1 / 0

Nie żyje Andrzej Zieliński

Polski Związek Lekkiej Atletyki ze smutkiem informuje, że zmarł wicemistrz olimpijski w sztafecie 4x100 metrów z Tokio Andrzej Zieliński.

Urodzony w 1936 roku Andrzej Zieliński przez lata reprezentował Gwardię Warszawa. Największy sportowy sukces odniósł w 1964 roku w Tokio. Razem z Marianem Foikiem, Wiesławem Maniakiem i Marianem Dudziakiem wywalczył srebrny medal olimpijski – na bieżni w Tokio reprezentacja Polski czasem 39.3 ustanowiła rekord kraju i uległa jedynie Amerykanom, którzy poprawili rekord świata. Indywidualnie Zieliński dotarł w Tokio do ćwierćfinału biegu na 200 metrów.

Dwa lata wcześniej w Belgradzie Polacy z Andrzejem Zielińskim w składzie zdobyli wicemistrzostwo Europy w sztafecie 4 x 100 metrów.

Wielokrotny medalista mistrzostw Polski i reprezentant kraju w meczach międzypaństwowych. Uczestnik zawodów o puchar Europy.

Pogrzeb Andrzeja Zielińskiego odbędzie się 29 grudnia, początek o godzinie 13:15 na wojskowych Powązkach w Warszawie.