1 / 5

PZLA MP U16: cztery nieoficjalne rekordy Polski w Karpaczu

PZLA MP U16: cztery nieoficjalne rekordy Polski w Karpaczu PZLA MP U16: cztery nieoficjalne rekordy Polski w Karpaczu PZLA MP U16: cztery nieoficjalne rekordy Polski w Karpaczu PZLA MP U16: cztery nieoficjalne rekordy Polski w Karpaczu PZLA MP U16: cztery nieoficjalne rekordy Polski w Karpaczu

Cztery najlepsze wyniki w historii polskiej lekkoatletyki padły podczas pierwszego dnia zmagań w ramach mistrzostw kraju U16, które odbywają się na malowniczo położonym stadionie im. Ireny Szewińskiej w Karpaczu.

Bieg na 100 metrów dziewcząt

W eliminacjach zaimponowała Maja Woźniak, która czasem 11.97 wyrównała 10-letni nieoficjalny rekord Polski młodziczek należący do Ewy Swobody. W finale przeciwny wiatr utrudnił zawodniczce z Włocławka ponowne złamanie bariery 12 sekund. Wygrała z czasem 12.15. Srebrny medal zdobyła Oliwia Kasprzak (12.34), a brązowy liderka tabel Klaudia Chrostek – 12.49.

Bieg na 100 metrów chłopców

Mistrzem Polski został w Karpaczu Tomasz Bajraszewski – sprinter Vectry Włocławek czasem 10.89 poprawił rekord życiowy. Z najlepszymi rezultatami w karierze start w mistrzostwach zakończyli także drugi na mecie Sebastian Libura (10.96) oraz trzeci Adrian Lepionka (11.02).

Bieg na 600 metrów dziewcząt

Dorota Nowak Łażewska na finiszowej prostej wyprzedziła faworytkę biegu Olgę Wal i zdobyła złoty medal poprawiając czasem 1:31.61 rekord życiowy. Druga na mecie zawodniczka osiągnęła 1:32.16. Brązowy medal zdobyła, z rekordem życiowy 1:34.80, Jagoda Bochenek

Bieg na 600 metrów chłopców

Antoni Kubacki z SKLA Sopot wyprzedził lidera tabel i zdobył złoto z rekordem życiowym 1:23.14. Najszybszy dotychczas w kraju Jakub Szarapo wywalczył drugie miejsce – 1:24.66. Brąz zdobył Oliwer Kamiński – 1:25.10.

Bieg na 2000 metrów dziewcząt

Liderka tabel Kaja Kulik uzyskała 6:24.54 i pokonała obrończynię tytułu Elizę Galińską (6:26.68). Trzecia na mecie była Zuzanna Wiernicka – 6:39.06.

Bieg na 2000 metrów chłopców

Maciej Janicki triumfował z czasem 5:53.42 wyprzedzając Mikołaja Olejnika (5:53.72) oraz Kacpra Kurowskiego (5:56.96).

Bieg na 300 metrów przez płotki dziewcząt

W świetnym stylu po złoto i rekord Polski pobiegła Wiktoria Gadajska. Zawodniczka Optimy Radom zdystansowała rywalki i wygrała z czasem 43.17. Na mecie wyprzedziła faworytkę Marię Jarosińską, która zdobyła srebro z czasem 43.69. Brąz dla Amelii Zochniak – 43.71.

Bieg na 300 metrów przez płotki chłopców

Niespodziewanie po mistrzostwo Polski sięgnął Jakub Zachara, który pierwszy raz w karierze pobiegł 300 metrów przez płotki w czasie poniżej 40 sekund. Zawodnik Juvenii Głuchołazy wygrał z czasem 39.51. Drugie miejsce zajął Jakub Dąbkowski, przed mistrzostwami lider tabel – 40.64. Brąz wywalczył Mikołaj Ronczewski – 40.89.

Bieg na 1000 metrów z przeszkodami dziewcząt

Lena Pajęcka triumfowała z czasem 3:11.47. Druga na mecie była Michalina Thamm (3:11.81), a trzecia Weronika Kunicka (3:13.10).

Bieg na 1000 metrów z przeszkodami chłopców

Własny najlepszy wynik w historii Polski poprawił Kacper Uliński. Zawodnik z Aleksandrowa Łódzkiego w Karpaczu uzyskał czas 2:41.38. Drugie miejsce zajął Aleksander Nurkowski – 2:44.54. Brąz zdobył Mateusz Śmiertka – 2:45.63.

Skok w dal dziewcząt

Wywalczony przed rokiem w Słupsku tytuł mistrzyni Polski obroniła Olga Szlachta. U podnóży Karkonoszy w najlepszej próbie osiągnęła 5.79. Drugie miejsce z rekordem życiowym 5.71 zajęła Maja Kleszno. Brąz wywalczyła Kinga Galik – 5.42.

Wieloskok chłopców

W czwartej serii lider tabel Sebastian Antosiak popisał się próbą na 13.00 poprawiając nieoficjalny rekord Polski. Srebro i brąz zdobyli zawodnicy KS Stal LA Ostrów Wielkopolski – drugi był Szymon Jańczak (12.73), a trzeci Bartosz Opielewicz (12.68).

Skok wzwyż chłopców

Po zwycięstwie w wieloskoku złoto w skoku wzwyż zdobył Sebastian Antosiak. Zawodnik z Łęczycy wygrał z wynikiem 1.91. Srebro wywalczył Jakub Korowajczyk (1.87), brąz Michał Boczkowski – 1.84.

Skok o tyczce chłopców

Rekord życiowy wynikiem 4.10 poprawił mistrz Polski Nikodem Kruk z Olimpii Poznań. Drugi był jego klubowy kolega Paweł Pośpiech, który zaliczył 4.05. Brąz zdobył Filip Dudka – 4.00.

Pchnięcie kulą chłopców

W szóstej serii, w przedostatnim pchnięciu konkursu, Mateusz Chodakowski uzyskał 15.96 i wysunął się na prowadzenie. Po chwili mocno odpowiedział dotychczasowy lider – Kacper Kuczaj. Wygraną zapewnił sobie próbą na 16.58 poprawiając jednocześnie rekord życiowy. Brąz zdobył Dominik Armstrong – 15.06.

Rzut dyskiem dziewcząt

Dwukrotnie 43.24, bijąc rekord życiowy, uzyskała Julia Michałowska i to ona zdobyła złoty medal. Drugie miejsce z wynikiem 38.61 była Maja Gawrońska, a trzecia Wiktoria Nowacka (37.23).

Rzut oszczepem chłopców

Kontynuujący rodzinne tradycje w rzucie oszczepem Roch Krukowski zdecydowanie zdeklasował kolegów i został mistrzem Polski z rekordem życiowym 65.76. Cennych rad podczas konkursu udzielał mu rekordzista kraju i jednocześnie brat – Marcin. Wicemistrzem kraju został w Karpaczu Szymon Złotowski (54.36), a brąz zdobył Hubert Trościanka (52.48).

Rzut młotem dziewcząt

Zdecydowane zwycięstwo odniosła włocławianka Aneta Orzechowska. Złoto okrasiła rekordem życiowym – 54.69. Drugie miejsce zajęła, po rzucie w szóstej serii na 50.11, Weronika Lisiecka. Brąz wywalczyła Aleksandra Bednarz – 48.89.

Pełne wyniki: Karpacz

Karpacz, Maciej Jałoszyński / foto: Tomasz Kasjaniuk