Menu
1 / 0
Aktualności /

90. urodziny profesora Janusza Jackowskiego

90. urodziny profesora Janusza Jackowskiego

90. urodziny świętuje profesor Janusz Jackowski - niezwykle zasłużony trener i działacz lekkoatletyczny, niegdyś szef szkolenia PZLA.

Janusz Jackowski przyszedł na świat pod koniec 1930 roku w Poznaniu. Z lekkoatletyką związał się jako 18-latek i pozostał jej wierny po dziś dzień. W 1956 roku rozpoczął pracę w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, naówczas zwanej Wyższą Szkołą Wychowania Fizycznego. Był wykładowcą i trenerem. Jest autorem szeregu niezwykle cenionych opracowań dot. treningu lekkoatletycznego. Przez lata zajamował się młodzieżą w klubie AZS Poznań, specjalizując się w konkurencjach biegowych. W latach 70. sprawił iż na poznańskiej uczelni pojawili się najwybitniejsi lekkoatleci. Kształcili się tam m.in. Bronisław Malinowski, Tadeusz Ślusarski, Władysław Komar czy Janusz Szewiński.

Od 1969 do 1972 roku piastował funkcję szefa szkolenia w Polskim Związku Lekkiej Atletyki. Jego zarządzanie przypadło na okres gdy w Polsce pojawiła się pierwsza bieżnia ze sztuczną nawierzchnią (otwartą ją 15 sierpnia 1969 roku na stadionie stołecznej Skry). Kierował przygotowaniami lekkoatletów do Igrzysk XX Olimpiady w Monachium. Później zasiadał w Zarządzie PZLA.

Już w 1965 roku otrzymał złotą honorową odznakę PZLA. Janusz Jackowski jest także Honorowym Członkiem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Za swoją wieloletnią pracę na rzecz sportu został również odznaczony przez Polski Komitet Olimpijski.

Jego kunszt doceniano także za granicą. Przez wiele lat Janusz Jackowski był delegatem technicznym światowej federacji – IAAF.

Z okazji urodzin Jubilatowi składamy najserdeczniejsze życzenia!

Maciej Jałoszyński / foto: Kazimierz Seredyński (WZLA Poznań)

Powrót do listy

Więcej