z Krakowem. Początkowo grał w siatkówkę w Cracovii, ale od 1948 roku rozpoczął zmagania lekkoatletyczne. Przez wiele lat kierował sekcją Królowej Sportu w krakowskim Akademickim Związku Sportowym. Od 1973 roku był prezesem Krakowskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki. Członek Zarządu PZLA, a także działacz Zarządu Głównego AZS. Był inicjatorem organizacji licznych wydarzeń sportowych m.in. Memoriału Stanisławy Walasiewicz. W 1961 roku otrzymał złotą honorową odznakę PZLA. Honorowy Członek PZLA. 

Marek Długosielski

Marek Długosielski urodził się w 1950 roku. Lekkoatletykę zaczął uprawiać pod okiem słynnego białostockiego trenera Janusza Kuczyńskiego. W późniejszym okresie startował w barwach klubu MKS-AZS Warszawa. Dwukrotny finalista mistrzostw Polski - w biegu na 200 metrów (1972)  oraz sztafecie 4 x 100 metrów (1974). Sportowe tradycje kontynuował Jego syn Piotr. W 1999 roku został mistrzem świata w biegu rozstawnym 4 x 400 metrów, a w latach 2012-2016 był sekretarzem generalnym Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.,

Zdzisław Tymoszewicz

2 sierpnia w Szczecinie zmarł Zdzisław Tymoszewicz (ur. 25 lipca 1933 roku w Kopinie). Po ukończeniu studiów na AWF w Warszawie wrócił do Szczecina, gdzie rozpoczął pracę jako nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Łączności (1962-1998) oraz jako trener lekkoatletyki, początkowo w AZS a następnie również w SKL Szczecin. Reprezentował kluby: AZS Warszawa (1953-1954) i AZS Szczecin (1955-1968).Specjalizował się w trójskoku oraz w skoku wzwyż, w obu sięgając po medale mistrzostw Polski: srebro (za Ryszardem Malcherczykiem) - w trójskoku w 1957 r. i brąz - w hali w skoku wzwyż w 1955 r. Zdaniem niektórych ekspertów Zdzisław Tymosiewicz był talentem na miarę Józefa Szmidta, ale bardzo poważne kontuzje uniemożliwiły mu uzyskanie lepszych wyników i kontynuowanie kariery lekkoatletycznej.

Czesław Konieczny

4 sierpnia w wieku 93 lat zmarł Czesław Konieczny. W latach 1988-2008 pełnił funkcję prezesa Poznańskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki, a następnie Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki. W strukturach okręgowego Związku obecny był od lat 50. Honorowy Prezes Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki. Ze sportem związany od 1945 roku. Od lat 50. aktywnie działał w Polskim Komitecie Olimpijskim, Polskim Związku Lekkiej Atletyki i  Towarzystwie Krzewienia Kultury Fizycznej. Przez ok. 20 lat, do roku 1971, społecznie kierował także sekcją lekkoatletyczną AZS-u Poznań.

Janina Słowińska

Janina Słowińska urodziła się 2 października 1931 roku, zmarła 21 lipca 2020 roku. Przez większość kariery była związana z klubami bydgoskimi m.in. Zawiszą. W 1949, 1951 oraz 1958 zdobywała złote medale mistrzostw Polski w biegu na dystansie 80 metrów przez płotki. Trzykrotnie triumfowała w biegu przez płotki podczas halowych mistrzostw kraju. Z powodzeniem uprawiała także skok wzwyż, zwyciężając w tej konkurencji podczas mistrzostw Polski rozegranych w 1953 roku na stadionie Legii Warszawa. Reprezentantka Polski w meczach międzypaństwowych. Członkini legendarnego Wunderteamu.

Emil Faraj

1 sierpnia w wieku zaledwie 24 lat zmarł Emil Faraj.  Urodził się 29 listopada 1995 roku. Karierę sportową zaczynał w stołecznej Gwardii, gdzie jego trenerem był ceniony przed laty zawodnik i szkoleniowiec Andrzej Puławski. Po likwidacji sekcji lekkoatletycznej Gwardii przeniósł się do Skry. Pod okiem Przemysława Radkiewicza, olimpijczyka z Atlanty, kontynuował karierę w skokach długich. Pierwszy sukces odniósł w 2010 roku wygrywając skok w dal na małym memoriale Kusocińskiego w Toruniu. Trzy lata później został wicemistrzem Polski U20 w trójskoku. W tej samej konkurencji w roku 2015 został mistrzem Polski U23. Dwukrotnie zwyciężał w halowych mistrzostwach Polski juniorów (2013, 2014).

