1 / 2

ME U20 w Tallinnie: Kornelia Lesiewicz i Dawid Piłat mistrzami Europy!

ME U20 w Tallinnie: Kornelia Lesiewicz i Dawid Piłat mistrzami Europy! ME U20 w Tallinnie: Kornelia Lesiewicz i Dawid Piłat mistrzami Europy!

Kornelia Lesiewicz (AZS AWF Gorzów Wielkopolski) zdeklasowała rywalki i została w Tallinnie mistrzynią Europy juniorek w biegu na 400 metrów. Złoto w rzucie młotem, okraszone rekordem Polski U20*, zdobył Dawid Piłat (Stal Mielec).

Podopieczna Sebastiana Papugi prowadziła od początku rywalizacji. Na finiszowej prostej miała już wyraźną, zdecydowaną, przewagę nad rywalkami. Metę minęła ponad pół sekundy szybciej od drugiej zawodniczki. Złoto zdobyła z czasem 52.46. Zwyciężając w Tallinnie Lesiewicz powtórzyła sukces Patrycji Wyciszkiewicz, która mistrzynią Europy juniorek została przed ośmioma laty w Rieti. Za plecami zawodniczki z Gorzowa Wielkopolskiego finiszowały Brytyjka Mary John (53.06) oraz Weronika Archipowa (53.41).

Jestem zmęczona po trzech biegach na mistrzostwach, ale też pełna emocji. Wszystkie biegi tutaj były naprawdę szybkie – przyznała, cytowana przez European Athletics, Lesiewicz, która juniorką będzie jeszcze w przyszłym sezonie.

W konkursie młociarzy po rzucie na 76.90 z pierwszej serii liderem był Dawid Piłat. Później rekordzistę Polski wyprzedzili Francuz Jean Baptiste Bruxelle (77.90) oraz lider światowych tabel Niemiec Merlin Hummel (77.16). Na fotel lidera Polak wrócił w piątej serii, w której osiągnął znakomite 79.20. W szóstej kolejce odpowiedział Hummel wykonując próbę na 79.32, ale Polak na koniec konkursu rzutem na 79.59 poprawił własny rekord Polski U20 i zdobył złoto! Piłat został trzecim w historii polskim mistrzem Europy juniorów w rzucie młotem. Wcześniej po tytuł sięgali Szymon Ziółkowski (Nyíregyháza 1995) oraz Maciej Pałyszko (Lublana 1997).

–  Ostatni rzut był jak bajki. Emocjonująca rywalizacja do samego końca. Konkurs pokazał, że nie ma rzeczy niemożliwych. Po próbie Niemca wiedziałem, że muszę dać z siebie wszystko. Wiedziałem, że mogę rzucić daleko i byłem skupiony do końca – podkreślił mistrz Europy trenowany przez Ryszarda Jakubowskiego.

Na siódmym miejscu, z wynikiem 74.07, zmagania w Tallinnie zakończył Tomasz Ratajczyk.

Rekordzista Polski juniorów w biegu na 100 metrów Jakub Pietrusa w tallińskim finale zajął ósme miejsce z czasem 10.52. Złoty medal wywalczył Toby Makoyawo (10.25).

Kornelia Sura na 19. lokacie zakończyła dwudniową rywalizację w siedmioboju. W piątek Polka skoczyła w dal 5.63, rzuciła oszczepem 36.33 i przebiegła 800 metrów w 2:20.36. Ostatecznie zgromadziła 5128 pkt. Bezapelacyjne zwycięstwo odniosła w Tallinnie Finka Saga Vanninnen, która rezultatem 6217 pkt. została liderką światowych tabel w kategorii U20.

W eliminacjach biegu na 200 metrów najlepiej z trójki Polek spisała się Marta Zimna. W swojej serii zajęła drugie miejsce, a czasem 23.76 wypełniła minimum na sierpniowe mistrzostwa świata juniorów w Nairobi. Do półfinału awansowała także Julia Dziamska (24.00). Na eliminacjach start zakończyła Judyta Zwolińska (24.36).

Awans do półfinału sprintu na 200 metrów, z czasem 21.32, zapewnił sobie Oliwer Wdowik. Dyskwalifikację odnotował Jakub Pietrusa (młodszy), a Igor Bogaczyński nie pojawił się na starcie z powodu urazu.

Do sobotniego finału biegu na 100 metrów przez płotki awansowały Marika Majewska (13.46) oraz Weronika Barcz (13.47). Niestety błąd na pierwszym płotki i uraz zniweczyły marzenia o finale Weronice Nagięć. Najszybsza polska juniorka na tym dystansie nie ukończyła swojego biegu półfinałowego.

Jakub Szymański wystąpi w finale biegu na 110 metrów przez płotki. Zawodnik SKLA Sopot w półfinale osiągnął czas 13.50. Na półfinale start w Tallinnie zakończył utalentowany wieloboista młodego pokolenia, 17-letni Patryk Kamionek – na dystansie miał problemy techniczne i ostatecznie uzyskał czas 14.01, nie dający prawa startu w finale.

Do finału biegu na 3000 metrów z przeszkodami nie awansował jedenasty w pierwszej serii eliminacyjnej Michał Zieleń (9:17.33). W drugim biegu startował Jakub Strzelczyk, ale ostatecznie nie ukończył on rywalizacji.

Pełne wyniki: Tallinn