1 / 2

Oregon: Czykier czwartym płotkarzem świata! Świetny początek Sułek

Oregon: Czykier czwartym płotkarzem świata! Świetny początek Sułek Oregon: Czykier czwartym płotkarzem świata! Świetny początek Sułek

W finale biegu na 110 metrów przez płotki świetne czwarte miejsce zajął Damian Czykier. Po pierwszym dniu wieloboju kobiet Adrianna Sułek (Brda Bydgoszcz) ma 3982 punkty i zajmując czwarte miejsce jest na szlaku prowadzącym ją do poprawienia rekordu Polski oraz zajęcia czołowej lokaty w mistrzostwach świata.

Damian Czykier napisał w Eugene piękną historię. W półfinale, przy zbyt sprzyjającym wietrze (+2,5 m/s), uzyskał 13.22 (jego rekord kraju to 13.25) i zajmując w swoim biegu czwarte miejsce z czasem awansował do finału. Zawodnik Podlasia Białystok został tym samym pierwszym od 1997 roku i drugim w historii polskim płotkarzem w finale mistrzostw świata. W nim, pod nieobecność Hansle Parchmenta – mistrza olimpijskiego, który na rozgrzewce doznał kontuzji – oraz wykluczonego przez falstart faworyta z USA Devona Allena Czykier zajął znakomite czwarte miejsce osiągając czas 13.32. Mistrzem globu został Grant Holloway – 13.03.

Pierwszy dzień wielobojowej rywalizacji Adrianna Sułek (Brda Bydgoszcz) rozpoczęła od pokonania 100 metrów przez płotki w 13.28 – to jej drugi najlepszy wynik w karierze w tej konkurencji. Później panie przeniosły się na skok wzwyż, w którym nasza reprezentantka uległa jedynie świetnie dysponowanej Belgijce Nafissatou Thiam (1.95, wyrównany najlepszy wynik w historii siedmioboju na mistrzostwach świata). Polka w pierwszych próbach zaliczyła 1.71, 1.74, 1.77, 1.80 oraz 1.83, a później w drugiej 1.86 i trzecie 1.89. To dało jej kolejne 1093 punkty. Następnie podopieczna Marka Rzepki zaimponowała w pchnięciu kulą. Trzykrotnie poprawiała w tej konkurencji rekord życiowy uzyskując kolejno 14.06,14.11 i 14.13. Na zakończenie pierwszego dnia Sułek ponownie wyśrubowała swój najlepszy wynik w karierze – 200 metrów pokonała w 23.77. Po czterech konkurencjach Bydgoszczanka jest czwarta – ma 3982 punkty i zaledwie 9 punktów starty do trzeciej Anny Hall z USA. Druga z naszych wieloboistek, Paulina Ligarska, po pierwszym dniu jest 13. Zawodniczka z Sopotu po uzyskaniu kolejno 14.19, 1.77, 14.08 oraz 24.65 (rekord życiowy) i ma na koncie 3611 punktów.

Mocno otworzyła bieg półfinałowy na 100 metrów Ewa Swoboda, ale na dystansie rywalki okazały się lepsze. Polka uzyskała 11.08 i zajmując w drugim biegu półfinałowym szóste miejsce nie wywalczyła prawa do startu w finale. Po starcie podopieczna Iwony Krupy przyznała, że głównym celem w tym sezonie będą dla niej mistrzostwa Europy, ale w Eugene postara się jeszcze o wartościowy bieg w reprezentacyjnej sztafecie 4 x 100 metrów.

Znakomite biegi mają za sobą nasze specjalistki od rywalizacji na dystansie jednego okrążenia. Najpierw na bieżni Hayward Field Natalia Kaczmarek uzyskała znakomite 50.21 i pewnie awansowała do półfinału ulegając w swoim biegu jedynie Stephenie Ann McPherson z Jamajki. Kilkanaście minut później o triumf postarała się Anna Kiełbasińska – na finiszu wyprzedziła kolejną przedstawicielkę Jamajki, Candice McLeod, i wygrała z czasem 50.63.

Do półfinału rywalizacji na 1500 metrów awansował Michał Rozmys. Polak cały czas trzymał się w czołówce. Na ostatnią prosta wybiegł jeszcze na pozycji dającej automatyczną kwalifikację, ale ostatecznie finiszował szósty. Bieg z udziałem Rozmysa była szybszy od drugiego półfinału i Polak z czasem 3:35.27 zdołał awansować do biegu medalowego.

Na rundzie kwalifikacyjnej indywidualny występ w mistrzostwach świata zakończył Kajetan Duszyński, który zajął siódme miejsce w serii z czasem 46.57.

Pełne wyniki: Eugene / Oregon

Maciej Jałoszyński / foto: Paweł Skraba