Menu
1 / 0
Aktualności /

Sztafetowe kwalifikacje olimpijskie w 2024 roku na Bahamach

Sztafetowe kwalifikacje olimpijskie w 2024 roku na Bahamach

Lekkoatletyczny festiwal sztafet World Athletics Relays wraca na Bahamy. Rada World Athletics postanowiła, że zawody w 2024 roku – będące kwalifikacją olimpijską – odbędą się w Nassau.

Obradujące w Rzymie władze światowej lekkoatletyki wskazały, że sztandarowa impreza sztafetowa po kilkuletniej przerwie powróci do miejsca, gdzie odbyły się pierwsze trzy edycje. Nassau gościło te zawody w 2014, 2015 oraz 2017 roku. Z organizacji kolejnej edycji, planowanej na wiosnę 2019, Bahamy zrezygnowały ze względów finansowych. Wówczas zawody zorganizowała Jokohama, a w 2021 roku – w pandemicznym anturażu – impreza gościła na Stadionie Śląskim. W obliczu przeniesienia przyszłorocznej edycji, mającej odbyć się w Kantonie, na 2025 rok World Athletics wskazał teraz gospodarza zawodów w 2024. Impreza na Bahamach będzie bezpośrednią kwalifikacją dla zespołów sztafetowych do igrzysk w Paryżu. Zawody w Nassau mają odbyć się na przełomie kwietnia i maja 2024 roku, a dokładna data zostanie dopiero ustalona. Kontrkandydatem Nassau była Lozanna. 

Rada World Athletics potwierdziła też terminy innych imprez planowanych w kolejnych sezonach. Dużo wcześniej niż w poprzednich latach odbędzie się światowy czempionat w biegach przełajowych – w 2024 roku w Puli (Chorwacja) zawody zaplanowano na 10 i 11 lutego. W tym samym sezonie mistrzostwa globu juniorów w Limie odbędą się pomiędzy 26 i 31 sierpnia. Sztandarowa impreza World Athletics w sezonie 2025 – mistrzostwa świata w Tokio – zaplanowano na okres od 13 do 21 września.

Wśród innych decyzji światowej centrali można jeszcze wymienić rozpoczęcie notowania, od 1 stycznia 2023 roku, oficjalnych rekordów świata w biegu ulicznym na jedną milę. Dystans ten znajdzie się w programie inauguracyjnej edycji mistrzostw świata w biegach ulicznych, które odbędą się na początku jesieni przyszłego roku w Rydze.

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Tomasz Kasjaniuk 

Powrót do listy

Więcej