1 / 0

ME U20: złoto i rekord Polski Zakrzewskiego, srebro Maślanej

Drugi dzień rozgrywanych w Jerozolimie mistrzostw Europy do lat 20 przyniósł pierwsze medale biało-czerwonym. W biegu na 100 metrów Marek Zakrzewski triumfował poprawiając rekord Polski, a Zuzanna Maślana wywalczyła srebrny medal w pchnięciu kulą.

Polski sprinter, podopieczny Tomasza Czubaka, w Jerozolimie zdominował rywalizację w biegu na 100 metrów od eliminacji. Już wczoraj poprawił w eliminacjach rekord kraju czasem 10.29. W poniedziałkowe popołudnie najpierw przy zbyt mocnym wietrze w plecy (+2,5 m/s) pobiegł w półfinale 10.25, by powtórzyć ten czas – już w regulaminowych warunkach – we wtorkowym finale. Bez problemu zdystansował rywali nie dając im szans na ostateczny sukces. Wygrał z rekordem Polski i został pierwszym polskim mistrzem Europy juniorów w biegu na 100 metrów. Warto dodać, że 60 lat temu – podczas pierwszej edycji imprezy, w Warszawie – brąz zdobył Tadeusz Cuch, późniejszy współtwórca sukcesów męskiej sztafety 4 x 100 metrów.

Konkurs pchnięcia kulą zdominowały Niemka Nina Ndubuisi i Polka Zuzanna Maślana. Rywalka naszej reprezentantki pchnęła aż 17.97 i poprawiając rekord życiowy uzyskała najlepszy wynik w sezonie 2023 wśród juniorek. Maślana spisywała się dobrze i konkurs zakończyła ze srebrnym medalem oraz wynikiem 16.90.

W rzucie dyskiem czwarty był Wojciech Lewkowski (58.98). Do ostatniej kolejki na medalowej, trzeciej pozycji była młociarka Maria Duszkiewicz. Niestety w szóstej serii dalej rzuciła Niemka i Polka skończyła konkurs na czwartym miejscu z rekordem życiowym 61.93. W finałowym biegu na 110 metrów przez płotki piąty był Patryk Kamionek (13.58), a siódmy Oskar Bydoń (13.79).

Pełne wyniki: Jerozolima