1 / 0

MŚ U20 w Nairobi: polska sztafeta mieszana wicemistrzami świata

Polska sztafeta mieszana 4 x 400 metrów zdobyła w Nairobi wicemistrzostwo świata juniorów. W finale sprintu na 100 metrów zameldował się Oliwer Wdowik.

W porannych eliminacjach sztafeta mieszana w składzie Mateusz Matera, Olga Rzeszewska, Alicja Kaczmarek i Michał Wróbel z wynikiem 3:24.69 zajęła czwarte miejsce w biegu kwalifikacyjnym, które dało awans do finału z czasem. W finale Materę i Rzeszewską zastąpili bardziej doświadczeni zawodnicy, olimpijczycy z Tokio – Kornelia Lesiewicz i Patryk Grzegorzewicz. Polacy na ostatnią zmianę wybiegli jako pierwsi, przed zespołem Nigerii. Grzegorzewicz stoczył pasjonującą walkę na finiszowej prostej z Nigeryjczykiem Ajayi. Ostatecznie zwycięsko z tej potyczki wyszedł reprezentant Afryki i to Nigeria została pierwszym w historii mistrzem świata U20 w sztafecie mieszanej 4 x 400 metrów. Biało-czerwoni uzyskali czas 3:19.80 i złoto przegrali o 0.10 sekundy.

Poranne eliminacje awansem do półfinału zakończył Oliwer Wdowik. Wygrał bieg kwalifikacyjny poprawiając czasem 10.44 rekord życiowy. Najlepszy czas w karierze Rzeszowianin wyśrubował w półfinale. Zajął drugie miejsce w swoim biegu osiągając 10.37. Wynik Wdowika jest drugim najlepszym w historii polskiej lekkoatletyki U20, a sam sprinter został pierwszym Polakiem w finale biegu na 100 metrów podczas juniorskich mistrzostw świata.

Eliminacje przebrnęły także Monika Romaszko (12.00) oraz Magdalena Niemczyk (11.98). Panie w półfinałach nie spisały się jednak już tak dobrze, obie zajęły ósme miejsca – Niemczyk z czasem 12.10, Romaszko z 11.91.

W porannych eliminacjach biegu na 400 metrów nie zawiodła mistrzyni Europy juniorek. Kornelia Lesiewicz pewnie wygrała swój bieg i z czasem 52.63 – to drugi wynik pierwszej rundy – awansowała do zaplanowanego na sobotę finału.  Do rundy medalowej nie awansował natomiast Patryk Grzegorzewicz, dopiero szósty w swoim biegu z czasem 47.80.

Do finału rzutu oszczepem awansował Eryk Kołodziejczak. Polak rzucił 71.73 (piąta odległość dnia). Niespodziewanym zwycięzcą kwalifikacji został Nnamdi Chinecherem, który rezultatem 78.02 ustanowił rekord Nigerii U20.

Z 50% skutecznością startowali w pierwszej sesji mistrzostw nasi młociarze. W finale zameldował się jedynie Dawid Piłat, który zajął szóste miejsce po rzucie na 72.85. Niespełna metra do awansu zabrakło Tomaszowi Ratajczykowi – był trzynasty z wynikiem 69.43.

Pełne wyniki: Nairobi