Blisko dziewięćdziesiątka zawodników znajduje się w składzie lekkoatletycznej reprezentacji Polski na rozpoczynające się 7 czerwca w Rzymie mistrzostwa Europy. – Tak naprawdę to nie jest jeszcze ostateczna lista zawodników, czekamy na relokacje w wyniku których kilka osób ma szansę znaleźć się w reprezentacji na Rzym – tłumaczy dyrektor sportowy PZLA Krzysztof Kęcki.
Polski Związek Lekkiej Atletyki wysyła do Rzymu jedną z największych reprezentacji w 90-letniej historii lekkoatletycznych mistrzostw Starego Kontynentu. Publikowany dziś skład nie jest jednak ostateczny. Do grona reprezentantów mogą zostać dołączeni jeszcze kolejni sportowcy.
– System zgłoszeń zamyka się w czwartek. Jest kilka osób, które chcemy do Rzymu wysłać, ale w tej chwili formalnie nie możemy ich zgłosić. Oni nie mają minimów, ale są na granicy kwalifikacji z rankingu European Athletics. Monitorujemy to na bieżąco. Będziemy zatem czekać na ostateczne listy oraz zaproszenia z federacji europejskiej. Może być tak, że jeszcze kilku zawodników dołączy do składu reprezentacji. Wśród nich jest na przykład wieloboistka Paulina Ligarska – tłumaczy dyrektor sportowy PZLA Krzysztof Kęcki.
W reprezentacji Polski, której generalnym sponsorem jest Grupa ORLEN, nie zabraknie obrońców mistrzowskich tytułów sprzed dwóch lat z Monachium. Do stolicy Włoch polecą będąca w świetnej dyspozycji płotkarka Pia Skrzyszowska, biegaczka Aleksandra Lisowska (w Rzymie wystartuje w półmaratonie) oraz młociarz Wojciech Nowicki.
– Jestem po trudnych treningach, ale powoli łapię taką moc rzutową. Z trenerką pracujemy teraz nad techniką. Chcemy w Rzymie pokazać się z jak najlepszej strony i walczyć o najwyższe cele – mówi Nowicki, mistrz olimpijski z Tokio.
W dotychczas rozegranych edycjach lekkoatletycznych mistrzostw Europy reprezentacja Polski zdobyła 180 medali, w tym 57 złotych. Pierwsza edycja zawodów odbyła się w 1934 roku w Turynie. Medale zdobyli wówczas Janusz Kusociński w biegu na 5000 metrów oraz Jerzy Pławczyk w dziesięcioboju. Rzym był z kolei gospodarzem mistrzostw dokładnie 50 lat temu. W 1974 roku biało-czerwoni zdobyli 10 medali, a na najwyższym stopniu podium stanęli dwukrotnie Irena Szewińska (wygrała 100 i 200 metrów) oraz dziesięcioboista Ryszard Skowronek i specjalista od biegu na 3000 metrów z przeszkodami Bronisław Malinowski.
Mistrzostwa Europy w Rzymie rozpoczną się 7 czerwca i potrwają sześć dni. Transmisje z zawodów będzie można śledzić na antenie Telewizji Polskiej.
Pełny skład reprezentacji przedstawiamy w załączniku.
Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Tomasz Kasjaniuk, Marek Biczyk