1 / 2

77. PZLA MP U20: Maksymilian Szwed liderem europejskich tabel w biegu na 400 metrów

77. PZLA MP U20: Maksymilian Szwed liderem europejskich tabel w biegu na 400 metrów 77. PZLA MP U20: Maksymilian Szwed liderem europejskich tabel w biegu na 400 metrów

Uzyskując w finałowym biegu na 400 metrów czas 45.70 Maksymilian Szwed (AZS Łódź) został w Lublinie liderem europejskich tabel w kategorii U20. Minima na mistrzostwa Europy juniorów wywalczyli w drugim dniu mistrzostw kraju Dominika Duraj w biegu na 400 metrów, Paulina Kubis na dystansie 400 metrów przez płotki i Viktoriia Derkach w rzucie oszczepem. Rekord Polski U20* w biegu na 2000 metrów z przeszkodami ustanowiła Martyna Krawczyńska.

Bieg na 400 metrów kobiet

Liderka krajowych tabel Dominika Duraj złoto wywalczyła z minimum na mistrzostwa Europy U20. Zawodniczka z Pucka wygrała z dużą przewagą osiągając na mecie czas 53.84. Milena Thamm i Aleksandra Lis walczyły do końca o drugie i trzecie miejsce. Srebro wywalczyła Thamm (55.09), a brąz Lis (55.47).

Bieg na 400 metrów mężczyzn

Świetnie spisał się w Lublinie Maksymilian Szwed. Przed rokiem srebrny medalista w tym roku jest liderem polskich tabel. Na mistrzostwach kraju potwierdził dominację. Wygrał z dużą – ponad dwu sekundową – przewagą nad rywalami. Zawodnik AZS-u Łódź osiągnął czas 45.70, drugi Michał Kijewski pokonał 400 metrów w 47.80, a trzeci Szymon Mikołajczak w 47.96. Wynik Szweda to najlepszy w tym sezonie rezultat w Europie oraz najlepszy rezultat polskiego juniora od 35 lat.

Bieg na 400 metrów przez płotki kobiet

Na finiszową prostą z wyraźną przewagą nad rywalkami wybiegła Paulina Kubis. Wrocławianka wygrała z czasem 58.55 i poprawiając rekord życiowy wypełniła minimum na mistrzostwa Europy U20 w Jerozolimie. Drugie miejsce zajęła Maria Kołodziejczuk – 59.63. Do ostatnich metrów o medal musiała walczyć liderka krajowych tabel Aleksandra Suchenek. Zawodniczka Skry Warszawa finiszowała trzecia z czasem 59.73 i wyprzedziła OlivięGreiner (59.84).

Bieg na 400 metrów przez płotki mężczyzn

Tytuł mistrzowski obronił Igor Filar. Zawodnik z Zielonej Góry chciał w Lublinie wypełnić minimum na mistrzostwa Europy – ono wynosi 52.25, a zawodnik w tym sezonie pobiegł już 52.28. Podczas mistrzostw Polski zbudował sobie bezpieczną przewagę nad rywalami, ale na mecie osiągnął czas 52.48. Drugi był Jan Gołebiowski (53.51), a trzeci Sebastian Michalak (54.19).

Bieg na 800 metrów kobiet

Niespodziewaną mistrzynią Polski została Lena Suchowolak. Biegaczka z Teresina popisała się świetną szarżą na finiszowej prostej i wygrała z czasem 2:08.43.Drugie miejsce wywalczyła Zuzanna Hajduk (2:08.63), a trzecie Magdalena Breza (2:08.82). Bez medali liderka tabel Małgorzata Strzeżysz (czwarta) oraz obrończyni tytułu Aleksandra Wiśniewska (piąta). Obie rywalki zdystansowały na ostatniej prostej.

