Menu
1 / 0
Aktualności /

Ponad 650 zawodników zgłoszonych do HMŚ w Glasgow

Ponad 650 zawodników zgłoszonych do HMŚ w Glasgow

651 zawodników ze 133 krajów zostało zgłoszonych do halowych mistrzostw świata w Glasgow. Reprezentacja Polski należy do najliczniejszych spośród wybierających się do Szkocji. – Chociaż z występu na mistrzostwach zrezygnowało wiele gwiazd to i tak poziom w szeregu konkurencji może być rekordowy – analizuje listy startowe statystyk lekkoatletyczny Tomasz Spodenkiewicz.

Jak informuje w oficjalnym komunikacie prasowym World Athletics na listach zgłoszonych do rozpoczynającego się w piątek czempionatu znajduje się dwudziestka aktualnych mistrzów świata oraz siedmioro złotych medalistów olimpijskich z Tokio.

Ze startu w Glasgow zrezygnowały co prawda takie gwiazdy światowej lekkoatletyki jak Mutaz Barszim, Gianmarco Tamberi, Jakob Ingebrigsten, Dina Asher-Smith, Malaika Mihambo czy Yulimar Rojas ale i tak w wielu konkurencjach możemy spodziewać się znakomitego poziomu. Możemy mieć w zasadzie realne nadzieje na rekordy świata  – zauważa statystyk lekkoatletyczny Tomasz Spodenkiewicz.

Szans na uzyskanie najlepszych wyników w historii Spodenkeiwicz upatruje w skoku o tyczce oraz biegach przez płotki.

W coraz lepszej formie jest Armand Duplantis. Podczas niedawnego startu był bliski skoczenia 6.24. Hala w Glasgow jest dla niego szczęśliwa, cztery lata temu ustanawiał tam rekord świata. Świetną formą imponuje też płotkarz Grant Holloway. Przypuszczam, że w Glasgow stać go na poprawienie własnego, tegorocznego rekordowego czasu 7.27 – mówi Spodenkiewicz.

Chociaż oficjalne listy startowe zostaną opublikowane w czwartek to wśród zgłoszonych można znaleźć wiele gwiazd światowej lekkoatletyki. Z punktu widzenia polskich kibiców szczególnie interesująco wyglądają zgłoszenia do biegów na 60 metrów oraz 60 metrów przez płotki.

Pojedynek legitymującej się czasem 7.67 rekordzistki świata Devynne Charlton z Bahamów z naszą Pią Skrzyszowską będzie z pewnością bardzo ciekawy. W rywalizacji mężczyzn elektryzować nas będzie start Kuby Szymańskiego. To jest gość, który może w Glasgow sprawić miłą niespodziankę i zakręcić się koło podium. Z pewnością interesujący będzie również sprint na 60 metrów Ewy Swobody. Wśród jej rywalek pojawi się liderka światowych tabel z czasem 6.99 Julien Alfred z Saint Lucia – przyznaje dziennikarz TVP Sport Michał Chmielewski, który liczy także na udany start tyczkarza Piotra Liska.

Licząca 24 osoby lekkoatletyczna reprezentacja Polski będzie jedną z największych jakie wystartują w Glasgow.

Najliczniejszy i bardzo silny zespół przyślą na mistrzostwa świata Amerykanie. Ich reprezentacja liczy blisko 60 zawodników. Relatywnie niewielki team mają gospodarze. Brytyjczycy desygnowali do startu dwudziestopięcioosobowy zespół – mówi Spodenkiewicz.

Początek 19. edycji lekkoatletycznych halowych mistrzostw świata w piątkowe przedpołudnie. Pierwsza sesja zawodów wystartuje o godzinie 11:05 czasu środkowoeuropejskiego (10:05 w Glasgow).

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Marek Biczyk 

Powrót do listy

Więcej