Obradująca we wtorek i środę w Monako Rada World Athletics podjęła kilka kluczowych tematów dotyczących zbliżających się sezonów np. zdecydowała o kolejnej już w ostatnich latach zmianie dystansów w chodzie sportowym
W ostatnich latach lekkoatletyczna centrala z Monako nie ustaje w wysiłkach, aby zwiększyć popularność chodu sportowego. Po igrzyskach tokijskich w miejsce dystansu 50 kilometrów wprowadzono rywalizację na 35 kilometrów. Mijający sezon olimpijski przyniósł kolejną nowość – rozegraną najpierw w Antalyi podczas drużynowych mistrzostw świata, a później w Paryżu podczas zmagań olimpijskich – sztafetę na dystansie maratońskim. Od sezonu 2026 środowisko chodziarskie czekają kolejne zmiany. Tym razem Rada World Athletics postanowiła wprowadzić zupełnie nowe dystanse, w miejsce istniejących. I tak zamiast rywalizacji na 20 kilometrów rozgrywany będzie dystans półmaratonu, a walkę na 35 kilometrów zastąpi marsz na dystansie maratońskim. Wprowadzane zmiany argumentowane są między innymi chęcią uczynienia chodu konkurencją bardziej zrozumiałą dla kibiców.
– Z tego, co wiem, to nikt nie rozmawiał z zawodnikami. Wszystkiego dowiadujemy się z mediów. Moim zdaniem już zlikwidowanie 50 kilometrów było olbrzymim błędem. Zdecydowana większość zawodników, którzy liczyli się na świecie na tym właśnie dystansie, przy rywalizacji na 35 kilometrów było tłem na tle tych, którzy zmienili dystans z 20 na 35. Walka o czołowe lokaty na „pięćdziesiątce” krystalizowała się na 8-10 kilometrów przed metą. Tymczasem na 35 kilometrów prym wiedli zawodnicy szybcy, a specjaliści od dłuższego dystansu nie liczyli się – mówi jeden z czołowych polskich chodziarzy, brązowy medalista drużynowych mistrzostw Europy i świata, Rafał Sikora.
Jak podkreśla nasz reprezentacyjny zawodnik, zmiana wprowadzona przez World Athletics może zostać pozytywnie odebrana przez chodziarzy, którzy w przeszłości specjalizowali się w rywalizacji na 50 kilometrów.
– Jest to dla nich jakiś promyk nadziei. Myślę, że wielu z nich przyjmie te decyzje lepiej niż poprzednie zmiany. Te dodatkowe kilometry mogą działać na korzyść zawodników, których określiłbym „wytrzymałościowcoami”. Specjaliści od dwudziestki mogą odczuć znaczną różnicę i szanse bardziej się wyrównają, czego nie można było oczekiwać od rywalizacji na 35 kilometrów. Oczywiście należy poczekać do pierwszych zawodów, wówczas zobaczymy, czy te szanse wyrównają się, i jak sobie poradzą zawodnicy z poprzedniego dystansu. Będzie to zapewne ciekawszy dystans i trudniejszy do wygrania. Już na samą myśl o nim trzeba zabrać się do ciężkiej pracy i czekać cierpliwie do pierwszego startu – konkluduje Rafał Sikora, który wierzy, że dzięki wprowadzeniu nowego dystansu i jego kariera powróci na właściwe tory.
Jednocześnie władze światowej lekkiej atletyki podjęły decyzję, że począwszy od edycji 2026 której gospodarzem będzie Eugene, w mistrzostwach świata U20 chód na 10 000 metrów zostanie zastąpiony rywalizacją na 5000 metrów.
Krócej przyjdzie poczekać kibicom na debiut w ważnej imprezie sztafety mieszanej 4 x 100 metrów. Konkurencja, którą pierwszy raz mieliśmy emocjonować się podczas World Athletics Ultimate Championships we wrześniu 2026 roku w Budapeszcie, znalazła się w programie przyszłorocznego festiwalu World Athletics Relays (Kanton, 10-11 maja). Władze światowej lekkiej atletyki zatwierdziły już program minutowy tego dwudniowego święta biegów rozstawnych. Plan zawodów zbliżony jest do znanego z tegorocznej odsłony imprezy, która w maju odbyła się na Bahamach. Wspomniana sztafeta mieszana 4 x 100 metrów otworzy drugi dzień zawodów. Impreza w Kantonie będzie główną kwalifikacją do wrześniowych mistrzostw świata w biegach 4 x 100, 4 x 400 oraz 4 x 400 metrów MIX.
Zaaprobowano również program minutowy halowych mistrzostw świata w Nankinie – finały przewidziano we wszystkich sześciu sesjach trzydniowych zawodów. W porannych odsłonach o medale powalczą trójskoczkowie (w piątek), tyczkarki (w sobotę) oraz skoczkinie w dal i skoczkowie wzwyż (w niedzielę).
Jesienne mistrzostwa globu w biegach ulicznych (26-28 września, San Diego) rozpocznie w piątkowe popołudnie rywalizacja w biegu na milę, w sobotę odbędą się biegi na 5 kilometrów, a w niedzielny poranek półmaraton.
Projekty programów minutowych:
Halowe mistrzostwa świata – Nankin
World Athletics Relays – Kanton
Mistrzostwa świata w biegach ulicznych – San Diego
Rada World Athletics, mając na uwadze coraz bardziej napięty kalendarz lekkoatletyczny, postanowiła również, że po 2026 roku (edycja w Tallahassee, na Florydzie) mistrzostwa świata w biegach przełajowych będą rozgrywane w latach nieparzystych. Zatwierdzono także tzw. okienka na organizację mistrzostw krajowych w kolejnych 4 latach.
Mistrzostwa letnie:
2025: 2-3 sierpnia i 23-24 sierpnia
2026: 20-21 czerwca i 25-26 lipca
2027: 31 lipca-1 sierpnia
2028: 17-18 czerwca
Mistrzostwa halowe:
2025: 22-23 lutego
2026: 28 lutego-1 marca
2027: 20-21 lutego
2028: 26-27 lutego
Maciej Jałoszyński/ foto (ilustracyjne): Łukasz Szeląg