Od 21 do 27 lipca w Bochum będziemy świadkami emocji związanych z rywalizacją najlepszych studentów-lekkoatletów, w ramach 32. Letniej Uniwersjady. – Przewidujemy, że w zawodach weźmie udział około 60 polski zawodników – mówi Aleksandra Leszczyńska, która w Niemczech będzie kierownikiem lekkoatletycznej reprezentacji Polski.
Uniwersjada – rozgrywana od 1959 roku i będąca sportowym świętem akademików z całego świata – po sześciu latach wraca do Europy. W połowie lipca barwny festiwal sportu odbędzie się w Zagłębiu Rurhy. Niemcy – po przeszło trzech dekadach – wracają do roli gospodarza uniwersjady. Całość zawodów rozpocznie się 16 lipca, a lekkoatleci do rywalizacji przystąpiła 21 lipca. Miejscem, które światowa federacja sportu akademickiego, czyli FISU wyznaczyła na rozegranie zawodów lekkoatletycznych, jest Lohrheidestadion w Bochum. Obecnie obiekt jest modernizowany, zyskuje między innymi nową nawierzchnię.
– Liczymy, że podobnie jak podczas poprzednich uniwersjad, lekkoatleci będą mocnym punktem Akademickiej Reprezentacji Polski. Przewidujemy udział około 60 naszych zawodników. Dla niektórych z nich może być to główny start w tym sezonie, a dla innych doskonała okazja do walki o medale w drodze na mistrzostwa świata w Tokio – przyznaje Aleksandra Leszczyńska, która będzie w Niemczech pełnić funkcję team leadera polskich lekkoatletów.
Zawodnicy mają zostać zakwaterowani w dziewięciu hotelach w Bochum i Gelsenkirchen.
– Jesteśmy po spotkaniu przedstawicieli krajowych delegacji w Düsseldorfie i niewątpliwie komitet organizacyjny dokłada wszelkich starań, aby w lipcu wszystko było dopięte na ostatni guzik. Z kolei Akademicki Związek Sportowy intensyfikuje obecnie prace nad zorganizowaniem startu Akademickiej Reprezentacji Polski w Uniwersjadzie. Stąd niezwykle ważne jest, aby zawodnicy i trenerzy, zainteresowani udziałem w imprezie, już wypełniali niezbędne dokumenty i nie odkładali tego na ostatnią chwilę czy nie czekali na start sezonu letniego – dodaje Leszczyńska.
Komplet informacji dotyczących kryteriów kwalifikacji oraz wymaganych dokumentów, a także formularze ankiety dla zawodników i członków sztabu są dostępne na stronie AZS – https://azs.pl/uniwersjada-letnia-rhine-ruhr-2025.
Ostatnia Letnia Uniwersjada w Chengdu była niezwykle udana dla polskich lekkoatletów, którzy wywalczyli w Chinach rekordową liczbę szesnastu medali (sześć złotych, sześć srebrnych, cztery brązowe).
Maciej Jałoszyński / foto: materiały prasowe AZS