1 / 2

MP U23 w Lublinie: 13.31 Szymańskiego, szybkie biegi Piotrowskiej, Szweda i Bogaczyńskiego

MP U23 w Lublinie: 13.31 Szymańskiego, szybkie biegi Piotrowskiej, Szweda i Bogaczyńskiego MP U23 w Lublinie: 13.31 Szymańskiego, szybkie biegi Piotrowskiej, Szweda i Bogaczyńskiego

Najbardziej wartościowy wynik pierwszego dnia lekkoatletycznych mistrzostw Polski U23 uzyskał płotkarz Jakub Szymański, który zdobył złoty medal z czasem 13.31. W sobotę świetnie spisała się także sprinterka Aleksandra Piotrowska, a na dystansie 400 metrów pasjonujący pojedynek stoczyli Igor Bogaczyński oraz Maksymilian Szwed.

Świetnie spisywała się w Lublinie Aleksandra Piotrowska. Już w eliminacjach – zwalniając na ostatnich metrach – poprawiła rekord życiowy w biegu na 100 metrów uzyskując czas 11.43. W finale pobiegła jeszcze szybciej i najlepszy wynik w karierze doprowadziła do poziomu 11.34. To wyrównany siódmy wynik w europejskich tabelach w kategorii U23 w sezonie 2024. Srebrny medal zdobyła Magdalena Niemczyk, która srebrny medal okrasiła czasem 11.39. Brąz dla Mai Łyskowki – 11.62.

Mistrzem kraju w sprincie na 100 metrów został faworyt zawodów Patryk Krupa. Zawodnik z Lublina w finale wyrównał rekord życiowy triumfując z czasem 10.33. Najszybciej w karierze pobiegł też wicemistrz kraju – Anton Bachórski po świetnym finiszu uzyskał rezultat 10.36. Brązowy medal zdobył Damian Opuszewicz – 10.46.

Mocno pierwsze 300 metrów biegu na dystansie jednego okrążenia pobiegła Kornelia Lesiewicz. Na finiszowej prostej zaczęła ją doganiać liderka polskich tabel w kategorii U23 Martyna Guzowska, ale na mecie pierwsza była Lesiewicz. Wygrała z czasem 54.12. Srebrny medal zdobyła Martyna Guzowska (54.27), a trzecia była Aleksandra Belowska (54.66).

W finałowym biegu na 400 metrów nie zawiedli olimpijczycy na Paryż Igor Bogaczyński i Maksymilian Szwed. Na ostatniej prostej biegli obok siebie, a na mecie dzieliło ich zaledwie 0.01 sekundy. Wygrał i obronił tytuł najlepszego młodzieżowca w kraju Bogaczyński. Uzyskał 46.47, a drugi na mecie Szwed 46.48. Brązowy medal wywalczył Patryk Grzegorzewicz – 47.28.

Od początku rywalizacji Julia Jaguścik kontrolowała sytuację w finałowym biegu na 800 metrów. Na mecie była pierwsza, z bezpieczną przewagą i czasem 2:06.46. Drugie miejsce zajęła Paulina Stempniak (2:07.46), a trzecie Aleksandra Wiśniewska (2:08.40).

Na 200 metrów przed metą do lidera biegu Macieja Wyderki zbliżył się ambasador lubelskich mistrzostw Bartosz Kitliński. Po wyjściu z wirażu lublinianin wyprzedził rywala i triumfował z czasem 1:49.18. Na mecie drugi był Wyderka – 1:49.59 – który nie dał się na finiszu wyprzedzić obrońcy tytułu Kacprowi Lewalskiemu (1:49.65).

Płotkarki już w eliminacjach zasygnalizowały szybkie bieganie. W tej rundzie najszybsza była Marika Majewska – 13.08. Na finiszowych metrach biegu finałowego Majewska stoczyła zaciętą walkę z Alicją Sielską. Minimalnie lepsza była Krakowianka. Sielska wygrała z wartościowym czasem 12.75. Drugie miejsce zajęła Majewska – 12.77. Trzecie miejsce zajęła Weronika Nagięć. Uzyskała czas 13.14. W finale płotkarkom pomagał wiatr w plecy, który wiał z siłą 2,6 m/s.

