1 / 0

12.80 Pii Skrzyszowskiej w Hengelo! Minimum olimpijskie młodej Polki

Świetnie spisała się podczas mityngu Fanny Blankers-Koen Games (World Athletics Continental Tour Gold) w Hengelo Pia Skrzyszowska (AZS-AWF Warszawa). 20-letnia Polka zajęła drugie miejsce w biegu na 100 metrów przez płotki, a czasem 12.80 wypełniła minimum olimpijskie.

Warszawianka robi w tym roku imponujące postępy. Do sezonu przystępowała z rekordem życiowym w biegu przez płotki wynoszącym 13.01. W przeciągu ostatnich tygodni poprawiła go na 12.92 i w niedzielę w Holandii na 12.80. Tym samym przesunęła się na siódme miejsce w polskich tabelach historycznych, które dzieli z siostrą rekordzistki Polski Elżbietą Rabsztyn. Skrzyszowska wypełniła także minimum olimpijskie i została trzecią polską płotkarką – po Klaudii Siciarz i Karolinie Kołeczek – która ma prawo do startu w Tokio. Podczas niedzielnego startu w Hengelo Skrzyszowską pokonała tylko znakomicie dysponowana Jasmine Camacho-Quinn (12.44).

Bardzo cenne zwycięstwo odniósł w niedzielę Mateusz Borkowski. W dobrze obsadzonym biegu na 800 metrów medalista halowych mistrzostw Europy triumfował z czasem 1:47.02.

Szóste miejsce w konkursie dyskobolek zajęła Daria Zabawska, która w szóstej serii uzyskała 58.29. Wygrała Kubanka Yaimé Pérez – 65.91.

Karol Zalewski zajął w biegu na 400 metrów siódme miejsce (46.48), wygrał Fred Kerley (44.74).

Z wynikiem 2.15 dziesiąty w konkursie skoku wzwyż był Norbert Kobielski. Białorusin Maksim Nedasekau wygrał, ale zaliczył tylko 2.24.

Wydarzeniem zawodów było ustanowienie przez Sifan Hassan rekordu świata w biegu na 10 000 metrów. Naturalizowana Holenderka uzyskała w Hengelo czas 29:06.82 poprawiając dotychczasowy najlepszy wynik w historii o przeszło 10 sekund.

Pełne wyniki: Hengelo

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Tomasz Kasjaniuk