Menu
1 / 0
Aktualności /

HMPJ - I dzień

Poniżej zamieszczamy nieco więcej informacji nt. przebiegu najciekawszych konkurencji I dnia Mistrzostw w Spale.

Poniżej zamieszczamy nieco więcej informacji nt. przebiegu najciekawszych konkurencji I dnia Mistrzostw w Spale.

Trójskok M
Ciekawy przebieg i dobry poziom obserwowali widzowie podczas konkursu trójskoku. Pięciu zawodników przekroczyło granicę 15 metrów. W pierwszej kolejce odnotowaliśmy aż 9 prób przekroczonych i 5 udanych. Prowadził Mateusz Joachimowski – 15.15, o 3 cm przed Karolem Hoffmannem, legitymującym się najlepszym rekordem życiowym (15.74). W drugiej próbie wynik Hoffmanna wyrównał Łukasz Stańczuk, który następnie trzecim skokiem na odległość 15.20 objął prowadzenie. Hoffman uzyskał 15.09, a kolejnym 15-metrowcem został Tomasz Dula, osiągając 15.07. W czwartym skoku Dula ponownie poprawił życiówkę rezultatem 15.36 wychodząc na prowadzenie, Stańczuk odpowiedział swym rekordem życiowym - 15.26, zachowując drugą pozycję. Piąta kolejka przyniosła jedną zmianę w czołówce, Mateusz Joachimowski wyrównał rekord życiowy skacząc 15.27 i wysuwając się na drugie miejsce. W ostatniej próbie bliski medalu był Wojciech Delimata, uzyskując 15.24. Łukasz Stańczuk, mający najlepszą serię w konkursie po raz piąty przekroczył 15 m (15.21). Tomasz Dula, zdobył się na jeszcze bardzo dobrą próbę i wynikiem 15.53 podkreślił swą wyższośc nad rywalami. Warto dodać, że konkurs trójskoku rozpoczął się w niespełna półtorej godziny po zakończeniu skoku w dal, który upłynął pod znakiem rywalizacji Tomasza Dula (7.41, złoty medal) i Karola Hoffmanna (7.33, srebro), który oddał tylko trzy próby, rezerwując siły na drugi z finałów.

Kula M
Zdecydowanym faworytem pchnięcia kulą był dwukrotny już tej zimy halowy rekordzista Polski juniorów, Przemysław Krawczak. W pierwszych trzech próbach tylko jedną miał udaną, na odległość 17.46, która była nieosiągalna dla jego rywali. Później zaczął pchać na poziomie swych dotychaczsowych rekordów, osiagając najpierw 19.30, a następnie 19.54, tzn. o 13 cm dalej od swego rekordu Polski sprzed 13 dni. Trener Henryk Olszewski, dekorujący medalistów, przewiduje, że już w najbliższych startach Przemek może pokusić się o przkroczenie granicy 20 m.

200m el M
Niespodzianką eliminacji biegu na 200m był zakwalifikowanie się tylko do finału B przez najbardziej obiecującego polskiego 400-metrowca, Marcina Kłaczańskiego (46.46’07), który osiągnął tylko 22.49 – do udziału w finale A zabrakło 0.1 sekundy. Na jego usprawiedliwienie należy dodać, że po pierwszym falstarcie nastąpił jeszcze drugi, techniczny, niezawiniony przez żadnego z zawodników. W efekcie zdekoncentrowany Marcin pobiegł poniżej swoich możliwości. W finale A zapowiada się rywalizacja Piotra Oganiaczyka, 22.06, który był szybszy od Łukasza Krawczuka tylko o jedną setną.

200m el. K
Pracowicie spędziła piątkowe popołudnie Weronika Wedler, która po zdecydowanym wygraniu 60 metrów osiągnęła zdecydowanie najlepszy czas w eliminacjach na 200m – 24.60. W sobotę przekonamy się, czy zdoła zagrozić ubiegłorocznemu rekordowi Polski Mariki Popowicz – 24.29 (Weronika zdobyła wówczas brąz przegrywając z Mariką równo o 1 sekundę).

1500m M
Bieg na 1500m w dobrym stylu wygrał Łukasz Mianowicz, do końca naciskany przez Grzegorza Kalinowskiego.  Brąz przypadł Przemysłąwowi Baranowi, a cała trójka zeszła poniżej 4 minut (przed rokiem do złota wystarczył czas powyżej 4:02). Na uznanie zasługuje ambitna postawa Marka Kawika, który nie mając wyników z sezonu letniego ’07 biegł w teoretycznie najwolniejszej serii. Wyprzedził rywali o ponad 6 sekund, biegnąc samotnie przez znaczną częśc dystansu (po podsumowaniu trzech serii zajął 7 lokatę).

60m M
Finałowy bieg o tytuł najszybszego polskiego juniora w hali zakończył się dyskwalifikacją za falstart głównego faworyta, Artura Zaczka. Przed rokiem zdobywając złoto pokonał o 1 setną Olafa Paruzela i o 2 setne Bartłomieja Dzika. Po eliminacjach, w których uzyskał 6.91, wydawało się, że po drugi tytuł będzie mu łatwiej sięgnąć. Pod jego nieobecność zacięcie o złoto walczyli Piotr Oganiaczyk (6.96) i Adam Wolniak (6.97). A o brąz Tomasz Szymczak i Michał Partyka, obaj po 7.02.

60m K
Przed rokiem 60m juniorek wygrała Weronika Wedler w czasie 7.60, wyprzedzając najszybszą z rywalek o 8 setnych. Identyczny czas dał Weronice powtórne zwycięstwo, jej najgroźniejsza rywalka, Anna Kiełbasińska (specjalistka od 200 m i 400 m) nie dysponuje tak dobrym startem i już od pierwszych metrów musiała uznać wyższość wrocławianki.

Skok w dal K
Anna Jagaciak już w pierwszej próbie pokonała granicą 6 metrów (6.10), nieosiągalną tego dnia dla przeciwniczek. Przed rokiem wygrała w kategorii juniorek młodszych. Bardzo dobrze zaprezentowała się wieloboistka Małgorzata Reszka, która poprawiła rekord życiowy wynikiem 5.98, osiągniętym dwukrotnie.

Tyczka M
Po zakończeniu kariery juniora przez Łukasza Michalskiego triumfuje, Paweł Wojciechowski, kolejny zawodnik bydgoskiego Zawiszy. Już pierwszy skok na 4.80 zapewnił mu, jak się później okazało, tytuł mistrzowski. Ostatecznie zaliczył 5 metrów, o 10 cm poniżej niedawnego rekordu życiowego. Pozostali medaliści, Marcin Szczpański i Filip Niegowski, poprawili życiówki wynikiem 4.80.

1500m K
Faworytka dystansu, Kamila Zglejc, do końca biegu odpierała ataki młodszych o rok rywalek, Beaty Pustoły i Kataryzny Broniatowskiej – najlepszej juniorki młodszej na średnich dystansach w 2007 r.

400m el. M
Zdecydowanie najszybszy w eliminacjach okazał się Michał Pietrzak – 48.53, który wyprzedził rywali o prawie 0.8 sekundy.

400m el. K
Sądząc po uzyskanych czasach Iga Baumgart nie powinna mieć problemów z odniesieniem zwycięstwa w finale. Uzyskała czas 56.33, a rywalki pobiegły o ponad 2 sekundy wolniej.

[JR]

Powrót do listy

Więcej