Świetnie spisał się w Lublinie Jakub Szymański. Olimpijczyk z Paryża pewnie wygrał rywalizację na 110 metrów przez płotki. W finale mimo drobnego błędu na przedostatnim płotku zwyciężył z wartościowym czasem 13.31. To drugi najlepszy rezultat w jego karierze. Drugi na mecie był Szymon Basaj (14.25), trzeci Stanisław Woliński – 14.41.

W biegu na 3000 metrów z przeszkodami Martyna Krawczyńska odniosła pewne zwycięstwo z czasem 10.17.28. Drugie miejsce zajęła Maja Peryt (10:24.36), a trzecie Julia Koralewska – 10:26.88.

Mistrzem Polski w biegu z przeszkodami został Maciej Megier (8:52.40), który na dystansie okazał się lepszy od Wiktora Antosza (8:54.25) i Adama Bajorskiego (8:55.31).

Pewna zwycięstwa w konkursie tyczkarek Zofia Gaborska po zaliczeniu 4.10 zaordynowała zawieszenie poprzeczki na 4.21. Niestety próby na rekord życiowy nie były udane. Drugie miejsce zajęła Maja Chamot (3.80), a trzecie Malwina Plak oraz Valentyna Iakovenko (3.50).

Rekordem życiowym 5.30 okrasił zwycięstwo w mistrzostwach Polski U23 w skoku o tyczce Filip Kempski. Po poknaniu tej wysokości w trzeciej próbie podopieczny Marcina Szczepańskiego atakował jeszcze 5.40. Drugie miejsce zajął Bartosz Marciniewicz (5.00), a trzeci był Adam Ostatek (4.60).

Liderka tabel Amelia Kubala z SKLA Sopot prowadziła w konkursie trójskoku od drugiej kolejki z wynikiem 12.87. Pewna złotego medalu zawodniczka z Trójmiasta swój sukces przypieczętowała poprawiając się jeszcze w szóstej serii na 12.98. Drugie miejsce zajęła obrończyni tytułu – Joanna Mosiek (12.79). Trzecia była Maja Borchardt – w jedynej mierzonej próbie, z pierwszej serii, uzyskała 12.45.

Mistrz Polski seniorów z Bydgoszczy Wojciech Galik w Lublinie triumfował w krajowym czempionacie młodzieżowców. Zawodnik z Krakowa zwyciężył z wynikiem 15.76. Drugie miejsce zajął Jakub Bracki (15.28), a trzeci był Oscar Piłat – 15.09.

Równą formę zaprezentowała w finałowym konkursie kulomiotek zademonstrowała Zuzanna Maślana. Płocczanka we wszystkich próbach uzyskiwała wynik powyżej 16 metrów, a złoto zdobyła z wynikiem 16.87. Drugie miejsce wywalczyła Wiktoria Charkiewicz (13.96), a trzecie Joanna Marszelewska – 13.75.

Dominację w konkursie pchnięcia kulą prowadzący od pierwszej serii Jakub Korejba podkreślił w szóstej serii uzyskując najlepszy wynik konkursu – 17.79. W ostatniej serii 17.26 pchnął Damian Rodziak i tym samym zapewnił sobie srebrny medal. Brąz wywalczył Mateusz Helman – 17.11.

W rzucie młotem kobiet liderka tabel zdetronizowała obrończynię tytułu. Sprawa mistrzostwa rozbryzgnęła się w szóstej serii. Najpierw Karolina Bomba wysunęła się na prowadzenie po próbie na 60.86, a po chwili zwycięstwo odebrała jej Aleksandra Nowaczewska posyłając młot na 61.07. Brązowy medal zdobyła Maria Duszkiewicz – 59.59.

Trzeci z rzędu tytuł mistrza Polski w rzucie młotem wywalczył Dawid Piłat. W Lublinie podopieczny Mikołaja Rosy miał dwie mierzone próby i w obu przekroczył 70 metrów. Najdłuższym rzutem popisał się już w pierwszej serii gdy posłał młot na 71.62. Drugie miejsce wywalczył Adam Ziółkowski, który w szóstej kolejce uzyskał 65.14. Dzięki lepszemu drugiemu wynikowi – uzyskanemu w ostatnim rzucie – z brązowego medalu mógł cieszyć się Marcin Sobiesiak. Zawodnik z Lublina rzucił 59.50, tyle samo co czwarty Jakub Dzioba.

Pełne wyniki: Lublin

Lublin, Maciej Jałoszyński / foto: Tomasz Kasjaniuk