1 / 0

ME U23 w Espoo: brązowy medal sztafety męskiej 4 x 100 metrów

W przedostatnim dniu rozgrywanych w Espoo mistrzostw Europy do lat 23 brązowy medal zdobyła polska sztafeta męska 4 x 100 metrów w składzie Igor Bogaczyński, Adam Łukomski, Łukasz Żok, Patryk Krupa.

Pierwszy medal dla Polski w Espoo zdobyli sprinterzy w sztafecie 4 x 100 metrów. Nasi zawodnicy zaczęli mocno od startu. Łukasz Żok przekazał pałeczkę kończącemu Patrykowi Krupie na pierwszym miejscu. Na ostatniej prostej naszego zawodnika wyprzedzili jednak Włoch i Francuz i Polacy mogli cieszyć się z brązowego medalu. Uzyskali czas 39.06, a zwycięzcy – Włosi – 38.92.

Konkurs rzutu młotem na czwartym miejscu zakończył Dawid Piłat. Polak w najdalszej próbie – z piątej kolejki – uzyskał 72.44. Żeby myśleć o medalu trzeba było rzucić przeszło metr dalej. Dziewiąty, z wynikiem 70.14, był Tomasz Ratajczyk. Mistrzem Europy do lat 23 został zdecydowany faworyt rywalizacji – Ukrainiec Mychajło Kochan złoto zdobył rzucając 77.21.

Piąte miejsce w finałowym konkursie oszczepników wywalczył Eryk Kołodziejczak. Zawodnik z Nakła w najdalszej próbie – z drugiej serii – uzyskał 76.66. Przez pewien czas dawało to medal, ale później dalej rzucali rywale. Wygrał Ukrainiec Artur Felfner, który wynikiem 83.04 umocnił się na czele europejskich tabel kategorii U23.

Na piątym miejscu bieg na 10 000 metrów ukończyła Małgorzata Karpiuk. Polka spisała się bardzo dobrze poprawiając rekord życiowy o pół minuty. Na mecie zmierzono jej czas 34:25.99. Dziesiąta, z wynikiem 35:22.74, była Beata Niemyjska. Wygrała Brytyjka Alice Goodall – 33:16.45.

Także piątą lokatę wywalczyła w Julia Koralewska. Polka uzyskała w biegu na 3000 metrów z przeszkodami czas 9:54.16. Siódma była Agnieszka Chorzępa (9:56.08), a piętnasta Emilia Mikszuta (10:23.67). Wygrała, z rekordem mistrzostw Europy 9:26.98, Olivia Gürth.

Najlepszym z trójki polskich kulomiotów w finale był Piotr Goździewicz. Zawodnik AZS-AWF Warszawa uzyskał 18.72 i zajął szóste miejsce. Ósmy był Wojciech Marok (18.42), a dwunasty Jakub Korejba (17.69). Wygrał Tizian Lauria (19.80).

Polska sztafeta 4 x 100 metrów kobiet w składzie Dorota Puzio, Monika Romaszko, Aleksandra Krawczyk, Nikola Horowska była szósta z czasem 43.87. Wygrały Brytyjki – 43.04. Biegnące w naszej sztafecie Romaszko i Horowska mają za sobą bogaty w starty dzień – obie awansowały do półfinałów biegu na 200 metrów (Horowska z najlepszym czasem – 22.99w).

W finałowym biegu na 110 metrów przez płotki Jakub Szymański nie uniknął błędów i zajął szóste miejsce. Polak uzyskał czas 13.65. Wygrał Francuz Sasha Zhoya – 13.31. Także szósta – w biegu na 100 metrów przez płotki – była Weronika Nagięć (13.28). Wygrała z rekordem mistrzostw Europy U23 (12.68) Szwajcarka Ditaji Kambundji.

W biegu na 1500 metrów szósty był Filip Ostrowski (3:45.01), a ósmy Maciej Wyderka (3:45.68).

Pełne wyniki: Espoo

Maciej Jałoszyński / foto: Marcin Góra