1 / 3

38. PZLA MP U23: biegi płotkarskie ozdobą drugiego dnia mistrzostw

38. PZLA MP U23: biegi płotkarskie ozdobą drugiego dnia mistrzostw 38. PZLA MP U23: biegi płotkarskie ozdobą drugiego dnia mistrzostw 38. PZLA MP U23: biegi płotkarskie ozdobą drugiego dnia mistrzostw

Biegi na 400 metrów przez płotki zakończone zwycięstwami Natalii Wosztyl i Sebastiana Urbaniaka były jednymi z najciekawszych punktów drugiego dnia mistrzostw Polski do lat 23, które były rozgrywane na stadionie lekkoatletycznym im. Jadwigi Olbryś w Suwałkach.

Bieg na 200 metrów kobiet

Do sobotniego triumfu w biegu na 100 metrów drugi złoty medal dołożyła Adriana Gąsior. Zawodniczka AZS AWF Wrocław wygrała z rekordem życiowym – 24.00. Wicemistrzynią Polski została Nikola Horowska, która do ostatnich metrów walczyła o zwycięstwo. Srebro zdobyła z czasem 24.02. Brązowy medal wywalczyła Alicja Struzik – 24.30.

Bieg na 200 metrów mężczyzn

Po pięknej walce złoty medal wywalczył wicemistrz z setki Łukasz Żok, który na dystansie 200 metrów czasem 20.84 poprawił rekord życiowy. Drugi, także z rekordem życiowym, był Patryk Wykrota (20.94). Brązowy medal zdobył Damian Trzaska – 21.28.

Bieg na 400 metrów przez płotki kobiet

Pewne zwycięstwo odniosła Natalia Wosztyl. Radomianka na mecie mogła cieszyć się nie tylko ze złotego medalu, ale także z poprawienia rekordu życiowego, który od niedzieli wynosi 57.08. Drugie miejsce wywalczyła koleżanka klubowa zwyciężczyni, Izabela Smolińska (58.56). Brązowy medal, z rekordem życiowym 59.31, zdobyła Julia Sokołowska.

Bieg na 400 metrów przez płotki mężczyzn

Znakomity bieg zanotował w Suwałkach Sebastian Urbaniak. Lider polskich tabel w kategorii U23 o ponad pół sekundy poprawił rekord życiowy i triumfował w czasie 50.29, zdecydowanie wyprzedzając rywali. Drugie miejsce zajął Krzysztof Hołub – 51.47. Brązowy medal wywalczył Robin Biliński – 53.02.

Bieg na 1500 metrów kobiet

Do złota wywalczonego w sobotę w biegu na 800 metrów medal z najcenniejszego kruszcu na dystansie 1500 metrów dołożyła Klaudia Kazimierska – 4:27.82. Na ostatnich metrach liderki nie udało się dogonić Beacie Topce, która finiszowała jako druga tuż za zwyciężczynią (4:27.99). Brązowy medal wywalczyła Eliza Megger – 4:28.84.

Bieg na 1500 metrów mężczyzn

Mocny finisz zademonstrował Aleksander Wiącek. Na 200 metrów przed metą zaatakował go jednak Oliwier Mutwil. Zawodnik z Otwocka nie poddał się i na ostatnich metrach wyprzedził rywala zdobywając złoto z czasem 3:49.31. Mutwil był drugi – 3:49.62. Brązowy medal wywalczył Krzysztof Turski – 3:53.26.

Sztafeta 4 x 100 metrów kobiet

Alicja Struzik przyprowadziła zespół AZS-u Kraków na pierwszej pozycji w biegu rozstawnym. Zawodniczki ze stolicy Małopolski osiągnęły czas 45.83. Drugie miejsce zajęła ekipa Optimy Radom, której w zdobyciu złota przeszkodził uraz zawodniczki biegnącej na ostatniej zmianie (czas klubu 46.14). Brązowe medale wywalczyły akademiczki z Warszawy – 46.32.

