Menu
1 / 0
Aktualności /

Maria Żodzik z polskim obywatelstwem

Maria Żodzik z polskim obywatelstwem

Decyzją prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skoczkini wzwyż Maria Żodzik otrzymała polskie obywatelstwo. – Mam nadzieję, że kibice zobaczą mnie już na igrzyskach w Paryżu w biało-czerwonym stroju reprezentacji Polski – mówi zawodniczka KS Podlasie Białystok, podopieczna trenera Roberta Nazarkiewicza.

Trenująca w Białymstoku Żodzik posiada polskie korzenie. Po wyjeździe z Białorusi startowała kilkukrotnie w naszym kraju osiągając znakomite rezultaty. Dzięki decyzji prezydenta Dudy teraz będzie mogła ubiegać się o prawo do reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej.

Bardzo mnie cieszy, że Pan Prezydent podpisał wszystkie dokumenty i przyznał mi polskie obywatelstwo. Jestem dumna, że będę mogła reprezentować Polskę, kraj moich przodków. Liczę, że sprawy związane z procedurami World Athletics będą przebiegać teraz sprawnie i już niebawem wystartuję w koszulce z orzełkiem na piersi. Mam nadzieję, że wszystko potoczy się sprawnie i kibice zobaczą mnie na igrzyskach w Paryżu w biało-czerwonym stroju reprezentacji Polski – zapowiada Maria Żodzik.

W sprawę nadania zawodniczce polskiego obywatelstwa mocno zaangażowany był prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosław Piesiewicz. Dzięki jego bezpośrednim staraniom prezydent Andrzej Duda w ostatnich dniach podpisał ostatecznie akt nadania obywatelstwa.

Bardzo się cieszę, że Pan Prezydent Andrzej Duda pozytywnie rozpatrzył wniosek o przyznanie polskiego obywatelstwa Marii Żodzik, Białorusinki z polskimi korzeniami. Wierzę, że jej historia, która zaczęła się dość ciężko, będzie miała swój szczęśliwy finał w Paryżu. Gratuluję uzyskania minimum kwalifikacyjnego i trzymam kciuki za jak najwyższe skoki. Witamy Marię w Polskiej Rodzinie Olimpijskiej – mówi prezes PKOl Radosław Piesiewicz.

Teraz zgodę na reprezentowanie Polski przez Marię Żodzik musi wydać światowa centrala lekkoatletyczna, czyli World Athletics. 

Najwcześniej Maria będzie mogła reprezentować nasz kraj od 20 czerwca. Wtedy mijają trzy lata od jej ostatniego występu w reprezentacji Białorusi. To był start na drużynowych mistrzostwach Europy w Klużu-Napoce. Kolejnym krokiem będzie decyzja specjalnego panelu World Athletics odpowiadającego za zmiany barw narodowych. Nie wiemy kiedy on się zbierze. Oczywiście będziemy w tej sprawie lobbować i zrobimy wszystko żeby Maria mogła wystartować już pod koniec czerwca w mistrzostwach Polski. Jeśli to się uda sprawnie załatwić zobaczymy ją na igrzyskach w Paryżu. Minimum już ma – tłumaczy wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i szef misji olimpijskiej Tomasz Majewski.

Urodzona w 1997 roku Żodzik legitymuje się rekordem życiowym w skoku wzwyż na poziomie 1.97.

Maciej Jałoszyński / foto: Tomasz Kasjaniuk 

Powrót do listy

Więcej