Dział Kształcenia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki po zorganizowaniu dwóch kursów dla 50 zawodników w ramach projektu kariery dwutorowej, finansowanych ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, realizuje szkolenie dla liderek lekkoatletyki. Patronat honorowy nad tym projektem objął Polski Komitet Olimpijski, a środki na organizację pochodzą z funduszu Solidarności Olimpijskiej MKOl.
Kurs instruktorski przeznaczony wyłącznie dla kobiet, zawodniczek, odbędzie się w październiku w Lublinie. Weźmie w nim udział ok. 20 sportsmenek. To nowatorski projekt, który jest kontynuacją działań mających na celu zwiększenie i odmłodzenie kadry szkoleniowej w polskiej lekkoatletyce. Na organizację wydarzenia udało się pozyskać środki z Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Dodatkowo kurs posiada rekomendacje światowej centrali lekkoatletycznej tzn. World Athletics.
– Kurs dla kobiet o nazwie „Liderki Lekkiej Atletyki” to drugi duży projekt jaki realizujemy tej jesieni jako Dział Kształcenia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Mamy za sobą już dwa 9-dniowe kursy dla członków kadry narodowej. W Karpaczu oraz Cetniewie czołowi polscy zawodnicy, w tym niemałe grono medalistów olimpijskich i mistrzostw świata oraz Europy, mogli poznać tajniki wszystkich konkurencji i uzyskać kwalifikacje instruktorskie – opowiada Łukasz Majewski, który w PZLA odpowiada między innymi za kształcenie trenerów.
Kurs dla liderek odbędzie się w Lublinie w dniach 7-16 października. W jego organizację zaangażowana jest m.in. była rekordzistka świata w biegu na 100 metrów przez płotki Grażyna Rabsztyn, która reprezentuje Komisję Sportu Kobiet Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Kurs współorganizuje także Lubelski Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki.
– Jako była zawodniczka doskonale rozumiem potrzebę rozwijania projektów związanych z rozwojem zawodowym sportowców. Mając na uwadze własne doświadczenia chcę się nimi dzielić działając w Komisji Sportu Kobiet, którą w tej kadencji powołał Zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Cieszę się zatem, że inicjatywa Działu Kształcenia PZLA oraz mojej komisji wchodzi w życie – mówi Urszula Jaros, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i prezes Lubelskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki, która przed laty była wielokrotną medalistką mistrzostw Polski w biegach sprinterskich oraz skoku w dal.
Jak zapowiadają przedstawiciele Działu Kształcenia PZLA w roku 2023 planowane są kolejne podobne kursy.
– Mamy nadzieję, że uda się pozyskać następne środki na realizację takich kursów jak ten w Lublinie, ale także innych wartościowych projektów. Nie zaprzestajemy także prac nad tradycyjnymi kursami dokształcającymi dla trenerów. W planach mamy także inne szeroko zakrojone działania, które mają przyczynić się do zwiększenia liczby wykwalifikowanej kadry szkoleniowej w polskiej lekkoatletyce – dodaje Łukasz Majewski.
Wedle szacunku Działu Kształcenia PZLA na koniec roku 2022 zostanie przekroczona liczna 200 nowych instruktorów, wykształconych przez 12 miesięcy.
Maciej Jałoszyński