Sztafeta 4 x 100 metrów mężczyzn

Zdecydowane zwycięstwo odniósł zespół z Katowic -40.63. Wicemistrzami Polski zostali sprinterzy AZS AWF Wrocław – 41.20. Tuż za nimi finiszowała ekipa AZS AWF Warszawa – 41.21.

Sztafeta 4 x 400 metrów kobiet

Pewne zwycięstwo odniosły panie z AZS AWF Kraków, które wygrały z czasem 3:41.69. Drugie miejsce klubowi AZS AWF Katowice zapewniła na ostatniej prostej Karolina Łozowska – mistrzyni biegu indywidualnego (3:43.97). Trzecią lokatę zajęła ekipa AZS AWF Warszawa – 3:44.94.

Sztafeta 4 x 400 metrów mężczyzn

Dosłownie kilka metrów przed metą na pozycję lidera wysunęła się ekipa Politechniki Opolskiej, która wygrała z czasem 3:12.62. Zespół z Opola minimalnie pokonał reprezentację AWF-u Katowice 3:12.67. Brązowe medale wywalczyli akademicy z Poznania – 3:13.79.

Skok w dal kobiet

W czwartej kolejce konkursu Edyta Bielska, specjalizująca się na co dzień w wielobojach, skoczyła 6.17, a Julia Frąckowiak 6.16. Te próby – lepsze od dotychczasowych rekordów życiowych – dały im złoty i srebrny medal. Brąz zdobyła Natalia Benedykcińska, która także w czwartej serii skoczyła 6.07.

Skok w dal mężczyzn

Piotr Tarkowski sprawę złotego medalu rozstrzygnął już w pierwszym skoku na 7.54. Tym samym podopieczny Tadeusza Makaruka obronił tytuł wywalczony rok temu na swoim domowym stadionie w Białej Podlaskiej. Drugi w konkursie był Kacper Krawczyk (7.37, rekord życiowy), a trzeci Bartosz Gąbka – 7.16.

Skok wzwyż mężczyzn

Marcin Jachym poprawił wynikiem 2.15 rekord życiowy i zdobył złoty medal. Najlepszy wynik w karierze osiągnął w Suwałkach drugi w konkursie Jakub Pająk – 2.10. Brązowy medal zdobył Gracjan Wiśniewski, który pokonał 2.06.

Skok o tyczce mężczyzn

Tytuł mistrza Polski U23 obronił Sebastian Chmara, który po zaliczeniu w trzeciej próbie 4.90 bezskutecznie atakował 5.05. Drugi był Maciej Graczyk – 4.50; trzeci Krzysztof Puczko – 4.40.

Rzut dyskiem kobiet

Jedyną dyskobolką, która przekroczyła granicę 50 metrów była Nina Staruch, która złoty medal wywalczyła rzutem na 50.25. Drugą lokatę zajęła Ewa Różańska (47.26), trzecią Weronika Muszyńska – 46.13.

Rzut dyskiem mężczyzn

Niekwestionowanym liderem konkursu był Jakub Lewoszewski, który we wszystkich mierzonych próbach przekraczał 50 metrów, a triumf w Suwałkach przypieczętował rzutem z szóstej serii na 55.37. W ostatniej kolejce Wojciech Marok rzucił 50.09 i przesunął się na pozycję wicelidera. Długo jednak nie cieszył się ze srebra, ponieważ na jego próbę odpowiedział Gracjan Kozak – 50.91.

Rzut młotem mężczyzn

Drugi z rzędu złoty medal zdobył Michał Mazur. Młociarz z Zamościa we wszystkich mierzonych próbach rzucał ponad 62 metry, a w trzeciej próbie osiągnął najlepszą odległość dnia – 63.39. Drugą lokatę wywalczył Bartosz Kowalski – 60.94. Trzeci był Gracjan Sabajtis – 59.20.

Pełne wyniki: Suwałki

Suwałki, Maciej Jałoszyński / foto: Tomasz Kasjaniuk