Menu
1 / 0
Aktualności /

89.55, rekord Polski Krukowskiego! Znakomity start biało-czerwonych w Turku

89.55, rekord Polski Krukowskiego! Znakomity start biało-czerwonych w Turku

Podczas mityngu Paavo Nurmi Games w Turku (World Athletics Continental Tour Gold) Marcin Krukowski wynikiem 89.55 poprawił własny rekord Polski w rzucie oszczepem i został wiceliderem światowych tabel. W Finlandii z powodzeniem startowali także inni biało-czerwoni m.in. Mateusz Borkowski, który w biegu na 800 metrów wypełnił minimum olimpijskie. 

Oszczepnik Warszawianki w konkursie prowadził od pierwszej kolejki, w której uzyskał 84.68. W trzeciej serii poprawił się na 85.60, a w czwartej poprawił rekord Polski osiągając 89.55! Tym samym Krukowski wymazał z tabel własny rekord Polski – w 2017 roku w Białymstoku na otwarcie mistrzostw Polski warszawianin rzucił 88.09. Wtorkowy rezultat plasuje naszego zawodnika na drugim miejscu w światowych tabelach. Dalej rzucał jedynie Niemiec Johannes Vetter, który po drużynowych mistrzostwach Europy w Chorzowie zrezygnował z kolejnych startów ze względu na lekki uraz.

Udany wieczór biało-czerwonych rozpoczął się w Turku od konkursu rzutu młotem kobiet, któremu towarzyszyły ulewne opady deszczu i burza, która rozpętała się nad dawną fińską stolicą. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych z bardzo dobrej strony zaprezentowała się Malwina Kopron. Puławianka już w pierwszej serii uzyskała najlepszą odległość – 75.40. Ten wynik pozwolił jej wygrać zawody, ale także wysunąć się na czoło europejskich tabel. Trzecia w konkursie była Anita Włodarczyk (72.42), a czwarta Joanna Fiodorow (70.82).

Po paniach w kole zameldowali się mężczyźni. Konkurs panów przyniósł triumf Wojciechowi Nowickiemu. Brązowy medalista olimpijski otworzył zmagania od próby na 77.06. Później trzykrotnie przekraczał 79 metrów (79.31 79.72, 79.47), aż w przedostatniej serii rzucił najdalej od dwóch lat – 80.77! Konkurs zakończył jeszcze próbą na 79.12. Nerwowy konkurs odnotował w Turku Paweł Fajdek. Po pięciu niemierzonych rzutach w szóstej kolejce posłał młot na 78.29 i zajął trzecie miejsce. Polaków przedzielił Francuz Quentin Bigot – 79.70.

O wygraną w Turku postarała się także Kamila Lićwinko. Polka po pokonaniu w drugiej próbie 1.88 i w pierwszej 1.91 objęła prowadzenia w konkursie. Później w trzeciej próbie zaliczyła 1.93 i zwycięstwo podzieliła z byłą mistrzynią świata kadetek Australijką Eleanorą Patterson.

Z minimum olimpijskim w biegu na 800 metrów wyjedzie z Turku Mateusz Borkowski. W silnej stawce, poprowadzonej przez Andrzeja Jarosa, finiszował jako trzeci z czasem 1:44.85. Oprócz wskaźnika na Tokio Borkowski postarał się o rekord życiowy oraz przesunął na siódme miejsce w polskich tabelach historycznych.

W biegu na 110 metrów przez płotki z czasem 13.50 drugi był Damian Czykier. Szybciej od Polaka pobiegł jedynie David King – 13.37.

Pełne wyniki: Turku

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Tomasz Kasjaniuk

Powrót do listy

Więcej