1 / 0

MŚ U20 Lima24: rekord Polski i srebrny medal płotkarki Wiktorii Gadajskiej

Po imponującym finiszu Wiktoria Gadajska została w Limie wicemistrzynią świata juniorek w biegu na 400 metrów przez płotki. Zawodniczka z Radomia czasem 56.87 poprawiła rekord Polski do lat 20.

W finałowym biegu na 400 metrów przez płotki niezwykła postawę zaprezentowała Wiktoria Gadajska (RLTL GGG Radom). Polka na finiszową prostą wbiegła na jednej z ostatnich pozycji i mając dużą stratę do rywalek rozpoczęła fantastyczny finisz. Z każdym kolejnym metrem zbliżała się do medalowej pozycji i w kratach wyprzedziła Hannah Van Niekerk z RPA. Na mecie była trzecia, a czasem 56.87 poprawiła własny rekord Polski U20. Została tym samym pierwszą polską juniorką, która pokonała 400 metrów przez płotki w czasie poniżej 57 sekund. Kilka minut po biegu nastąpiła kolejna niesamowita chwila – sędziowie zdecydowali o dyskwalifikacji Amerykanki i Polka została przesunięta na drugie miejsce.

Dominika Duraj, Wiktoria Gajosz, Zofia Tomczyk i świeżo upieczona wicemistrzyni świata w biegu przez płotki Wiktoria Gadajska zajęły czwarte miejsce w finałowym biegu sztafety 4 x 400 metrów pań. Polki przez cały dystans nie nawiązały walki z liderkami i finiszowały z czasem 3:34.80. Złoto zdobyły Amerykanki, które na ostatniej prostej zdystansowały Australijki.

Ambitnie walczyli polscy sprinterzy w finale sztafety 4 x 400 metrów. Jakub Szarapo, Michał Kijewski, Jan Śmietanka i Stanisław Strzelecki ostatecznie finiszowali na czwartej lokacie. Polacy, których na ostatniej prostej wyprzedzili Australijczycy, uzyskali czas 3:06.37. Wygrali reprezentanci Stanów Zjednoczonych.

Na piątym miejscu finiszowały polskie sprinterki w biegu rozstawnym 4 x 100 metrów. Oliwia Zimoląg, Klaudia Chrostek, Inga Kanicka i Jagoda Żukowska uzyskały w Limie czas 44.95. Ostatecznie po dyskwalifikacji drugich na mecie Australijek nasze panie awansowały na czwarte miejsce. Złote medale zdobyły szybkobiegaczki z Jamajki (43.39).

Finał trójskoku Olga Szlachta rozpoczęła od próby niemierzonej, a w drugiej serii uzyskała 13.16. W kolejnych skokach zawodniczka z Ostrowa Wielkopolskiego nie poprawiła już swojego rezultatu i udział w mistrzostwach zakończyła na szóstym miejscu. Z wynikiem 13.75 złoty medal wywalczyła Sharifa Davronova z Uzbekistanu.

Polska zakończyła udział w 20. edycji lekkoatletycznych mistrzostw świata juniorów z czterema medalami – trzema srebrnymi i jednym brązowym. Biało-czerwoni wywalczyli 53 punkty.

Kolejna edycja czempionatu odbędzie się latem 2026 roku na Hayward Field w Eugene, w amerykańskim Oregonie.

Maciej Jałoszyński / foto: Marcin Góra