1 / 0

Dublin: Beata Topka z najlepszą lokatą wśród Polaków na ME w crossie

Siedemnasta w biegu U23 Beata Topka była najlepsza z reprezentantów Polski startujących w niedzielnych mistrzostwach Europy w biegach przełajowych w Dublinie.

W biegu juniorów na dystansie ok. 6 kilometrów Polacy od początku biegli z tyłu stawki. Jako 38. minął linię mety Mateusz Gos (19:11), a chwilę później – jako 46. – finiszował Filip Rak (19:19). Klasą dla siebie był Axel Vang Christensen – prowadzący od początku biegu Duńczyk zdobył złoty medal pokonując drugiego zawodnika o blisko pół minuty. 17-latek będzie mógł bronić mistrzowskiego tytułu w kategorii U20 nie tylko w 2022 roku, ale także w 2023.

Odległe lokaty zajęły nasze juniorki. Najlepsza z nich – Julia Koralewska – zajęła w biegu na 4 kilometry 32. miejsce z czasem 14:17. Jako 45. linię mety minęła Julia Ścisłowska (14:27), 47. była Oliwia Wawrzyniak (14:28), 75. Olimpia Breza (14:53), a 88. Natalia Bielak (15:20). W klasyfikacji drużynowej reprezentacja Polski została sklasyfikowana na 11. miejscu. Złoty medal i tytuł mistrzyni Europy U20 w biegach przełajowych zdobyła Brytyjka Megan Keith (13:41).

Biegu młodzieżowców nie ukończył Mikołaj Czeronek, a Daniel Kryzel był 72. (27:09). Złoty medal, po świetnym finiszu, zdobył Brytyjczyk Charles Hicks.

W biegu pań z kategorii U23 17. miejsce – najwyższe ze wszystkich startujących w Dublinie biało-czerwonych – zajęła Beata Topka. Dystans ok. 6 kilometrów pokonała w 21:34, finiszując minutę za zwyciężczynią, Włoszką Nadią Battocletti. Na 29. miejscu zawody zakończyła Aleksandra Płocińska (21:35), a 38. była Julia Afelt (22:16). Polki zajęły w klasyfikacji drużynowej szóstą lokatę.

Jedyny nasz reprezentant w biegu seniorów Artur Olejarz zajął  48. miejsce z czasem 32:17. Mistrzem Europy został Norweg Jakob Ingebrigtsen, który w dopiero pod koniec dystansu wysforował się na prowadzenie wyprzedzając Turka Arasa Kayę. Dla 21-letniego Ingebrigtsena to już szósty złoty medal mistrzostw Starego Kontynentu w crossie w karierze.

Alicja Konieczek początkowo biegła z przodu stawki, ale ostatecznie zajęła 42. miejsce w rywalizacji seniorek, z czasem 29:19. Najlepsza w biegu seniorek była Karoline Bjerkeli Grøvdal. Norweżka wygrała z czasem 26:34. Grøvdal 12 lat temu w Dublinie była już mistrzynią Europy w biegach przełajowych w kat. U23.

Za rok – w grudniu 2022 roku – kolejna edycja mistrzostw Europy w biegach przełajowych odbędzie się w Turynie. Dla Polaków start w Piemoncie poprzedzą mistrzostwa kraju, których gospodarzem będzie Olesno.

Pełne wyniki: Fingal-Dublin

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Marek Biczyk