Marian Dobija

W wieku 85 lat zmarł 19 sierpnia Marian Dobija. Urodzony 8 lutego 1935 roku po II wojnie światowej aktywnie uprawiał biegi długie. W 1958 roku zajął drugie miejsce w rywalizacji na dystansie 3000 metrów podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego. Kolejny sezon przyniósł mu brązowy medal mistrzostw Polski - w Gdańsku zajął trzecie miejsce w biegu na 5000 metrów. Aktywny działacz lekkoatletyczny, m.in. wieloletni prezes Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Tomasz Tłustochowski

3 września zmarł Tomasz Tłustochowski. Trener związany z klubami Dolnego Śląska urodził się 5 stycznia 1948 roku. Trener główny lekkoatletyki w AZS-AWF Wrocław, w ostatnich latach zasiadał w zarządzie klubu WLKS Wrocław. Przez lata wychował szereg czołowych polskich lekkoatletów. Specjalizował się w biegach przez płotki. Trener wielu uzdolnionych lekkoatletów, medalistów mistrzostw w różnych kategoriach wiekowych. W 2000 roku trenowany przez Tomasza Tłustochowskiego płotkarz Marcin Kuszewski był uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w Sydney. 

Andrzej Stalmach

14 września w wieku 78 lat zmarł Andrzej Stalmach, pierwszy Polak, który skoczył w dal ponad 8 metrów.  Urodził się 1 marca 1942 roku.  Skok w dal uprawiał początkowo w klubie Victoria Jaworzno, a od 1964 roku reprezentował barwy Górnika Zabrze. W 1964 oraz 1968 roku zajmował ósme miejsce na Igrzyskach Olimpijskich. Dziesiąty zawodnik mistrzostw Europy w Budapeszcie (1966). Największy sukces w karierze odniósł w marcu 1967 roku zdobywając w Pradze brązowy medal europejskich igrzysk halowych, czyli protoplasty halowych mistrzostw Europy. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski oraz reprezentant kraju w meczach międzypaństwowych. Dwukrotny rekordzista Polski. 17 sierpnia 1968 roku w Chorzowie skoczył w dal 8.11 i bijąc rekord kraju jako pierwszy Polak przekroczył w tej konkurencji barierę 8 metrów. 

Wojciech Krystoń

4 października w wieku 53 lat zmarł Wojciech Krystoń. Przez lata związany był białostocką lekkoatletyką. Pracował m.in. w KS Podlasie. Młodymi zawodnikami opiekował się także w klubie z Suchowoli. W trakcie swojej kariery trenerskiej wychował wielu medalistów mistrzostw Polski. Piastował funkcję wiceprezesa Podlasia Białystok, przez lata zasiadał także w Zarządzie Podlaskie Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki.

Henryk Fiedorowicz

5 października w wieku 70 lat zmarł ceniony sędzia Henryk Fiedorowicz. Kurs sędziowski ukończył w 1980 roku. W 1990 roku uzyskał klasę sędziego związkowego. Od wielu lat posiadał najwyższe uprawnienia w bloku rzutów. Pełnił kierownicze funkcje sędziowskie podczas najważniejszych zawodów krajowych oraz międzynarodowych rozgrywanych w Polsce w ostatnim dziesięcioleciu.

Kazimierz Wardak

25 października 2020 roku w wieku 73 lat zmarł Kazimierz Wardak.  W 1969 roku startował w mistrzostwach Europy w Atenach, w biegu na 800 metrów dotarł do półfinału. Podczas halowych mistrzostw Europy w Wiedniu, zimą 1970 roku, zdobył z kolegami srebrny medal w sztafecie 2+3+4+5 okrążeń. Rok później polski zespół z Kazimierzem Wardakiem w składzie wywalczył halowe wicemistrzostwo Europy w sztafecie 4 x 800 metrów. W hali w Sofii Polacy uzyskali wówczas czas 7:19.2, który do dziś jest halowym rekordem kraju. Reprezentant kraju w meczach międzypaństwowych, pięciokrotny medalista mistrzostw Polski w biegach średnich i sztafecie. Był zawodnikiem bydgoskiego Zawiszy. Obiecującą karierę sportową przerwał tragiczny wypadek, w którym stracił nogę.

Powrót do listy

Więcej