Bieg na 800 metrów mężczyzn

Pokładanych w nim nadziei nie zawiódł ambasador mistrzostw, czyli Bartosz Kitliński. Zawodnik lubelskiego AZS-u UMCS-u wbiegł na ostatnią prostą z bezpieczną przewagą i wygrał osiągając czas 1:50.22. Drugie miejsce zajął Igor Hawełko (1:51.10), a trzecie Karol Makiła (1:51.52).

Sztafety 4 x 100 metrów

Po świetnym biegu na ostatniej zmianie Paulina Kubis przyprowadziła na pierwszym miejscu zespół WLKS-u Wrocław. Sprinterki z Dolnego Śląska uzyskały czas 47.60 i na ostatnich metrach zdystansowały zespół Stali LA Ostrów Wielkopolski. Równie wiele emocji przyniósł finał sztafety męskiej. Na ostatniej zmianie po znakomitym pościgu Marek Zakrzewski z AML-u Słupsk wyprzedził dosłownie w kratach Jopka ze Stali LA Ostrów Wielkopolski i to ekipa z Pomorza cieszyła się z wygranej. Sprinterzy ze Słupska uzyskali czas 41.13, Wielkopolanie 41.21.

Bieg na 2000 metrów z przeszkodami kobiet

Mająca bardzo udany sezon Martyna Krawczyńska z każdym okrążeniem zwiększała przewagę nad rywalkami. Na mecie podopieczna Andrzeja Korytkowskiego uzyskała czas 6:25.79 i ponad 5 sekund poprawiła dotychczasowy rekord Polski juniorek, który od 2016 roku należał do Anety Konieczek i wynosił 6:31.32. Druga była obrończyni tytułu Maja Peryt (6:49.27), a trzecia na mecie zameldowała się z czasem 6:54.28.

Bieg na 2000 metrów z przeszkodami mężczyzn

Duet zawodników z Radomia – Adam Bajorski i Wiktor Janduła – długo biegł na czele stawki. Później od klubowego kolegi odskoczył Bajorski i to on wygrał z czasem 5:48.93. Drugi na mecie Janduła osiągnął wynik 5:51.21. Brązowy medal zdobył Krzysztof Zieliński – 5:54.15.

Skok wzwyż kobiet

Katarzyna Kokot obroniła tytuł mistrzyni Polski, ale w Lublinie zaliczyła jedynie 1.73. Druga Hanna Grabowska pokonała 1.70, podobnie jak trzecia Emilia Twardowska.

Skok o tyczce kobiet

Mistrzynią Polski została Natalia Biskupska, która po zaliczeniu 3.80 bezskutecznie atakowała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 3.95. Druga była Natalia Lewandowska (3.70). Brązowe medalistki – Wiktoria Maciejewska oraz liderka krajowych tabel Zofia Gaborska – w drugich próbach pokonały także 3.70.

Rzut młotem kobiet

Liderka tabel Maria Duszkiewicz ze Stali Mielec nie miała łatwego zadania. Po czterech kolejkach liderką konkursu była Weronika Kaniowska, która wynikiem 59.95 poprawiła rekord życiowy oraz wypełniła minimum na mistrzostwa Europy do lat 20 w Jerozolimie. Duszkiewicz odpowiedziała w piątej serii posyłając młot na 60.80 i zapewniając sobie złoty medal. Na trzecim miejscu zawody zakończyła Izabela Duda – 51.80.

Rzut oszczepem mężczyzn

Oskar Hiki poprawił rekord życiowy i wygrał z wynikiem 61.65. Drugi był Mateusz Żyliński (59.83), a trzeci Jan Stasiołek (58.94).

Rzut oszczepem kobiet

Viktoriia Derkach z MKL-u Szczecin w trzeciej kolejce konkursu oszczepniczek uzyskała wynik 51.77 i poprawiając rekord życiowy wypełniła minimum PZLAS na mistrzostwa Europy U20 w Jerozolimie. Druga była Natalia Jasińska (44.74), a trzecia Aleksandra Strzałka (40.87).

Pełne wyniki: Lublin