Menu
1 / 0
Aktualności /

Nie żyje Andrzej Piotrowski

Nie żyje Andrzej Piotrowski

Polski Związek Lekkiej Atletyki z wielkim smutkiem informuje, że w wieku 90 lat zmarł w Meksyku wybitny trener Andrzej Piotrowski.

Andrzej Piotrowski urodził się w 1933 roku w Pruszkowie. Po występie w biegu przełajowym, podczas mistrzostw okręgu warszawskiej w roku 1949, postanowił zapisać się do sekcji lekkoatletycznej klubu Znicz Pruszków. Trenował naówczas przeróżne konkurencje – biegał przez płotki, ale też skakał w dal. Do poważnego zainteresowania lekkoatletyką namówił Go Witold Gerutto, którego spotkał podczas zawodów w Warszawie. W 1951 roku Piotrowski startuje w mistrzostwach kraju juniorów, ale nie odnosi tam sukcesów. Trzy lata później kończy edukację w stołecznej Akademii Wychowania Fizycznego i zostaje skierowany do pracy trenerskiej w klubie Syrena Warszawa.

Jako trener kadry PZLA debiutuje w roku 1956 podczas zgrupowania w Karkonoszach. Ma pod opieką juniorki specjalizujące się w biegu płotkarskim. Dwa lata później, po połączniu się grup zostaje współpracownikiem Emila Dudzińskiego. Od 1958 pracę w kadrze łączy ze szkoleniem zawodniczek w Legii Warszawa, gdzie pod jego skrzydła trafiają znakomite płotkarki Celina Jesionowska i Maria Ilwicka, lepiej znane pod nazwiskiem męża – Piątkowska. Już wtedy Jego podopieczne odnoszą liczne sukcesy.

Przed igrzyskami w Tokio zostaje trenerem głównym kadry. Do Japonii leci już jako trener rekordzistek świata i Europy – 13 września Maria Piątkowska, Irena Kirszenstein, Halina Górecka i Ewa Kłobukowska poprawiają najlepszy wynik w historii sztafety 4 x 100 metrów czasem 44.2. Indywidualnie, kilka dni wcześniej, Kłobukowska bije rekord kontynentu na 100 metrów – 11.3.

Igrzyska w Tokio przynoszą wielki sukces grupy trenera Piątkowskiego. Jego podopieczne zdobywają aż pięć (!) medali olimpijskich – to ewenement w historii polskiej lekkoatletyki. Na podium stają indywidualnie Irena Kirszenstein (dwukrotnie), Teresa Ciepły i Ewa Kłobukowska, a sukcesy pieczętuje złoto sztafety.

Kolejne sukcesy trenerskie przychodzą w sezonie 1965 – kolejne rekordy Europy i świata bije niezastąpiony duet Kłobukowska-Kirszenstein, a do tego należy też dodać świetne występy podopiecznych Piotrowskiego w biegach sztafetowych. Już w tych czasach polskie sprinterki z Piotrowskim na czele wyjechały do Meksyku, aby tam szlifować formę w kontekście kolejnych igrzysk – zaplanowanych na rok 1968.

Gdy w 1966 roku opiekę nad Ewą Kłobukowską i Ireną Kirszenstein przejął Edward Bugała był szefem szkolenia konkurencji kobiecych w PZLA. Od 1968 do 1969 roku był kierownikiem wyszkolenia w Polskim Związku Lekkiej Atletyki. Z krajową federacją był związany zawodowo do 1976 roku. W 1985 zaproponowano mu pracę w Meksyku. W Ameryce odpowiadał za szkolenie sprinterów – podobnie jak w Polsce z sukcesami. W 1999 roku w Sewilli brązowy medal mistrzostw świata w biegu na 400 metrów zdobył jego podopieczny Alejandro Cárdenas.

Mimo iż pracował i mieszkał w Meksyku odwiedzał Polskę m.in. podczas zgrupowań w Spale. W 2014 roku uczestniczył w zorganizowanym przez Polski Komitet Olimpijski spotkaniu z okazji 50. rocznicy igrzysk w Tokio.

Polska lekkoatletyka poniosła niepowetowaną stratę. Cześć Jego pamięci!

Powrót do listy

Więcej